Archeologia Żywa: Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 – fabularyzowany dokument

Od Poli Dec

 

Film „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” to fabularyzowany dokument, prowadzący widza po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed 7 tys. lat. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D i precyzyjnie zaplanowanym kadrom, zobaczymy świat, który już dawno przestał istnieć.

 

 

Gdzie można go obejrzeć?

Na ten moment dokument emitowany jest co jakiś czas na kanale TVP Historia. Pod tym linkiem znajdziecie terminy najbliższych emisji. Gdy dostępny będzie on w innych miejscach jak TVP VOD czy YouTube – damy znać.

Czym były rondele?

Punktem wyjścia do filmu są stosunkowo słabo rozpoznane i zbadane rondele, które są najstarszymi, sięgającymi 7000 lat wstecz, przykładami monumentalnej architektury w Europie. Budowano je m.in. na terenach współczesnych Węgier, Czech, Austrii, Niemiec i, co najważniejsze, Polski. W sumie w Europie odkryto ich ponad 180. W 2014 roku w Polsce rozpoznane były tylko trzy tego typu konstrukcje, teraz znamy już ich osiem.

Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczności najstarszych rolników, którzy przybyli na ziemie obecnej Polski z terenów naddunajskich. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat przed naszą erą. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Struktura obiektu składała się z wielokrotnego sytemu koncentrycznych rowów-fos dochodzących niekiedy do 10 metrów szerokości i 6 metrów głębokości. Zwężające się ku dnu rowy miały przekrój w kształcie litery V lub Y. Rowy otaczały palisadę, zwykle potrójną, o kilku, najczęściej czterech wejściach. Wysokość palisady sięgała około 3 metrów.

W opinii profesora Lecha Czerniaka rondele były na obszarze Europy Środkowej nową instytucją społeczną, której wynalazek odegrał kluczową rolę w uformowaniu się nowego ładu społecznego po upadku kultury pierwszych rolników w początkach V tysiąclecia p.n.e.  Podobne czy też zbliżone, co do swej funkcji budowle wielokrotnie obserwujemy w późniejszych czasach.  Najbardziej spektakularnym i znanym, ale młodszym o ponad 1500 lat przykładem jest Stonehenge. Rondele na terenie Polski zostały rozpoznane m.in. pod Oławą w Drzemlikowicach, Bodzowie, Rąpicach, Nowym Objezierzu, w Wenecji koło Biskupina oraz dwa pod Łysomicami w woj. kujawsko-pomorskim.

Film składa się z fabularyzowanych scen (między innymi spektakularnej budowy rondela), wypowiedzi archeologów, niezwykle istotnej warstwy wizualnej filmu – animacji 3D, prezentacji filmowej odnalezionych artefaktów z omawianej epoki, dokumentacji prac archeologicznych dotyczących badania rondeli, ze szczególnym uwzględnieniem rondela w Nowym Objezierzu leżącego w województwie zachodniopomorskim.

Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio sp. z o.o. Poprzednia produkcja w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego pt. „Megality – historia sprzed 5000 lat„, jest dostępna w serwisie YouTube.

Zwiastun filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”
Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat Making Of
Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerzy filmu
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie
  • Gmina Moryń
  • Fundacja Badań Archeologicznych im. Prof. Konrada Jażdżewskiego
  • Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Konsultacja historyczna

  • dr hab. Lech Czerniak, prof. UG
  • dr hab. Jacek Wierzbicki, prof. UAM

Współpraca merytoryczna

  • dr Agnieszka Matuszewska
  • dr Piotr Papiernik

Patronat prasowy

link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/rondele–wielka-zagadka-sprzed-7000-lat,385304

źródło: https://archeologia.com.pl/rondele-wielka-zagadka-sprzed-7000-lat-o-filmie/

Podziel się!