avisViridis – Gmina Deszczno historia – prażubr, tur, gród Słowian, monety arabskie wikingów, bóstwo Prasłowian Hobus

Gmina Deszczno historia – prażubr tur gród Słowian bóstwo Prasłowian Hobus

Z tego filmu dowiecie się dlaczego Tur, Żubr i Jeleń były tak wybitnie uczczone w kulturach Słowian Starożytnych, dlaczego stały się symbolami zwierzęcymi najwyższych bogów słowiańskich. Oczywiście narracja dotycząca tutaj Słowian to wersja sprzeczna z wiedzą płynącą ze współczesnej nowoczesnej genetyki i lingwistyki oraz światowej archeologii – allochtonistyczna (z XIX i z połowy XX wieku – wersja dziejów prusko-niemiecka). To bardzo dobry przykład w jaki sposób jedno nieprzemyślane lub niepotrzebnie, pochopnie rzucone zdanie obniża wartość historyczną, naukową i informacyjną wielkiego materiału filmowego solidnie i profesjonalnie zrealizowanego przez autora.

Mimo tego to bardzo ciekawy film – Warto poświęcić godzinkę z życia choćby dla wątku boskich zwierząt, z których co ciekawe Mamut nie wszedł do Słowiańskiego Panteonu, ale moim zdaniem ocalała jego polska (praindoeuropejska, słowiano-aryjska) nazwa, która przeszła na współczesnego Słonia oraz zwierzęcy tłuszcz, którego to zwierzę było szczególnie obfitym „dawcą” – Słoninę.  – Gorąco polecam ten film. CB

 

 

Gmina Deszczno historia – prażubr tur gród Słowian monety arabskie wikingów bóstwo Prasłowian Hobus

https://www.youtube.com/watch?v=7m6H9MpcymY

Oto mój ostatni film, który zrealizowałem wspólnie ze Sławkiem Kaczorowskim dla Gminy Deszczno (woj. lubuskie). Popularnonaukowy, bogato ilustrowany. Jest to opowieść o jednym z najciekawszych pod względem archeologicznym regionów w Polsce. Specjalnie do filmu wykonałem piękne ilustracje – dokładne rekonstrukcje wymarłych zwierząt, których szczątki odkryto na terenie gminy, oraz wizualizację grodu w Gliniku. Niezwykłą historię osadnictwa na terenie gminy Deszczno przedstawiają naukowcy, autorzy książek oraz pasjonaci.

Podziel się!