Skarb kultury unietyckiej odkryty w powiecie sulęcińskim. “To niezwykle rzadkie odkrycie”

>Skarb kultury unietyckiej odkryty w powiecie sulęcińskim.

 

Z dziennika odkrywcy:

Depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka odkryty został podczas prac polowych na terenie powiatu sulęcińskiego. Zabytki ukryte zostały pod kamieniem.

O odkryciu skarbu poinformował 16 sierpnia Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych. W poście poinformowano o okolicznościach odkrycia:

 

Po natrafieniu na depozyt, prace zostały wstrzymane, a teren został zabezpieczony. Znalazca poinformował o odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia dokonały oględzin miejsca odkrycia.

Okazało się, że rolnik natrafił na skarb z okresu kultury unietyckiej, a więc z okresu od 2300 do 1600 roku p.n.e. W depozycie znalazły się trzy berła sztyletowe, trzy sztylety brązowe, siekierka, dłuto i toporek. Zdaniem naukowców to niezwykle rzadkie odkrycie.

W tej chwili planowane jest przeprowadzenie badań w miejscu odkrycia skarbu. Znalazcy przysługiwać będzie nagroda.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

https://zdziennikaodkrywcy.pl/skarb-kultury-unietyckiej-odkryty-w-powiecie-sulecinskim-to-niezwykle-rzadkie-odkrycie/?fbclid=IwAR22BRVBaATM5oFyyb3yXmtKkddzrq9qfO513rupgVB7D8wmiMKiiG8SInA

 

Radio Opole:Lubuskie/ Rolnik natknął się na skarb związany z kulturą unietycką

Pod koniec lipca br. podczas prac polowych, rolnik z powiatu sulęcińskiego (Lubuskie) dokonał na swoim polu odkrycia zabytków archeologicznych. Artefakty zalegały pod warstwą orną. To przedmioty kultury unietyckiej – poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.

Rolnik przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.

Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 – 1 600 lat p.n.e.).
Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – powiedział Burzyński.
W tym roku to kolejne zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części woj. lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz z synem na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.

Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu – to artefakty kultury łużyckiej (1300 – 400 lat p.n.e.). Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym z 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowego napierśnika, zapinki płytowej oraz tarczek, kółek, ozdób i przedmiotów brązowych mogących być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ aszw/

źródło: https://radio.opole.pl/104,471952,lubuskie-rolnik-natknal-sie-na-skarb-zwiazany-z-

Podziel się!