Wielcy Polacy: Roald Hoffman (1937 – ) – Nobel z chemii 1981

Wielcy Polacy: Roald Hoffman (1937 – ) – Nobel z chemii 1981

Roald Hoffmann (Roald Safran, przybrał nazwisko ojczyma) (ur. 18 lipca 1937 w Złoczowie) – amerykański chemik, pochodzenia polsko-żydowskiego.

Urodził się w żydowskiej rodzinie Hillela Safrana i Clary Rosen w Złoczowie, który wówczas znajdował się na terytorium II Rzeczypospolitej, a zatem jako obywatel Polski Hoffman otrzymał imię na cześć norweskiego badacza Roalda Amundsena. Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku, gdzie w 1955 roku ukończył naukę w Stuyvesant High School, a w 1958 roku Uniwersytet Columbia. W 1962 roku uzyskał stopień naukowy doktora chemii, pracując pod kierunkiem innego laureata Nagrody Nobla, Williama N. Lipscomba.

 

 

 

Zajmował się chemią teoretyczną. Od 1968 był profesorem Uniwersytetu Cornella w Ithaca w USA, gdzie do dzisiaj wykłada. Jest członkiem m.in. Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie i Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie. Prowadził prace w zakresie teorii reakcji chemicznych – wraz z R.B. Woodwardem opracował reguły dotyczące reakcji pericyklicznych (tzw. reguły Woodwarda-Hoffmanna) i rozszerzył je na reakcje jonowe.

W 1981 roku otrzymał (niezależnie od Ken’ichiego Fukuia) Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Odznaczony Medalem im. Włodzimierza Kołosa.

Hoffmann jest też pisarzem i poetą, autorem zbiorów poezji „The Metamict State” (1987) i „Gaps and Verges” (1990) oraz książek popularnonaukowych z dziedziny chemii. Współprowadził program The World of Chemistry prod. PBS, wyświetlany między innymi w programie TVP Telewizja Edukacyjna.

Żonaty z Evą Börjesson. Ma z nią syna Hillela Jana i córkę Ingrid Helen.

 

Roald Hoffman, urodzony 18 lipca 1937 roku w Złoczowie (województwo lwowskie), pochodzi z żydowskiej rodziny. Wyemigrował do USA w 1949 roku. Studiował na Harvard Uniwersytet gdzie obronił pracę doktorską w 1965 r. Objął katedrę w Cornell Uniwersytet w Ithaca gdzie jeszcze w 2007 r. uczył. Otrzymał Nagrodę Nobla z chemii w 1981 roku.

Podziel się!