Rafał Kopko Orlicki – Apel do Ruchu Kukiz’15 o Inicjatywę w sprawie zmiany Godła i Barw Polski

Apel do Ruchu Kukiz’15 o Inicjatywę w sprawie zmiany Godła i Barw Polski

 

Jak wam wszystkim wiadomo Ruch Wolnych Ludzi i Ruch Wolnej Polski oraz środowiska Wiary Przyrodzonej Słowian i ruch słowiański w Polsce od dawna zgłaszają potrzebę zmiany Godła, Flagi (Barw), Hymnu Narodowego. Zgłaszane były, między innymi na tym blogu propozycje tych zmian, padły takie propozycje z ekranu NTV przez Wojciecha Sergiela, Janusza Zagórskiego i innych, padały na I Zjeździe Zrzeszenia Słowian i zapewne padną też, jeśli dojdzie do Wiecu Zjednoczeniowego Ruchu Słowiańskiego. 

Te propozycje jak do tej pory nie doczekały się unifikacji. Tymczasem PIS projektuje i wciela w życie inicjatywę zmiany Godła i Barw Polski. Na tę inicjatywę powinien jakoś odpowiedzieć Ruch Kukiza stąd pomysł Listu Rafała Kopko Orlickiego do Pawła Kukiza. Przedstawiam go po to byśmy mogli tę sprawę przedyskutować i zająć własne stanowisko podczas ewentualnego Zjednoczeniowego Wiecu.

Proszę żebyście nie traktowali tego Listu jako coś innego niż to ma miejsce – To osobista inicjatywa Rafała Kopko Orlickiego, a nie jakieś szerzej poparte lub wypracowane postulaty.

Polski Ruch Słowiański powinien zabrać głos w debacie nad Godłem i Barwami Polski i powinien to być głos mocny i dobitny.

Rafał Kopko Orlicki do Pawła Kukiza

Warszawa dnia …………..

 

Pan Paweł Kukiz

Klub Kukiz’15

 

Biuro Poselskie

 1. Piękna 31/37
  00-677 Warszawa
  woj. mazowieckie
  tel. (22) 623 82 73
  kukizkontakt@gmail.com

biurokukiz@ruchkukiza.pl

 

 

Szanowny Panie!

 

Uprzejmie proszę, o zgłoszenie inicjatywy poselskiej w sprawie imponderabiliów narodowych:

 

 

 • O zmianę barwy dolnego pasa flagi narodowej (tzw.czerwieni), na barwy z czasów gdy kolor narodowy zaistniał w naszej historii, czyli purpurowo-amarantowy, podobny do barw na fladze dzisiejszej Łotwy, lub zbliżony, jaki widać na starych obrazach. Niekiedy, w koszulkach o takim układzie trzech pasów, gra nasza reprezentacja narodowa. W czasach przedwojny, był to już karmazyn zbliżony do socjalistycznej czerwieni, za PRL-u zwykła czerwień. Obecnie na przezroczystych flagach objawia się jako pomarańcz. Pierwotnie, barwami narodowymi była chorągiew purpurowa a na niej godło, orzeł biały. Później,  pas czerwieni na górze, biały w środku, czerwony pas na dole. Jednak nasze przyzwyczajenie do dwóch pasów jest już utrwalone i nie wnoszę o taką zmianę. Lecz dbałość o przywrócenie pierwotnej barwy odcienia czerwieni, jaką powinna być purpura lub ciemny amarant, jest ważna. To kolor krwi, wiary w życie wieczne, barwa ochry jaka dawni Słowianie barwili sobie twarze w tym Wenedowie/Weni/Feni-cjanie. To symbol starożytności naszej słowiańskiej kultury. Dlatego, na Rusi malowano nawet trumny w takim kolorze, jako symbol wiary w zmartwychwstanie człowieka. Natomiast w  odcieniu obecnej jaskrawej czerwieni, nie mającej nic wspólnego z barwa krwi  – kolorze karmazynowym, szlachta polska nosiła obuwie, zwykle buty z cholewami. Nigdy nie śmiała by, aby za taką barwę – jak swoje buty, przyjąć jedną z barw flagi narodowej! Modę na barwę karmazynową, zapoczątkowała najprawdopodobniej masoneria w okresie Konstytucji 3 maja, poprzez przypinanie do ubrań tanich wstążek na modłę rewolucyjnych Francuzów, łączących nas z nimi kolorem czerwieni podobnym do tego z ich flagi. To masoński solidaryzm, bo jak wiadomo, masoni przewodzili stworzeniu konstytucji 3 maja, co nie przeszkadzało niektórym z nich być zdrajcami – jak sam król Polski, S.A.Poniatowski.
 • O zmianę wizerunku godła, orła białego. Godło to, podobnie jak czerwień narodowa w kolorze rozrzedzonej krwi, ma w swojej nazwie krew, czyli życie. Orzeł, jak staroczeski wyraz ‚ożil’  to wskazuje, oznacza ‚ożywającego, zmartwychwstającego, ptaka ognistego, weniksa/feniksa, żar pticę, horusa, raroga, ptaka słońca’. W tych wszystkich mianach, zawarta jest od słowiańska symbolika słońca, ptaka wiecznie zmartwychwstającego po ciemności nocy w promieniach słońca, do nowego życia. To symbol czystego światła (stąd jego biel), etycznego ducha, nieśmiertelności. Taki Orzeł, nie może mieć skrzydeł jak gołąb, okrągłych. Orzeł w locie ma skrzydła wydłużone, uniesione końcami do góry, nie w dół. Uniesione jak w symbolu zwycięstwa V, w powitaniu słońca – dawnej personifikacji siły boskiej energii, Boga. Orzeł ze skrzydłami w dół, okrągłymi, to z kształtu ptak słaby, gołąb – jak obecnie nasze godło. W historii Polski, największy okres jej chwały, odnosiliśmy pod godłem dumnym, ze skrzydłami uniesionymi wysoko, szeroko rozpostartymi. Posiadamy projekty godła, nieznacznie odbiegające od współczesnego, akceptowalne, z orłem ze skrzydłami uniesionymi, nieokrągłymi. Przy okazji, przydałoby się bardziej wydłużyć lilie w jego skrzydłach, aby były mniej podobne do gwiazdek.
 • O zmianę wizerunku godła, poprzez wprowadzenie na głowie orła, złotej, zamkniętej korony, zwieńczonej krzyżem równoramiennym. Krzyż taki występuje na monecie Mieszka. Jest symbolem wiary w personifikację etyki, w postaci słońca – źródła życia i stojącego za nim stworzyciela świata, Świętowida a dla Chrześcijan – Boga o innej nazwie. Godzi więc oba nurty światopoglądowe, pozwala przywrócić pamięć o starożytnej kulturze słowiańskiej, autochtonów Europy. Korona zamknięta, to w heraldyce symbol pełni suwerenności i niepodległości kraju, całości jego ziem. Zamiast frankońskich lilii w tejże koronie, w chorągwi prezydenckiej, najchętniej widziałbym tam starosłowiańskie godła tych ziem, jak orły, gryfy i lwy. Pomogłoby to, utrwalać symbolicznie scalenie tych ziem z krajem, utrzymywać je przy nim, zarazem symbolizując ich pewną kulturową odrębność. Zamknięta korona, w dodatku zwieńczona rownoramiennym krzyżem,  istnieje obecnie w Wojsku Polskim, co jest niezgodne z symboliką w urzędach. Powinna tutaj być zachowana jednolitość głownych cech godła.
 • O wprowadzenie chorągwi polonijnej. W celu jednoczenia Polonii na całym świecie, zainicjowania takiego działania, wskazane jest, nadanie jej z rąk macierzy, przez Prezydenta RP, uchwalonych przez Zgromadzenie Narodowe, imponderabiliów. Nawiązujących do staro historycznych nazw i znaków narodowych, ich barw. Tutaj, wnoszę, aby była to chorągiew w postaci:
 1. a) purpurowego pola na całości, o odcieniu czerwieni jak w poz.1,
 2. b) wizerunku godła narodowego o kształcie jak w poz.2-3,
 3. c) napisu na złotej wstędze trzymanej przez szpony orła; „Od Sarmato – Polahów do Polaków i wolnej Rzeczypospolitej Polskiej – Światowe Zjednoczenie Polonii”. Chorągiew tą, miałby prawo posiadać i używać, jedynie Prezydent RP oraz władze zjednoczenia Polonii wybierane spośród wszystkich uznanych przez Sejm RP, jako niezależne od obcych wpływów, organizacje polonijne. Sposób ich wybierania, powinien zostać opracowany i uchwalony przez posłów. Tym sposobem, nadając odpowiednią rangę władzom zjednoczenia polonijnego, Polska byłaby w stanie doprowadzić do wielkiego zjednoczenia i współdziałania w promowaniu polskości, interesów Polski, gospodarczej i politycznej współpracy Polaków za granicami kraju. Ta wielomilionowa społeczność, do tej pory nie otrzymała tego rodzaju bodźca.
 • O zmianę chorągwi-sztandaru Prezydenta RP i jej uwidocznienia przed Pałacem Prezydenckim. Obecna choragiew prezydencka, to tzw. proporzec. Wnoszę o jej dostosowanie do barwi i wizerunku godła jak w poz.1 – 3, oraz wywieszenie przed Pałacem Prezydenckim. Obecnie, wisi tam flaga narodowa, po bokach dwie flagi unijne. Powinna wisieć flaga narodowa, chorągiew prezydencka nawiązująca do oznaczenia osoby scalającej kraj, dawniej króla, dzisiaj Prezydenta RP. Obok, jedna flaga UE.  Dwie flagi UE przy jednej polskiej, to symbolika nietaktowna, sugerująca podległość. Sztandar prezydencki powinien być w polu centralnym. Flaga narodowa po stronie prawej, patrząc na Pałac. Unijna po lewej.

 

Z poważaniem;

Rafał Kopko – Orlicki

 

em: prezessm@op.pl

 

Podziel się!