Jarosław Ornicz – Pozdrowienia od Borisa ze Słowenii dla polskich Rodzimowierców i piękny film o rodzimej słoweńskiej wierze

slovenia-rodzima-wiara

wiara-slovenija2Przekazujemy Godowe życzenia dla polskich rodzimowierców od Borisa Čoka ze Słowenii  i słoweńskich wyznawców Wiary Przyrodzonej Słowian.

W załączeniu do życzeń link do słowiańsko-rodzimowierczego blogu Borisa oraz fantastyczny, piękny film słoweńskiej telewizji poświęcony obrzędom rodzimowierczym i świętu Kresnika (Kraszu-Kupaliów) w tradycji rodzimej wiary na Słowenii. Może się wydawać, że ten film nie jest na czasie bo właśnie mamy na Północnej półkuli Matki Ziemi, Święto Godów –  Gody-Kraczun, czyli Narodziny Jasnej Bożej Krówki Światła Świata – Swątlnicy Wołosożary. Uświadommy sobie jednak, że Polscy wyznawcy Wiary Przyrodzonej Słowian mieszkający na Południowej półkuli Matki Ziemi nie obchodzą teraz wcale żadnego Bożego Narodzenia, lecz Narodziny Czarnego Bedrika-WodRAka, Ciemnej Bożej Krówki Światła Świata – Swątlnicy Peruniki, a więc Święto Godów Kresu-Kraszu – Kupalia. Pozdrowienia i godowe życzenia wszystkiego dobrego dla Rafała Święckiego, Kiry i Łukasza oraz wszystkich Polaków zamieszkałych na Południu Świata.

Polscy rodzimowiercy mogą się wiele nauczyć na temat mitologii, obrzędowości i symboliki rodzimej SŁOWIAN, z tego 30. minutowego filmu, który powstał z udziałem merytorycznym i osobistym Borisa Čoka.

Możecie też zobaczyć na czym polega zdrowe podejście decydentów kulturalnych do rodzimej pogańskiej tradycji w kraju europejskim jakim jest Słowenia w odróżnieniu od skatoliczonej Polski, która jest państwem  kościelnym – prowincją Państwa Kościelnego, Kalifatem Watykanu – wdrukowanym kontrreformacją w umysły Polaków. Na szczęście są jeszcze kraje Słowian, które ciągłości kulturowej nie utraciły w takim stopniu jak kraj frontowy, jakim jest Polska. Małopolska i Śląsk do roku 1918 stanowiły z tymi krajami jedność.

To stąd,  z Południa dzisiejszej „kadłubkowej” Polski, musi się w pełni swojej Obrzędowości i w pełni Wiedy odrodzić Przyrodzona Wiara Słowian w naszym kraju. Temu służy Śląski Ośrodek Słowiańskiej Myśli, Obrzędowości i Świadomości oraz Wiary Przyrodzonej „Przybyłówka” w Soli koło Żywca.

Temu służy Zrzeszenie Słowian, ze wszystkimi swoimi Pagami Regionalnymi i Zagranicznymi oraz całą siecią powiązanych polskich organizacji społecznych .

Pozdrav Jarek,

prekrasno! Tudi v Sloveniji je vedno več zanimanja za našo rodno slovansko vero! V zadnjih letih je bilo posnetih več kot 10 dokumentarcev na tematiko stare rodne vere! To je naš zadnji, kjer sem veliko prispeval tudi sam!

Lep pozdrav iz Slovenije na Poljsko, naj vam božič Svarožič prižge toplo mlado sončno luč s Koledo v Novo leto!

 

slowenja s Jalovec2

Jalovec, Slovnija

Greeting Jarek,

beautiful! Even in Slovenia is increasing interest in our native Slavic faith! In recent years it was recorded more than 10 documentarieson the theme of ancient native religion! This is our last, where I contributed much myself!

 

http://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-filmi-in-oddaje-izobrazevalni-program/174342621

Greetings from Slovenia to Poland!Let  božič Svarožič  lights you a warm young sun  with Koledo in the New Year!
Boris

 

Blog Borisa Czoka
https://mojkras.wordpress.com/

slovenia-rodzima-wiara2

Wszystkim którzy próbują kulturę słowiańską Polaków ograniczać do terytorium kadłubkowej, pojałtańskiej Polski współczesnej przypominam, że moja babcia i babcia mojej żony  żyła ze Słoweńcami w jednym państwie austriacko-węgiersko-słowiańskim, które sięgało wciąż bez żadnych granic od morza Czarnego do Adriatyku, a jedynie przybałtycka północ Polski straciła kontakt z tym kulturowym obszarem. Dlatego dla mnie te obrzędy nie są żadną tajemnicą ani niczym niezwykłym, a język brzmi prawie swojsko, podobnie jak język Moraw, z których pochodziła babcia mojej żony i język Słowacji z której pochodziła moja babcia od strony matki. Nie musiałem odbywać studiów lingwistycznych, żeby rozumieć co się tutaj na filmie mówi i myślę, że po pewnym osłuchaniu się z językiem każdy z was będzie rozumiał z tego filmu co najmniej 80% bez żadnej nauki języka.  

 

Ten film uczy także, jak niezdrowe jest tzw. „naukowe” podejście polskie do Wiary Rodzimej. Wiara Przyrodzona Słowiańska jest żywa i nigdy nie była uśmiercona. Tylko zaściankowym, ciemnym Polakom, którzy zostali przez komunę i katolicyzm oraz dwieście lat zaborów kompletnie odcięci od słowiańskiej, prawdziwie polskiej tradycji i ciągłości kulturowej, sięgającej pradawnej słowiano-scytosarmackiej starożytności, wydaje się, że jedynym źródłem wiedzy o pogańskich słowiańskich wierzeniach i obrzędach, są kroniki katolickich mnichów z X wieku.

Nie ma większej bzdury na świecie niż taki pogląd. Jest to najbardziej szkodliwa bzdura z tych, które utrwaliły się w  postkomunistycznej Polsce.

Zobaczcie Polscy Rodzimowiercy jak Bracia Słoweńcy są do przodu w stosunku do was i przestańcie wreszcie tkwić w klatkach, gettach, osobnych celach więzienia, jakie wam wybudowali katolicy i komuchy, zjednoczcie się, porzućcie doktryny – bo żadnej doktryny w Wierze Przyrodzonej Słowian nie ma i nigdy nie będzie.

Nie wierzcie tym, którzy mówią, że Wiara Przyrodzona Słowian musi czerpać z notatek katolickich mnichów, którzy ją zaorywali ogniem i mieczem. Nie wierzcie, że kultura słowiańska, kultura polska – sarmacka, wieda i wiara starożytnych Polaków kiedykolwiek zaginęła.

Żyjcie w tradycji sarmacko-polskiej, bo ma ona korzenie w głębokiej starożytności. Obchodźcie święta, tak jak wam dyktuje wasza osobista wiedza i wasze serce.Nic więcej nie potrzeba. Bo Życie jest Przyjemnością.

Serce wam nie skłamie, nawet jeśli wiedy nie stanie.

RAZEM BRACIA Słowianie – Słowianie RAZEM. Siędzieje!

SSSSS s-1553

Podziękowania od Borisa za publikację i kilka ciekawych linków:

 

„Dziękuję bardzo za publikację!!

O izročilu stare vere mojih prednikov sem napisal tudi knjigo V siju mesečine, ki je izšla v založbi ZRC SAZU (Slovenska akademia znanosti in umetnosti) leta 2012, zaradi velikega zanimanja je bila knjiga ponatisnjena letos junija 2016!
O tradycji starej religii moich przodków, napisałem książkę W blasku księżyca, który został wydany w wytwórni SRC SASA (słoweńskieAkademia Sztuki i Nauki) w 2012 roku, ze względu na duże zainteresowanie książka została przedruk tego roku, czerwiec 2016!
Tukaj je dostop do knjige v Pdf-
Jest dostęp do książek w PDF-  http://sms.zrc-sazu.si/pdf/Cok_Mesecina_2012.pdf
Sem sedmi rod moje potomke Polone Mljač, ki je bila zadnja svečenica pri obredu rodnosti v pečini Triglavci leta 1836!!
Jestem siódmego pokolenia mojego potomstwa Polona Mljač, która była ostatnią kapłanką na ceremonii płodności ziarna w skale Triglavca1836 !!

Knjiga Pavla Medveščka -Klanjščka „Iz nevidne strani neba” pa je prava zakladnica staroverske dediščine na zahodnem delu Slovenije!
Książka Pawła Medvešček -Klanjščka „Niewidzialna stronie z nieba” to prawdziwa skarbnica staroverske dziedzictwo w zachodniej części Słowenii
http://iza2.zrc-sazu.si/sites/default/files/ISBN9789612548490.pdf

Staroverstvo v zahodni Sloveniji je preživelo do današnjih dni!!
Rodzimowierstwo słowiańskie w zachodniej Słowenii przetrwała do dziś !!

Tukaj so še tri  dokumentarci o staroverstvu iz arhiva, ki smo jih posneli za RTV SLO! Večina materiala za snemanje sva posredovala Pavle in jaz!
Istnieją trzy filmy dokumentalne o staroverstvu z archiwum, który został nagrany w RTV SLO! Większość materiału na płycie, wysłaliśmyPawłe i mnie!

http://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-filmi-in-oddaje-kulturno-umetniski-program/120714411

http://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-filmi-in-oddaje-izobrazevalni-program/79281867

http://4d.rtvslo.si/arhiv/dokumentarni-filmi-in-oddaje-kulturno-umetniski-program/121984888

V pečino Triglavco posveti sončni žarek na obredni kamen Devo dvakrat v letu; 23. vinotoka (oktobra) in 23. sušca (marca). Voda v Devi pozlati (zlata voda), kar je za staroverce pomenilo, da bodo žita obilno obrodila!
Klif Triglavco płatnej słońca na uroczystej kamienia Devo dwa razy w roku; 23 vinotoka (październik), a 23 Susac (marzec). Woda w Devizłoty (złota woda), która jest przeznaczona do poniesienia staroverce obfite ziarno!

SLAVA RODNI VERI!

Boris Čok”

Podziel się!