Samowrat z Obłazowej i polskie sery starożytne na Racjonalista.pl

Samowrat z Obłazowej i polskie sery starożytne na Racjonalista.pl

Mumarang, bumerang ma swoją polską nazwę – samowrat. Taką samowratną siekierką rzucał bóg Piorunów – Ciosno-Turupit. Przedstawiony tutaj poniżej samowrat z Obłazowej ma 23.000 lat. Nie jest to więc wynalazek Indoeuropejczyków, ani Scytów będących rolnikami, czyli Prasłowian, lecz Kultury Łowców  i Zbieraczy – miejscowej ludności Staroeuropejskiej o Y-DNA I1 lub I2, która współtworzyła i wytworzyła ze Scytami (Y-DNA R1a) etnos Słowiański. Za to w wynalazku przetwarzania mleka na sery, zapisywaniu obserwacji astronomicznych nieba i w wynalezieniu koła oraz rydwanu Słowianie mają już swój pewny udział, gdyż dowody na to pochodzą z Kujaw i Ziemi Świętokrzyskiej już z okresu przebywania tutaj ludności o haplogrupie R1a (Prasłowiańskiej = Scytyjskiej) 7500 lat temu.
CB
 bumerangoblazowa

gt
Polska matecznikiem sera (przedwczoraj)

Nature: „The earliest secure evidence of cheese making dates back to 5,500 BCE in Kujawy, Poland.”

Okazuje się, że mamy serowe tradycje dłuższe od Francji! Według „Nature” najstarsze dowody na produkcję sera pochodzą sprzed 7500 lat z Polski, z ziemi kujawskiej. To jedyne potwierdzone dowody na wytwarzanie sera w neolicie. Dowody mają charakter archeologiczny i biochemiczny. Wysłane do badań fragmenty pochodziły z Brześcia Kujawskiego, Miechowic, Smólska, Wolicy Nowej, Starego Nakonowa oraz Ludwinowa.

– Dowody są oszałamiające – potwierdza prof. Richard Evershed z Bristol University

Na świecie jest tylko jeden rejon, gdzie znaleziono wcześniejsze dowody na przetwarzanie mleka: Bliski Wschód. Ale to tam zaczęła się rewolucja neolityczna, a zatem również udomowienie zwierząt. Stąd i ślady mleka sprzed 8000 lat. Ale tam nie ma dowodów na to, że robiono ser! Sery, które 7500 lat temu wyrabiano na Kujawach, prawdopodobnie przypominały włoską mozzarellę. Następne dane dotyczące serów, już pisane, pochodzą sprzed 5000 lat.

Dodajmy do tego nieco wcześniejszą sensację, która wylądowała na okładce Nature, że najstarsze na ziemi ślady wyjścia zwierząt morskich na ląd pochodzą spod Kielc, że najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego pochodzi z świętokrzyskich Bronocic sprzed 5500 lat, że z kultury unietyckiej, której centrum znajdowało się w Wielkopolsce pochodzi najstarsza znana mapa nieba (sprzed 4000 lat), a dojdziemy do wniosku, że żyjemy w bardzo ciekawym zakątku ziemi.

więcej: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,2/t,40225

Nowinki i ciekawostki naukowe
Archeologia
Bumerang z Polski – najstarszy na świecie (przedwczoraj)
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40226

Mu-Mar-Ang to w języku Aborygenów z Australii „powracający kij”. Jednak to nie Australijczycy pierwsi użyli tej broni. Najstarszy bumerang został znaleziony w Polsce i jest przechowywany w Krakowie!

Choć bumerang znany jest jako broń myśliwska rdzennych mieszkańców Australii, nie jest ich wynalazkiem. Przed Aborygenami tą bronią posługiwali się starożytni Egipcjanie, Indianie z Arizony, Eskimosi, dawni mieszkańcy Nowych Hybrydów. Także myśliwi żyjący ok. 25 tys. lat temu na terenach dzisiejszej Polski. Dla porównania, najstarszy zachowany bumerang z Australii wykonano z drewna, a jego wiek określono na 10 tys. lat.

W 1985 roku polscy archeolodzy odkryli w Jaskini w Obłazowej na pograniczu Spiszu i Podhala skupisko cennych przedmiotów obrzędowych, w tym i bumerang. Jest on wykonany z ciosu mamuta, podczas gdy inne znane bumerangi były drewniane. Ma 71 cm długości, waży ok. 800 g i jest datowany na ok. 23 000 lat p.n.e. Przy użyciu kopii wykonanej z tworzywa sztucznego przeprowadzono testy, podczas których badano m.in. zasięg broni. W najdłuższym rzucie osiągnięto odległość 66 m. Odnaleziony przedmiot należy do grupy bumerangów, które nie wracają po rzuceniu. Miał prawdopodobnie znaczenie kultowe, gdyż pozostały na nim resztki ochry używanej w rytuałach religijnych. Dziś zabytek można zobaczyć w Muzeum PAN w Krakowie.

 bumerangoblazowa

„Przyznam, że nie od razu wiedziałem, że mamy do czynienia z bumerangiem” – mówi prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie. „Na początku sądziliśmy, że to starannie wykonany sztylet. Po bliższych badaniach stwierdziliśmy jednak, że z racji wyglądu kojarzonego z narzędziami używanymi przez Aborygenów, musi to być bumerang, tyle tylko, że używany przez człowieka paleolitu” – dodaje prof. Valde-Nowak.

Jedynie w Australii używanie bumerangu przetrwało do naszych czasów.

Na podst. PAP – Nauka w Polsce

Zdjęcie bumerangu z Obłazowej

Nature: Upper Palaeolithic boomerang made of a mammoth tusk in south Poland

Podziel się!