Oguz – kurhan władców skołockich

Oguz – kurhan władców skołockich

Scythian_capital_and_royal_kurgansStolica Scytów Kamienskoje i tzw. królewskie kurhany scytyjskie nad dolnym Dnieprem: 1) Nikopol (współczesne miasto) 2) Zaporoże (współczesne miasto) 3) Towsta Mogiła (kurhan) 4) Czertomłyk (kurhan) 5) Grodzisko Kamienskoje 6) Sołocha (kurhan) 7) Gajmanowa Mogiła (kurhan) 8) Kurhan Melitopolski 9) Kurhan Aleksandropolski 10) Bolszaja Cymbałka (kurhan) 11) Kozieł (kurhan) 12) Oguz (kurhan)

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKurhan Oguz to największy pod względem objętości kurhan Europy Wschodniej. Pochodzi z czasów starożytnych koczowników Scytów, którzy mieli w posiadaniu rozległe tereny na północ od Morza Czarnego. Datowany jest na czwarty wiek p.n.e. [http://www.mojaukraina.byethost4.com/mniejznane.html]

http://www.mojaukraina.byethost4.com/mniejznane.html?ckattempt=1

Z Wiki:

Oguz (ros., ukr. Огуз) – kurhan scytyjski z IV wieku p.n.e., położony koło miejscowości Niżni Sigorozi, w chersońskim obwodzie Ukrainy. Zaliczany jest do tzw. królewskich kurhanów scytyjskich, zawierających pochówki władców i członków ich rodzin.

 

Pod względem objętości kurhan ten jest największym kurhanem Europy Wschodniej. Jego pierwotna wysokość wynosiła 20 m, średnica – 130 m, a objętość całkowita – 117 000 m3. Dromos prowadzący do komory grobowej ma długość 36 m. Objętość podziemnych pomieszczeń grobowych wynosi 1750 m3.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKurhan Oguz . [http://www.mojaukraina.byethost4.com/mniejznane.html]

Do jego budowy użyto materiałów miejscowych, jak i przywiezionych z dalszych okolic, w tym znad brzegu Dniepru (3000 m3 bloków wapiennych) i wybrzeża Morza Azowskiego (250 m3 trawy morskiej).

Jego konstrukcja łączy w sobie cechy scytyjskie (rozbudowane podziemne pomieszczenia grobowe, pochówki koni, rów okrążający nasyp) i greckie (kamienna komora grobowa, długi dromos, drewniane sarkofagi). Centralną część kurhanu zajmuje kamienna komora grobowa będąca dziełem mistrzów greckich (bosporańskich). W swoich założeniach podobna jest do komór kurhanów bosporańskich (np. Carskiego Kurhanu koło Pantikapajonu, współczesnego Kercza), gdyż wyłożona wzajemnie na siebie zachodzącymi blokami kamiennymi, tworzącymi sklepienie pozorne.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKurhan Oguz . [http://www.mojaukraina.byethost4.com/mniejznane.html]

W grobowcu odnaleziono liczne egzemplarze złotej uprzęży i siodła z ozdobami całkowicie ze złota, bez dodatku innych metali, używanymi wyłącznie przez władców scytyjskich. Przypuszcza się, że kurhan mógł być miejscem pochówku jednego z synów scytyjskiego władcy Ateasa (Oteca-Ojca).

Scythian_combZłoty grzebień z Kurhanu Sołocha, podobne skarby znajdowały się w kurhanie Oguz

Wykopaliska w kurhanie były prowadzone na przełomie XIX i XX wieku oraz w latach osiemdziesiątych XX wieku.

 

Podziel się!
Ten wpis został opublikowany w Słowianie. Dodaj odnośnik do ulubionych.

9 komentarzy do “Oguz – kurhan władców skołockich

 1. Bardzo ciekawy serwis fotograficzny na lince: [http://www.mojaukraina.byethost4.com/mniejznane.html].
  Zwłaszcza te potężne wały grodziska. Aczkolwiek dosyć dziwnie brzmi zestawienie miana „koczownicy” z tak potężnym grodziskiem.
  Do miana „koczowników” bardziej pasują przenośne jurty niż stałe, raczej nie przenośne grodzisko.
  Czy, aby miano „koczowników” nie przyklejono do Scytów prawem kaduka? Na zasadzie, że każdy mieszkaniec Azji musi być z pewnością koczownikiem. Miano „koczownik” ma również pewien pejoratywny wydżwięk – np. barbarzyńca, niecywilizowany.

 2. Ciekawy wpis, wielkość tych budowli robi wrażenie. Warto zwrócić uwagę na konia przedstawionego na grzebieniu. W porównaniu z dzisiejszymi przedstawicielami tego gatunku to mikrus.Podobnie jeśli chodzi o wielkość prezentują się konie na tkaninie z Bayeux. To obrazuje jaki wpływ miał człowiek na rozwój tego gatunku.

  • Może i mikrus.
   Kiedyś byłem uczestnikiem WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) w Łobzie. Na konkurs stawiło się również kilku Tatarów na właśnie takich mikrusach. Wszyscy pękali ze śmiechu i pod nosem bąkali, że: „Mongoły na psach przyjechały”. Jednak kiedy te mikrusy pokazały, co potrafią, to wszystkim szczęki poopadały i szemranie ustało. Tak było do końca konkursu.
   Konne drużyny słowiańskie używały Tarpanów. Małe, ale bardzo wytrwałe koniki. Mrozu nie boją się wcale. Stajnia dla nich, to jakaś dziwna klatka. Araby południowo-azjatyckie, czy dzianety angielskie, to bardzo delikatne konie. Nasz tzw. „ślązak”, to jest potęga na czterech kopytach, a jedzie się na nim, jak na kanapie.

 3. Ciekawe jest położenie tych kopców. Wszystkie znajdują się w obszarze dawnej – rzeczywistej Ukrainy, czyli skraju Rusi i Rzeczypospolitej, na obszarze Siczy zaporoskiej. Obecna Ukraina to przeniesienie nazwy z tej krainy na obszar całej Rusi i części Lechii. Tutaj kończyła się też granica Khanatu Khazarskiego. To również, w epoce większego rozlania Morza Czarnego na północ, dawna Mazonia scytyjska. Nic dziwnego, że ten obszar, zrodził jakąś kolebkę kulturową, promieniującą dalej. Zawsze uważałem, że owi po scytyjscy Ukraińcy przyjęli cywilizacje laskich Rusinów, zachowując krwawe zwyczaje i sposoby walki niezwykle brutalne, nacechowane przebiegłością. Odczuli to Persowie i Grecy oraz Rzymianie. Stąd, to późniejsza Khazaria/Kazaria, czyli Kozaczyzna. Stąd po ukraińsku i rosyjsku kurchan scytyjski w obwodzie chersońskim z IV wieku p.n.e. nazywa się ‚Козел’, bo nie od kóz pochodzi co na niego wchodziły tylko ‚k(h)a(n)-zin/sin’ ; ‚synów hana/władcy’ . Stąd zloto w barwach Ukrainy, nie od łanów zbóż bo wcześniej były tam wielobarwne stepy trawiaste, tylko od tego złota scytyjskiego którego tak pragnęli Grecy, wyprawiając się po złote runo aż do Mazonii i dalej na wschód, połączeniem wodnym Morza Czarnego przez Morze Azowskie i rozlewiska Donu oraz Wołgi do Morza azowskiego, za Aleksandra Macedońskiego. Przepuszczono jego łodzie ta drogą, chociaż łatwo było je spalić i wybić na wodzie, bo byli krewniakami Scytów, Słowianami macedońskimi.

  Co do małych koników, to takimi dysponowali właśnie Mongołowie. To pierwotna rasa, jak koniki polskie – która wyginęła. Były jak Tarpany, niezwykle wytrzymałe i odważne w boju. Arabskie konie, wyższe, długonogie, nie były odporne na skromne wyżywienie, mrozy Europy.

  Z Wiki: „….Jednak na zachód od centralnego kompleksu grobowego odsłonięto w nasypie jeszcze jedną jamę z 3 odgałęzieniami, w których odkryto szkielety 11 koni, przy czym 6 z nich miało uprząż ze srebra, a 5 innych – z brązu. Poza tym na 3 koniach znajdowały się resztki siodeł, ozdobione złotymi, czworokątnymi blaszkami. Przy wschodnim i zachodnim boku „końskiego” grobowca odkryto 2 pochówki ludzkie, najprawdopodobniej koniuszych. Leżały przy nich żelazne noże z rękojeściami z kości, brązowe groty strzał i żelazna sprzączka.” Niesamowicie bogata, starożytna kultura, bardzo zaawansowana technicznie i emocjonalnie.

  „Ateas, Atheas, Ateia, Ataias, Atej, Ateus (ur. ok. 429 p.n.e., zm. 339 p.n.e.) – władca Scytów, twórca potęgi państwa scytyjskiego w V i IV wieku p.n.e.” Nie przypomina to Państwi imienia AttylAttyla (łac. Attila z goc. dosłownie „Mały ojciec”, „Ojczulek”), zwany też „Biczem Bożym”[1] (łac. Flagellum Dei[2]) (ur. 406, zm. 453) – władca Hunów w latach 445-453. Razem ze swoim bratem Bledą stworzył imperium, które sięgało od Danii po Bałkany i od Renu aż do Morza Kaspijskiego.a? „Opisywany przez pisarzy starożytnych – Strabona, Plutarcha, Klemensa z Aleksandrii, Pompejusza Trogusa.” Attyla to jak pisałem dawno, ‚Ant-ti-la(h)’ ; ;’władca/ojciec/Lah- Antów’ a ‚Blado ; Włado/Władca’. Madziarzy wpierw byli Antami słowiańskimi z Mazonii, później dopiero przybyli Hunowie. „Antowie (łac. Antae, Antes, gr. Ανταί) – związek plemienny wschodnich Słowian, który w dużej mierze dał początek również Słowianom południowym[1], według niektórych badaczy[2][3] zeslawizowane plemię sarmackie (czasem utożsamiane z Aorsami/Alanami) lub odłam Słowian wschodnich podporządkowany rządzącej warstwie sarmackiej, która się w nim etnicznie rozpłynęła. Chińska Kronika Wczesnej Dynastii Han ok. r. 138-126 p.n.e. lokuje Yancai (奄蔡; Antów lub Alanów/Aorsów) między Jeziorem Aralskim a Morzem Kaspijskim. Z Yancai należy przypuszczalnie identyfikować Antów, mieszkających, według Pliniusza i Ptolemeusza, w pobliżu Morza Azowskiego.”

  „Wojna (Scytow) z Istryjczykami nie miała jednak pomyślnego dla Scytów przebiegu. Wówczas to – według rzymskiego historyka Pompejusza Trogusa – zwrócił się Ateas o pomoc do Filipa II Macedońskiego o wsparcie. Ten pomoc wysłał, postawił jednak warunek: Ateas, liczący w tym czasie 90 lat, uczyni Filipa swoim następcą. Tym samym, po śmierci Ateasa, Filip miałby się stać władcą Scytii. Ateas się zgodził. Wtedy właśnie jednak zmarł władca Istryjczyków i wojna wygasła. Ateas odprawił więc Macedończyków, a Filipowi oświadczył, że ma własnego syna i nowy następca nie jest mu potrzebny. Filip próbował pertraktować, żądając ustępstw i zwrotu kosztów poniesionych przez niego wydatków, Ateas jednak nie ustąpił. Filipa niepokoiło także zainteresowanie Scytów Tracją i Bizancjum, które uważał za strefę wpływów grecko-macedońskich. Pretekstem do wojny było niewyrażenie zgody przez Ateasa na postawienie przez Filipa posągu Heraklesa przy ujściu Dunaju, do czego się miał rzekomo zobowiązać Filip podczas oblężenia Bizancjum. Scytyjski władca odmówił, zaproponował jednak, że sam ustawi taki posąg w jego imieniu. Nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych i Macedończycy ruszyli przeciwko Scytom. W stoczonej nad brzegami Dunaju bitwie ponieśli klęskę, a ich król zginął.
  Panowanie Ateasa było okresem największego rozkwitu i największej potęgi państwa scytyjskiego. Śmierć władcy i poniesiona przez Scytów klęska stały się początkiem ich upadku.”

  „Histria (Istros) – miasto greckie nad Morzem Czarnym przy limanach, blisko delty Dunaju, założone jako kolonia Miletu, którego pozostałości znajdują się niedaleko obecnego rumuńskiego miasteczka Istria.Jego nazwa wzięła się od starożytnej greckiej nazwy Dunaju. Miasto założone zostało w połowie VII wieku p.n.e. – Euzebiusz z Cezarei podawał lata 657/656 p.n.e. jako czas założenia kolonii, Skymnos z Chios za rok założenia miasta uważał 630 p.n.e. Histria była więc najstarszą grecką kolonią na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego i jedną z najstarszych w całym basenie Morza Czarnego. Jest też najstarszym, potwierdzonym miastem na terytorium obecnej Rumunii.” Nazwa Istros nie jest Grecka, tylko słowiańska, nawet, jeśli miasto/kolonię założyli Grecy. Oznacza ostry lub broniony półwysep, podobnie jak wyspę obronną z ostrokołem palisadowym nazywano ‚ostrowiem’. Istrów dalmacko-panońskich mamy nad Adriatykiem, na takim właśnie półwyspie. To tereny podbite przez Greków, stąd wojna była o ich odzyskanie. Tutaj wyjawia się nie tylko zwyczajna, polityczna współpraca ze słowiańskimi Macedończykami, ale i więzy krwi. Nikt tronu władcy za samą współpracę by nie oferował wbrew prawu krwi. To zapewne dlatego, Macedończycy starli się też ze Scytami, pragnąc odzyskać należny im tron krewniaczy. Podobne prawa miał Chrobry do Madziarii, lecz z nich zrezygnował, wobec podarowania go zdrajcy Słowian, świeżo mianowanemu katolikowi za którym stało imperium rzymskie.

  ‚Kurhan Oguz’ , ciekawa, możliwa etymologia. ‚Kurhan’ ; ‚k/h/g’ – ‚u/o’ ; ‚Gor-han’ ; ‚góra hana/władcy/pana’. ‚Han’ ; ‚ha-an’ ; ‚życia – on/pan’. Kurhan nie ma więc nic wspólnego z kurem. To inne znaczenia głosek. I dalej, nazwa po słowiańska lecz bardzo zmieniona przez plemiona Mongolskie: ‚g/h’ , ‚o/a’ ; ‚Oguz’ < A(n) – ho-z/hos ; Pan – życia/ właca jak 'hos-po-dar'.

 4. Może nie do końca w temacie, ale ostatnio natrafiłem na dość intrygujące miejsce – w Kampinosie, między Truskawiem i Palmirami. Na temat tego miejsca w zasadzie nie da się znaleźć nic, tylko na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego jest jakaś wzmianka, ale w sumie nic ciekawego.

  Sama nazwa tego obszaru jest intrygująca, chociaż i bez niej to jest niezwykłe miejsce, a brzmi ona ‚Niepustowe Łyse Góry’. ‘Niepustowy’ to nazwa którą można znaleźć tylko tam, nigdzie w Polsce nie ma nic podobnego. Początkowo nie mogłem z niczym tego słowa skojarzyć, ale najlepiej pasuje mi powiązanie ze staropolskim słowem ‘pustota’ (no i są jeszcze zapusty) które oznacza ‘swawolę’, a więc niepustowy to byłoby określenie miejsca w którym nie ma miejsca na swawole, więc może cmentarzysko?

  Znam bardzo dobrze wiele mazowieckich lasów i często chodzę po leśnych wydmach, ale te o których piszę są dość unikalne jeżeli chodzi o ukształtowanie, wyglądają trochę jak skaliste góry w miniaturze, może to sprawa rosnących tam gęsto jałowców, których korzenie uformowały takie kształty. Ogólnie to w charakterze dość mroczne miejsce i znalazłem tam chociażby taką ciekawostkę jak te kopco-podobne pagórki:

  http://pl.tinypic.com/r/30tier4/9

  • Byłem tam jeszcze kilka razy i chociaż z jednej strony skłaniałem się ku temu, że to po prostu bardzo ciekawie ukształtowane miejsce, które dostało równie ciekawą nazwę, to z drugiej wydawało mi się, że jednak musi się coś tam ukrywać… Spojrzałem dzisiaj na rzeźbę terenu w geoportalu i coś takiego mi się pokazało:

   http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=2409422

   ktoś ma jakiś pomysł co to może być? tak od razu dodam, że tych ‚drabinek’ za bardzo nie widać z dołu, jedynie łagodnie pofałdowany teren.

 5. Wywiad z Jazydą (‚jazydyzm’ od perskiego ‚Jasdan’ czyli Bóg, od słowiańskiego ‚jasność/światło – daje’) z Bagdadu. Mówi między innymi, jak nazywa się boga w którego wierzą; ‚Khoda/Khuda’, zapewne od Ko-ho-da ; ‚przy/koło – życie – dające’ jak ‚Kali’ ; ‚koło losu’. Ale też nazywają go ‚XWeda’ (‚Jas/Is -weda’, zapewne od ‚jasna wiedza’ lub ‚jasność widziana’, podobnie do nasza ‚s/zjawa’) lub Izad’, ‚Yazdan’ (od jasdan). Religia ta wywodzi się z zaroastranizmu awestyjskiego czyli wprost od Arjów. Szanują kobiety, czczą słońce – często z krzyżem w nim umieszczanym, anioła bożego pod postacią świetlistego ptaka, zwykle pawia, personifikacji śmierci i życia, nieśmiertelności (podobnie jak słowiański żar ptica czy nasz ożil/orzeł), co by tłumaczyło pierwotne, duchowe cechy takiego ptaka u Słowian i jego nazwy. Kto wie, czy nasze dawne godło nie było pierwotnie rajskim ptakiem ogniem – pawiem z Sumeru, na co wskazują jego najdawniejsze wizerunki. Jazydzi nazywają go ‚Shaytana/Szaitana’ (zapewne pierwowzór do niosącego światło Szatana/Lucyfera, zmienione w przekazie przez Israelitów. Skądinąd ich nazwa; Ishrael, też jest podobna brzmieniowo do ‚Isad’ ), co by z kolei wyjaśniało kradzież tej personifikacji przez Judejczyków (Yuda Yasda/Jazda/Jazyda) i odrzucenie wiary w ludzką reinkarnację jaka za nia w istocie stoi. (Słowianie mieli nad Dunajem swój lud ściśle lechicki, Sarmacko – Scytyjski, nazywany podobnie, Jazygoci/Jasygti). Mają swój kościół, nazywany ‚Lalish’, co już jest ewidentnym nawiązaniem do Sarmackiego – Lach, z przestawką od Lahis. W tej nazwie – Lalish, posiadają święte miasto, gdzie do najważniejszego sanktuarium prowadzi Beyta Lalish czyli Wejta/Wejście/Brama Lalish. Jazydzi to strarożytna religia, starsza od Islamu i Chrześcijaństwa, oparta na bliskości z prawami natury. Ewidentnie związana z Persami i Sumerem, również z Arjowymi – Indiami, co widzimy w ich panteonie bóstw. Jej korzenie, stanowia jeden z ważniejszych dowodów na starożytność Arjo – Słowian i zasięg kultury Arjowej. Czczą również wodę i góry, wiatr, ogień. Szanują Chrześcijan. Wśród Kurdów są poważani i stanowią ich naród. Kobiety, jak u Scytów, walczą obok mężczyzn, noszą tak jak Słowianki jeszcze niedawno, długie włosy i chusty, lecz twarzy nie zasłaniają. W starożytnych budowlach Jazydzkich, przypominających kształtem bryły i kopuły słowiańskich budowli obronnych; Wawel, Barbakan, Kreml, można doszukać się wzorców z krain ich nauczycieli, gdzie padał obfity deszcz i śnieg, bo w gorącym klimacie tego typu dachy były marnotrawstwem surowca i pracy. Jezusa Chrystusa uznają za anioła. Wielobarwne motyle, za symboliczne anioły, przypomnienie duchowych bóstw (Czyżby stąd brała się symbolika tęczy biblijnej?). Malują jajka – pisanki. Mowa kurdyjskich Jazydów/Jesydów, pobrzmiewa do dzisiaj głoskami i zmiękczeniem słowiańskim. Rysy mają bardzo często europejsko – słowiańskie/arjowe, oraz jasne oczy acz przeważnie ciemne włosy. Tych ludzi powinniśmy bezwzględnie przyjmować do Polski. Wzbogacą naszą wiedzę. Zbadać, kontrolować i osiedlać, jeśli chcą. Nie islamistów.

  https://www.youtube.com/watch?v=sOb-MyRfXEg&feature=player_detailpage
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Khudainurdu.png
  http://irantune.net/artists/hamid-h2/singles/Hamid%20H2%20-%20Khoda%20-%20origin.jpg
  http://www.oocities.org/bhudia.families/index_files/SukhparBhuj_KhodaBhayaBhudia9.JPG
  https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT8FCfS4DBGbB-A5O1oBRm-bWlSqHd6_cTrArwRUtvDUE0lyhYWMA
  http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03004/tarling_02_temple_3004881k.jpg
  http://esdichan-kamil.yolasite.com/resources/lalish.jpg.opt382x308o0,0s382x308.jpg
  https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSswK8ZFecmmwFkFx8tgBSzVOhrEQ2-d8ThGitB8d1fetIEghc8rQ
  https://c2.staticflickr.com/4/3279/2840390611_3057a245da_b.jpg
  http://cdn.static-economist.com/sites/default/files/images/2013/11/blogs/pomegranate/20131116_wom919.png
  http://www.saradistribution.com/foto3/Survival-Among-Kurds-c.jpg
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/4a/6b/e0/4a6be0828589711fb8c574f83bdd10db.jpg
  https://youtu.be/L7I6N8Rbaoc
  https://youtu.be/UtndQzLroMg
  https://youtu.be/r8tXECFq9mU
  https://youtu.be/ZtezjCJE7Y8
  https://youtu.be/X3LTbDIN7ew
  https://youtu.be/0aUqJ5NVfts

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.