Rośliny kontra komary i muchy

531315kokor 2Kokornak

Komary są koszmarem nie jednego ogrodnika, a już na pewno wszystkich ludzi którzy zwyczajnie pragną wypocząć na łonie przyrody. O ile w dzień, przy pełnym słońcu nie są takie straszne to niejeden letni wieczór może zostać doskonale zepsuty przez te natrętne owady. Równie nieprzyjemne bywają muchy, i to zarówno te duże, czarne, wielkie zwane gzami, jak i całkiem malutkie nazywane meszkami. Odpoczynek na balkonie czy posiłek na tarasie są niezwykle ważne, gdyż pozwalają spędzić chwilę na wolnym powietrzu. Szczególnie w lecie warto cieszyć się widokiem ogrodu i kolorowych kwiatów. Zamiast walczyć z owadami przy pomocy śmierdzącej chemii walczmy przy pomocy tego co dała nam Matka Przyroda.

 

komar

Rośliny, które skutecznie odstraszają komary

Są takie roślinki, których zapachu komary po prostu nie znoszą . Warto posadzić je w miejscach, w których spędzamy czas wolny – przy tarasach, na balkonie, parapecie czy w ogrodzie.

Oto one:

komarzyca4

 

Komarzyca

Plectranthusroślina pnąca, której główną ozdobą są dwukolorowe liście, zielone z białymi lub jasnozielonymi brzegami. Czasami pojawiają się małe, kremowe kwiatuszki. Możemy ją sadzić zarówno w donicach, jak i bezpośrednio do gleby. Dobrze sprawdza się w donicach wiszących oraz przy ścianach, murkach i innych elementach służących im jako podpory. Liście plektrantusa zawierają bardzo aromatyczne olejki eteryczne, które doskonale odstraszają niechciane komary.

Uprawiana głównie jako roślina pokojowa, teraz zdobywa popularność jako roślina na tarasy i balkony. Już sama nazwa – komarzyca – świadczy o jej funkcji. Liście, szczególnie przy rozcieraniu, wydzielają charakterystyczny zapach kadzidła. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i w półcieniu, na zasobnym podłożu. Trzeba ją regularnie podlewać.

Jesienią plektrantus powinien zostać przeniesiony do pomieszczenia.kocimietka1

Kocimiętka

Bujna bylina, która rośnie na wysokość 30-50 cm. Kwitnie od czerwca do września na niebiesko-fioletowo.  Lubi stanowisko słoneczne. Dobrze rośnie na każdej glebie. Doskonała jako roślina wypełniająca na dużych rabatach bylinowych, ze względu na dekoracyjne ulistnienie przez cały okres wegetacyjny, również do ogrodów skalnych. Zapach tej rośliny przypomina kocie feromony, więc jest wabikiem dla wszystkich kotów. Roślina ta polecana jest więc tylko osobom nieposiadającym kotów. Jest bardzo lubiana przez te zwierzęta i często przez nie podgryzana. Kocimiętka tworzy gęste zarośla i wydziela zapach, którego komary nie znoszą.

Z ciekawych odmian warto zwrócić uwagę na Albę – o białych kwiatach i Six Hills Giant – o lawendowo-niebieskich kwiatach.

Kocimiętka znakomicie sprawdza się uprawiana w pojemnikach, należy jej zapewnić słoneczne stanowisko i przepuszczalną, średnio zasobną glebę.

Myrtus_communis1

Mirt

Wiecznie zielona, dekoracyjna roślina, która osiąga nawet 2 metry wysokości. Liście małe i skórzaste, kwiaty białe i bardzo liczne. Czasami pojawiają się na niej małe, jadalne jagody. Mirt wydziela zapach, którego nie lubią komary i jednocześnie jest rośliną bardzo ozdobną. Polecany jest w miejsca słoneczne, przewiewne, o dostatecznej przestrzeni do wzrostu (osiąga nawet dwa metry wysokości). Lubi półcieniste stanowiska i regularne zraszanie. Preferuje żyzne gleby i dobrze znosi przycinanie, więc można ją formować na dowolne kształty.

 

mirt-8211-myrtus_4192

W Polsce uprawiany jest jako roślina pokojowa, ale latem można ją przenieść na balkon. Należy ją ustawić na stanowisku jasnym, ale nie na bezpośrednio nasłonecznionym, gdzie mogłoby dojść do poparzenia liści.

Mirt warto regularnie zraszać. Roślina zawiera olejek balsamiczny, który pięknie pachnie po roztarciu liści.

Fruczak gołąbek 2 IC_Macroglossum_stellatarum1_NRFruczak na lawendzie, zwany polskim kolibrem

Lawenda

Ozdobna bylina, w Polsce osiągająca do 50 cm wysokości i 70 cm szerokości. Lubi nasłonecznione stanowiska i lekko zasadową, przepuszczalną glebę. Nie lubi zraszania i nadmiaru wody. Ma silnie aromatyczne, fioletowe kwiaty, które można suszyć. Są skuteczne w zimie, w woreczkach lnianych, przeciw molom, odstraszają je zapachem.

lawenda

Odstrasza nie tylko muchy, ale również mole, muszki i komary. Popularne i dekoracyjne zioło można uprawiać w pojemnikach. Roślinie należy zapewnić przepuszczalną, lekko zasadową glebę i podlewać sporadycznie (nie lubi zastoin wody).

o lawenda

Lawendę na balkonie lub tarasie najlepiej wystawiać w słonecznych miejscach. Liście wydzielają charakterystyczny, przyjemny zapach.

o bazylia

Bazylia

Popularne w Polsce aromatyczne zioło hodowane w zielnikach. Lubi słoneczne stanowiska, ale wymaga regularnego podlewania. Preferuje przepuszczalną glebę, bogatą w składniki odżywcze. Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok.  2 zł.

4_bazylia

Bazylię najlepiej jednak wysiać z nasion na przełomie marca i kwietnia – jest trwalsza niż kupiona w sadzonkach. Musi mieć lekko wilgotną i przepuszczalną glebę, dość zasobną w składniki pokarmowe. Najlepiej ją ustawiać na wystawach słonecznych. Oprócz regularnego podlewania podstawowym zabiegiem jest uszczykiwanie liści i pędów, aby rozkrzewić roślinę.

Niezwykle ozdobna jest bazylia purpurowa o ciemnofioletowych liściach.

o koper

Koper włoski

Roślina przyprawowa zaliczana do baldaszkowatych. Osiąga 90-200 cm wysokości. Ma silnie rozgałęzione i ulistnione pędy. Kwitnie od lipca do września. Ma drobne, żółte kwiaty, które są zabrane na szczytach pędów w płaskie baldachy. Koper włoski lubi nasłonecznione stanowiska i przepuszczalną, żyzną glebę o wysokiej zawartości składników odżywczych.

Mieta pieprzowa 6

Mięta

Bardzo aromatyczna roślina, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie. Lubi nasłonecznione stanowiska i przepuszczalną, próchniczą, bogatą w wapń glebę. Uprawiając miętę, trzeba kontrolować jej wzrost, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Duża ilość olejków eterycznych zawartych w liściach mięty bardzo przeszkadza owadom.

Roślina bujnie się rozrasta i warto ją sadzić w większych donicach lub skrzyniach. Najlepiej rozwija się na słonecznym stanowisku i w piaszczysto-próchniczej lub piaszczysto-gliniastej glebie.

mieta_2

Mięta nie jest zbyt dekoracyjna w czasie kwitnienia, więc warto uszczykiwać pędy kwiatostanowe.

bodziszek

Bodziszek

Ozdobna, aromatyczna bylina. Ma różnokolorowe kwiaty i niezwykle dekoracyjne liście, które jesienią przebarwiają się na złoto, a potem na czerwono. Kwitnie od maja do czerwca. To mało wymagająca roślina, bo lubi zarówno słońce, jak i półcień, poza tym dobrze znosi suszę. Odwar z tej rośliny stosowany jest do płukania gardła przy anginie, hamuje też krwawienia, a olejki eteryczne służą do odstraszania komarów i innych dokuczliwych owadów.

balkon pelargonie DSC00389

Pelargonia szorstka

(Pelargonium multifidum)

Roślina znana również jako geranium – to popularna roślina pokojowa, wystawiana również na balkonach i tarasach. Co więcej, pelargonia jest niezwykle dekoracyjna dzięki bujnym kwiatom.

balkon pelargonie DSC00384

Roślina dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Jej liście wydzielają charakterystyczny zapach, nieprzyjemny dla insektów, w tym muszek.

tymianek_imbirowy_01

Tymianek

Popularna roślina stosowana jako przyprawa, mająca również właściwości lecznicze. Należy regularnie go podlewać i nie przesuszać podłoża. Roślina może być uprawiany w pojemnikach i dekorować balkony i tarasy.

o tymianek

Tymianek potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska i przepuszczalnej piaszczysto-żwirowej gleby.

Jego liście mają intensywny, cytrynowy zapach, który jest nie do zniesienia dla wielu uciążliwych owadów.

rosiczka

Rosiczka

Drapieżna roślina, której kwiaty zwabiają owady swoim zapachem. Taki owad przykleja się do dna kwiatowego i zostaje poprzez kwas mrówkowy rozpuszczany i „zjedzony” przez roślinę. Rosiczka może okazać się doskonałą bronią przeciwko komarom.

 

1323532140_5

Surmia – Katalpa

Szybko rosnące drzewko o egzotycznym wyglądzie – z krótkim pniem i rozłożystą korą. Niektóre odmiany surmii mają koronę w kształcie kuli, która tworzy się sama (bez przycinania). Dorasta nawet do 15 metrów wysokości. Ma dekoracyjne liście i białe kwiaty. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Lubi nasłonecznione stanowiska.

Komary unikają miejsc, gdzie rośnie to drzewo ze względu na olejki eteryczne, których zapach jest nie wyczuwalny dla ludzkiego nosa. Sadząc to kilku metrowe drzewo zapewnić musimy mu dużo słońca oraz miejsca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kokornak

Aristolochia – roślina pnąca o bardzo dużych i dekoracyjnych, kielichowych, pułapkowych kwiatach w kolorze bordowym/ciemnoczerwonym z żółtymi nieregularnymi pręgami. Aristolochia zwabia owady (nie tylko komary) do swojego kielicha, po czym blokuje drogę wyjścia swoimi włoskami. W ten sposób wykorzystuje złapanego owada do zapylenia i zabija go.

Kokornak to roślina pochodząca głównie z tropików. Jednak wyróżniamy wiele odmian tej rośliny, a niektóre z nich można uprawiać również na terenie naszego kraju (np. kokornak owłosiony, czy kokornak wielkolistny). Przeważnie są to duże pnącza o drewniejących łodygach, ale czasami również niektóre gatunki przyjmują formę krzewu. Dość szybko rośnie, nawet dwa metry na rok. Dorasta nawet do dziesięciu metrów długości. Główną dekoracją rośliny są zielone, sercowate liście, wyrastające dachówkowato i naprzeciwlegle. Jesienią zmieniają kolor na żółty, a przy pierwszych przymrozkach odpadają. Kwiaty są bardzo oryginalne, w dolnej części szersze, od góry kapturkowa to przykryte. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory (żółto –zielone, fioletowo-brązowe), a ich wielkość to od 2 do 10cm, z czego odmiany uprawiane w naszym klimacie mają kwiaty małe i skąpo ubarwione. Po przekwitnięciu pojawia się zwisająca torebka z nasionami, które jak tylko dojrzeją, same się wysypują.

bez_czarny_700

Bez czarny

Dobrą rośliną odstraszającą muchy jest bez czarny (sambucus nigra). Ten „lekarski” krzew nie jest lubiany przez insekty, ale mimo to, nie warto go sadzić w pobliżu tarasu. Jest ekspansywny i po pewnym czasie powstanie problem z zapanowaniem nad nim,  nie każdy docenia też jego zalety jako rośliny dekoracyjnej. Wreszcie najważniejsze, w czasie owocowania przyciąga chmary ptaków, które żywią się barwiącymi owocami, brudząc tym samym teren w pobliżu tarasu.

Zamiast samych roślin można użyć ich olejków eterycznych – skondensowanych. Olejki eteryczne, które odstraszają komary

Warto pamiętać, że  nie powinniśmy ich nakładać bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania.

Można je  stosować w podgrzewaczach i wystawiać na balkon lub trzymać w domu.

Oto one:

– olejek bazyliowy,
– olejek lawendowy,
– olejek tymiankowy,
– olejek rozmarynowy,
– olejek kopru włoskiego,

– olejek mięty pieprzowej,

– olejek z trawy cytrynowej,
– olejek patchouli,
– olejek goździkowy,
– olejek eukaliptusowy,

– olejek cytrynowy i pomarańczowy,
– olejek cedrowy,

– olejek geranium,
– olejek cynamonowy z liści.

fer olejki zapachowe 10ml.

Komary lubią ciemne kolory, lepiej więc wybierać jasne, w szczególności jaskrawe barwy jak pomarańczowy, różowy czy żółty.

Podziel się!