„Polski Łącznik” – Gazeta Krakowska 1991

Przedstawiam kilka stron z Gazety Krakowskiej z 1991 roku. Powieść „Polski łącznik” była drukowana od 1 marca 1991 do lipca 1991. Gazeta krakowska była wtedy najbardziej radykalnym, rewolucyjnym dziennikiem w Polsce. Redaktorem naczelnym był nieodżałowany Maciej Szumowski a jego zastępczynią Dorota Terakowska. Gdyby nie ich odwaga ta powieść nie ukazałaby się w Polsce nigdy. Czarna wizja ustanowienia pseudodemokracji w Polsce – uwłaszczenia nomenklatury postpezetpeerowskiej, szmuglu pieniędzy z Rosji, szmuglu złota i kosztowności w Aferze Żelazo, Afera FOZZ, a to wszystko pod komendę KGB i GRU – spełniła się w 100%. Dlatego ludzie związani z kręgami Salonu GW – jak dzisiejszy szef Fundacji Batorego, a wtedy szef londyńskiego wydawnictwa Aneks, nie dopuścili do druku tego tekstu w Wydawnictwie Literackim, a zwłaszcza w Aneksie, o którym nie wiedziałem, że jest tylko i wyłącznie propagandową tubą Unii Wolności. Maciej Szumowski był prawdziwie niezależnym człowiekiem, który miał nadzieję, że Polska będzie rzeczywiście demokratyczna.

W wywiadzie ze mną Dorota Terakowska wyrażała przekonanie, że ta książka stanie się bestsellerem, ale była to pierwsza książka którą dotknęła Cenzura III RP – w czerwcu 1992 została wyrzucona z planu wydawniczego WL choć był już wykonany pełny skład i wykonane korekty redakcyjne i autorskie – tuż przed decyzją o druku. Wtedy to zmieniono dyrekcję WL, przyszli „nowi” ludzie (zdaje się, że ze starego rozdania).

Zwracam uwagę na kontekst drukowanych odcinków. Prawda okazała się zbyt prawdziwa by była do zaakceptowania dla Dysydentów PRLu i ich sojuszników od Okrągłego Stołu.

[kliknij żeby powiększyć materiały]

Odcinek 1 – Kontekst: Reportaż z katowni ubeckiej na Rakowieckiej – tzw Siedziba MSW w Warszawie

odcinek 1

Odcinek 5 kontekst: Gdy runął Mur Berliński, jugosłowiańska Puszka Pandory, Kto doniósł na Michała Bajora

odcinek 5


Odcinek 7 kontekst: Muzeum Bezpieki

odcinek 7

odcinek 23 kontekst: Serbia i Serbowie, Szewardnadze o przyszłości ZSRR, Starcie Gorbaczow – Jelcyn

odcinek 23

odcinek 27 kontekst: Czy było ciche odgórne przyzwolenie na palenie dokumentacji SB, WSI i innej?

odcinek 27

odcinek 78 kontekst: Wyprowadzka Armii Czerwonej

odcinek 78

odc. 94 kontekst: Chorwacja i Słowenia ogłosiły niepodległość – Początek wojny na Bałkanach

Tak było przez cały czas ponad 120 odcinków przez 4 miesiące.

Podziel się!