Stary Kraków – O Łobzowie i ulicy Kazimierza Wielkiego: plan sprzed II Wojny – przedwojenne linie tramwajowe

Oto plan Krakowa w jakim upływała młodość taty Anny – Stanisława Pagaczewskiego, jego żony Janiny Olszowskiej, mojego ojca – Zygmunta Białczyńskiego i stryja Henryka, wreszcie mojej matki Marii z Kapustów i jej brata Władysława.

Jeszcze płynie przez Łobzów Młynówka, którą i ja pamiętam z roku 1955, a którą potem zasypano. Na planie stare przedwojenne linie tramwajowe.

Kliknij obrazek żeby powiększyć [możliwe czterokrotne powiększenie]

Jeśli powiększycie obraz przez dwa kliknięcia zobaczycie Podchorążówkę gdzie stał wtedy jeszcze Kopiec Esterki (przy ulicy Podchorążych – przecznicy z Kazimierza Wielkiego. Zobaczycie tam też posiadłość Sułkowskich (dzisiaj Uznańskich) – długa działka w zakolu Młynówki przy ulicy Przeskok –  i wąską działkę wzdłuż ich posiadłości (dzisiejszego Ogrodu Łobzów – przy ulicy Przeskok). Ich działka idzie wzdłuż Młynówki po przeciwnej stronie Podchorążówki – posiadłość Białczyńskich przylegała bezpośrednio do niej – to ta wąska działka. Dzisiaj stoją na niej wieżowce. Kopiec Esterki zburzono sypiąc wał stadionu Wawel na terenie Podchorążówki (stał na zielonym prostokącie przylegającym do ulicy Głowackiego), Młynówkę Królewską zasypano – barbarzyństwo KOMUNY!!!W tym czasie nie było wielkiej ulicy Królewskiej – przedłużenia Karmelickiej. To Kazimierza Wielkiego była wielką ulicą Łobzowa i Nowej Wsi – tą ulicą jak widzicie przed wojną jeździł tramwaj (czerwone linie – to tramwaj) – niedaleko posiadłości Sułkowskich i Białczyńskich i pod oknami Kapustów. Biernackiego miała doskonałe położenie – to dzielnica domów i willi profesorów UJ.

lobzow-przeskok-nasza-dzialka-i-ogrod-lobzow-googl

Gdy się przemieścicie od ul. Przeskok wzdłuż Kazimierza Wielkiego do Placu Kazimierza Wielkiego to znajdziecie pomiędzy Wyspiańskiego i Kujawską nieoznaczoną ulicę bez nazwy odchodzącą od Kazimierza Wielkiego . Na rogu tej ulicy – która dzisiaj nazywa się Biernackiego i rogu Kazimierza Wielkiego stały dwie kamienice rodziny mojej matki – Radcy Miejskiego Kapusty – obaj bracia mieli firmy dorożkarskie (jeden dużą drugi małą). Przy tejże ulicy Biernackiego mniej więcej w połowie do Grottgera postawili kamienicę Olszowscy i po ślubie z Janiną zamieszkał Stanisław Pagaczewski.

 

Gdzie dokładnie leżał Kopiec Esterki-Ester-Ostary-Isztar, czyli słowiańskiej Kostromy-Kolady, Bogini Kiru Zimy: http://geoforum.pl/upload/review/file/3318_173_s52_58z.pdf
Podziel się!