Alnestabs – muzyka z Prus Królewskich – Ziemi Boranów i Jaćwieżan

Neofolk
Język Prusów (Borusów) – słowa Perkune , utwór poniżej
Kilkanaście miesięcy temu otrzymałem tę pierwszą płytę Alnestabs od wydawcy . Zapytano mnie co o niej sądzę – odpowiedziałem że bardzo mi się podoba i że jest to projekt bardzo ambitny i wspaniały. Nie zmieniam zdania po wielu wysłuchaniach tej płyty.  Polecam wam Alnestabs nie tylko dla muzyki ale i dla ambitnego pomysłu odtworzenia języka Prusów i Jaćwieżan i spopularyzowania go przez muzykę.  Jak zwykle, kiedy jestem jakoś osobiście zaangażowany w czyjąś twórczość – a tutaj był to prywatny kontakt – wspieram moje własne zdanie i zdanie innych członków SSŚŚŚ – zewnętrznymi opiniami:
ze strony Folk24:

Alnestabs Fot. Marcin Skowroński
Projekt  Alnestabs ma na celu przedstawianie i promowanie wszystkiego dobrego co oferuje Ziemia Prusów: Warmia i Mazury. Całość w neofolkowo-ambientowej stylistyce płynącej prosto z serca i ducha.

Alnestabs („Olsztyn”) to jednoosobowy, neofolkowy projekt muzyczny stworzony przez Marka „Marqsa” Kwadransa. Jest współczesnym nawiązaniem do tradycji plemion pruskich zamieszkujących onegdaj tereny dzisiejszej Warmii i Mazur  – ludziom którzy zamieszkiwali następujące krainy: Pomezania, Pogezania, Warmia, Natangia, Barcja, Sambia, Galindia, Nadrowia, Skaldowia, Sudowia. Jako, że nie zachowały się do dziś żadne wzmianki o ówczesnym instrumentarium zatem Alnestabs jest tym, co płynie z serca i ducha, z użyciem fletów prostych, igilii czy bodhranu.

Jest także pierwszym w Polsce zespołem muzycznym który wziął na warsztat dawnych Prusów i ich rekonstruowany ze szczątkowych danych język. Nie ma w nim natomiast miejsca na teksty nawołujące do dyskryminacji rasowej, faszyzmu, czy oderwania Ziemi Prusów.

Debiutancki album grupy zatytułowany „Kerda etbaudinlai Prusan meddin” miał premierę 21 marca 2010 roku.

Strona internetowa: http://www.alnestabs.prv.pl

Czarna Hańcza o świcie – Ziemia Prusów [zdjęcie pochodzi z zaprzyjaźnionej z nami strony Bogdana Jaśkiewicza http://survival.strefa.pl/tapety_kra.htm

skąd w porozumieniu i za zgodą zaczerpnęliśmy wiele zdjęć i przepisów na zieloną kuchnię z chwastów i ziół. Podobnie korzystamy z przepisów zielonej kuchni Łukasza Łuczaja.

Zachęcam też do odwiedzin na  Survival.pl bo stale jest tam coś nowego i fajnego.

05 – Alnestabs – Zallis Warris

Z oficjalnej strony projektu

zachęcam do wejścia na tę stronę

Projekt ALNESTABS

a l n e s t a b s to projekt wizualno-muzyczny poświęcony PRUSOM!!!
Ludziom którzy zamieszkiwali następujące krainy:
Pomezania,Pogezania,Warmia,Natangia,Barcja,Sambia,
Galindia,Nadrowia,Skaldowia,Sudowia!!!

A więc ziemie na których obecnie żyjemy!!!
Zapraszam Wszystkich do wspólnej podróży w przeszłość!!!

Co by nie było niedomówień:
Projekt  a l n e s t a b s ma na celu przedstawianie i promowanie
wszystkiego dobrego co oferuje Ziemia Prusów Warmia i Mazury.
Nie ma w nim miejsca na teksty nawołujące do dyskryminacji rasowej,
faszyzmu,czy oderwania  Ziemi Prusów od Polski!!!
<br>Nie zachowały się niestety żadne wzmianki o instrumentach muzycznych<br> używanych przez Prusów…więc muzyka ALNESTABS to współczesna wizja tej muzyki.
Używam m.in. fletów prostych, igila, bodhranu…
Marqs

a l n e s t a b s is both a musical and visual project dedicated to
The Old Prussians – people who used to dwell in the following lands:
Varmia, Pomesania, Pogesania, Natangia, Sambia,
Nadruvia, Bartia, Sudovia, Galindia, Scalovia.

This includes the land where I come from – the present-day
Warmian-Masurian Voivodeship of Poland.

a l n e s t b s is aimed at presenting and promoting the advantages
of my region.

Unfortunately, no sources mention what insruments were used by
The Old Prussians, so a l n e s t b s is just my own vision of their music.

We use igil, bodhran, flutes and many more instruments.
Okolica Świętej Góry Staświny – grodzisko
Staświny, gm. Miłki, dawniej Stasswins, później Eiserműhl 
Grodzisko zwane Świętą Górą położone jest w odległości ok. 800 m na południowy-zachód od wsi. Malownicze usytuowanie grodziska pomiędzy wysokim brzegiem jeziora Wojnowo i wąwozem wyżłobionym przez rzeczkę Staświnę stwarzało doskonałe naturalne walory obronne. Majdan posiada kształt trójkąta równoramiennego, zaś jego długość na linii północ-południe wynosi ok. 120 m. Od strony północnej, gdzie warunki naturalne nie stwarzały dobrej obronności obiektu znajdował się wał kamienno-ziemny o pierwotnej wysokości dochodzącej do 6 m. Grodzisko w Staświnach było wielofazowe i użytkowano je od epoki żelaza do VII w.
Jeszcze w XIX w. liczne były przekazy ludowe o tańczących na szczycie Świętej Góry w noc świętojańską dziewicach. Być może w czasach pogańskich miejsce to było związane z kultem przesilenia słonecznego lub nocą kupały. Również sam człon swin występujący w nazwie strumienia i miejscowości Staświny może sugerować, że w czasach pogańskich znajdowało się tam miejsce kultu.
Poza wszystkim jest to muzyka Wiary Przyrodzonej Ziemi Prus i Jaćwieży
Staświny
Podziel się!