Święto Drzew, Święto Boru 2013 – Nadaliśmy imiona wielu dębom na krakowskim Ruczaju, Zakrzówku i w Bieżanowie, oraz w Rożnowie i w innych miejscach w Polsce

nd tond logo 05_09_10 logo Pawlik 1logo napis TOND eng 04_04_11 towarzystwo logo 9

Dolina Będkowska – Święte Buki – Bogumił i Boguchwała

1 maja przed południem nadaliśmy razem z Anną imiona dwóm starym bukom w Dolinie Będkowskiej, gdzie spędziliśmy Święto Boru.

dol będ bądkówka 20110626(041)

Buki w Dolinie Będkowskiej – zdjęcia z zeszłego roku

Było pięknie, choć bezsłonecznie, ale w czasie modłów/medytacji nad Świętym Źródłem wydawało się, że słońce przeniknie przez chmury. Przypomniały mi się te wszystkie drzewa, które straciły żywot w Warszawskiej Masakrze 2013. Mimo, że to radosne święto, bo generalnie jako społeczność w całości, wznosimy się wyżej i nie przechodzimy już obojętnie obok zbrodni serwowanych Przyrodzie przez ludzi, to jednak zawsze towarzyszy mi w tym dniu refleksja o bezmiarze zła wyrządzonego do tej pory.  dol będ 20110626(017)

Buki przy Czarcich Wrotach – to tutaj rośnie Bogumił i Boguchwała (zaopatrzymy te buki w tabliczki Towarzystwa Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce)

Czy rzeczywiście jedyna możliwość i jedyna droga osiągania postępu cywilizacyjnego przez Człowieka wiedzie przez unicestwianie Przyrody? Zaraz po modłach zimny wiatr z północy zmienił się na południowy i temperatura zaczęła rosnąć. Buki, którym nadaliśmy imiona nie są bardzo stare i nie wyróżniają się niczym szczególnym w tym lesie, poza tym że jeden ma potrojony pień. Są oczywiście najstarsze pomiędzy wszystkimi zarastającymi zbocze Czarcich Wrot, ale w stosunku do pomników przyrody to młodzieniaszki. – Dlaczego właśnie one ? – pomyślałem potem. To był spontaniczny odruch.

Dolina_Będkowska_a8Czarcie Wrota

Widok na czarcie wrota

Wzięliśmy te buki pod duchową i fizyczną opiekę Towarzystwa Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce, po modłach/kontakcie z bogami/energiami RzeczyIstności. Zatem te drzewa zostały wybrane przez wyższą, możliwe, że naszą tutejszą , skoncentrowaną Świadomość Plemienną.  Nie jest to żaden przypadek. 

bed przyl DSC01297Przylaszczki przy Świętym Źródle

Noszą od teraz imiona Buk Bogumił z Doliny Będkowskiej i Buk Boguchwała z Doliny Będkowskiej, i mogą liczyć na naszą osobistą opiekę, która kiedy nas już zabraknie, zostanie przekazana przez nas następnym  Strażnikom Drzew, tym którzy przyjdą w przyszłości.  Nie wątpię, że ich nie zabraknie. Właśnie otrzymałem chyba tego dnia wiadomość, że w Warszawie zostanie nadane imię innemu dębowi i że zostanie oznaczony tablicą.

Źródło_Będkówka_a1

Święte Źródło Bytów (Makoszy) – Będkówki

Myślę nad tym  że konieczne są fundusze na wykonanie takich tabliczek z logo Towarzystwa, z miejscem na Imię i datę objęcia ochroną. Kiedy modliliśmy się nad źródłem uświadomiłem sobie istotną różnicę między symboliką tego aktu i jego rzeczywistą mocą, a tym co może zaoferować pusty rytuał Pośredników Ksiąg Objawionych. Nasza komunia święta to był łyk wody ze źródła i kilka liści mięty rosnącej w potoku. Kopułą naszej świątyni było Niebo, a towarzyszył nam zamiast dzwonów w kulminacji, jak zwykle szum wody i szum drzew, bo mocny podmuch wiatru w samym środku medytacji, kiedy on zawsze przybywa “przywołany” natężeniem energii, miał miejsce jak zwykle.

bed przyl DSC01301

Uważność, skupienie, niesłychana jest “wrażliwość” Przyrody na taką chwilę łączności z bogami/z energiami. Zaraz po wietrze zjawiły się ptaki. A może Wiatr przybył, żeby ponieść w przestworza nasze pragnienie, które wyraziliśmy bardzo mocno? Nie wiem czego pragnęła Anna, nigdy nic naprzód nie uzgadniamy. Ja nie powstrzymałem się przed wyrażeniem pragnienia, żeby wszystkich zamieszanych w zbrodnię na Warszawskich Drzewach dotknęła najdotkliwsza wyobrażalna dla nich kara.Niech nie będzie dla nich żadnej litości!!!

Święte Dęby Ruczaju i Zakrzówka – uzupełnione 21 maja o zdjęcia z mojego aparatu na końcu sekwencji

Po południu z Agnessą nadaliśmy imiona pięciu innym drzewom – samym dębom, z tego trzem pomnikom przyrody na Osiedlu Ruczaj. Byliśmy już jakiś czas temu umówieni na tę uroczystość.  Agnessa czyli Agnieszka, znacie ją.

zakrz bogusław DSC00749

Dąb z Ruczaju – Bogusław

 Popołudniowe nadawanie imion drzewom wywołało spore zainteresowanie przechodniów, bo wszystkie drzewa znajdują się przy ulicy Zachodniej w środku osiedla. Dwaj paroletni chłopcy przyciągnęli siłą ojca, żeby dowiedział się co my też tutaj robimy? I tak dwóch młodych ludzi dowiedziało się , że czcimy stare drzewa, które są pomnikami przyrody, w ten sposób, że nadajemy im imiona, robimy zdjęcia i umieszczamy w internecie, podając to do wiadomości całemu naszemu Zielonemu Słowiańskiemu Plemieniu. Po co? Po to żeby z pokolenia na pokolenie trwała opieka nad tymi starymi drzewami, które przeżyją nas wszystkich, jeśli im tylko na to pozwolimy. 

zakrz radoslaw DSC00755

Czerwony Dąb Radosław z Zakrzówka (ulubieniec Agnieszki)

Najważniejszy tego popołudnia był dąb czerwony z Zakrzówka. Niestety Dąb Czerwony to przybysz z Ameryki, który rozprzestrzenia się samorzutnie po naszych lasach i wypiera rodzime gatunki. Kukułcze jajo w świecie roślin. Ale ten dąb jest wyjątkowo pięknie położony, w samym sercu rozległej polany. Poza tym skoro już tutaj żyje, niech nikt nie waży się go krzywdzić.

zakrz miro DSC00739-1

Dąb Miłosław z Ruczaju

Dęby Ruczajskie noszą imiona:

Miłosław z Ruczaju – Miłujący Sławę lub Sławiący Miłość, pomnik przyrody,

Dobrosław z Ruczaju – Sławiący Dobro,

Mirosław z Ruczaju, Sławiący Pokój, Niosący Chwałę (pomnik przyrody)

i Bogusław z Ruczaju – Sławiący Boga (pomnik przyrody).

Każdy został skropiony źródlaną wodą i przepasany wstęgami, każdy ma też swoje zdjęcie.

zakrz miloslaw

Miłosław i ja, zdjęcie wykonała Agnessa. Zrobiłem oczywiście i jej zdjęcia ze wszystkimi dębami, ale mam problem techniczny ze zrzutem z aparatu, więc będą później.

zakrz milos i miros DSC00743

Dąb Mirosław z Ruczaju razem z Miłosławem

Spontanicznie, bez planowania,  związaliśmy się też więzami na całe życie i wzięliśmy pod duchową i fizyczną opiekę dąb za placem zabaw, który mianowaliśmy Sobiesławem z Ruczaju. Nie jest pomnikiem, ale ma już swoje lata. Każde z tych drzew przeżyje nas, nasze dzieci i nasze wnuki – pod jednym warunkiem – że nie zabiją ich ludzie.

zakrz dobroslaw DSC00741

Dąb Dobrosław z Ruczaju

Ceremonii na Zakrzówku, nie towarzyszyły już żadne smutne refleksje, ani “mocne życzenia/pragnienia”. Agnessę łączy z tym drzewem głębokie uczucie przyjaźni, od dawna, od lat dziecinnych.

DSC00744-1

Tu Dąb z Ruczaju – pomnik przyrody z ulicy Zachodniej. Otoczenie tych drzew jest paskudne i brudne, absolutnie niegodne pomników przyrody.

Dąb Czerwony, Radosław,  rośnie opodal słynnych Skałek Twardowskiego i Zalewu, gdzie ostatnio odbył się spontaniczny Zlot Internautów i imprezka na 22 tysiące ludzi.  Od teraz ten dąb nosi  jakże adekwatne do odbywanego tutaj  naturalnego kultu, pogańskie imię  – Sławiący Radość, Niosący Radość. Radość jest  jednak “nie dla idiotów”. Ci którzy skaczą ze skał upici do nieprzytomności raczej jej nie zaznają.

DSC00746-1

Bogusław z Ruczaju. Zauważyliśmy, że tabliczki oficjalne na drzewach pomnikach są różne.  Nie bardzo wiem na czym polega różnica – jedne z drzew mają tabliczki zielone z orłem, a inne czerwone, także z orłem. Czy to coś znaczy? Tutaj zielona.

zakrz sobieslaw DSC00750-2

Dąb Sobiesław z Ruczaju

zakrz slonceDSC00759

Na koniec jak zwykle wyszło słońce chociaż dzień był absolutnie ponury.

Uzupełnienie

DSC00547bez kompr

Wołanie słońca zakończone natychmiastowym sukcesem – minęło 30 sekund do 1 minuty, a słońce wyłoniło się z kłębów czarnych chmur – Agnieszka jest świadkiem tego zdarzenia – Po chwili 2-3 minuty zaszło znowu i odjechaliśmy z tego parkingu. Był to sam koniec uroczystości nadawania imion dębom , na ten parking wróciliśmy od Radosława.

DSC00518kompr

Mirosław z Ruczaju

DSC00519kompr

Agnieszka z Mirosławem

DSC00520kompr

Mirosław

DSC00521kompr

Miłosław-Sławiący Miłość

DSC00524kompr

Mirosław z Miłosławem

DSC00525kompr

DSC00526kompr

Od Mirosława widok na Dobrosława – z tyłu

DSC00528kompr

Dobrosław z Ruczaju

DSC00530kompr

Dobrosław

DSC00531kompr

DSC00532kompr

Bogusław z Ruczaju

DSC00533kompr

DSC00534kompr

Bogusław

DSC00535kompr

Agnessa przy Bogusławie

DSC00536kompr

Zabezpieczony z powodu bliskiej budowy bloku i wjazdu na plac budowy – Jego położenie budzi poważne obawy na przyszłość. Dąb na Łobzowie zniszczony przez pana W i panią W (zatruty i wycięty pomnik przyrody – przy bezczynno0ści Urzędasów z miasta Kraków był o niebo lepiej położony i co go spotkało. Pan Wu się cieszy i śmieje, ale nie pośmieje się długo!

DSC00537kompr

Sobiesław z Ruczaju – dodatkowy, spontaniczny

DSC00538kompr

Sobiesław

DSC00539kompr

Sobiesław

DSC00540kompr

DSC00541kompr

Radosław z Zakrzówka – Dąb Czerwony

DSC00542kompr

DSC00543kompr

DSC00544kompr

Agnessa ze swoim ulubieńcem Radosławem

DSC00546bez komprI faza wołania, którego finał macie na początku tego uzupełnienia – 30 sekund do1 minuty

Rożnowskie Święte Dęby otrzymują imiona

Nasi znajomi udali się do Rożnowa żeby nadać imiona tamtejszym trzem dębom, które przedstawiam poniżej. Będą nosić imiona: Borys z Rożnowa – czyli Syn Borutowy, lub Syn Borany, albo syn Borowiłowy,

Dobrogost z Rożnowa – Dobry Gość, Dobry Duch

i Świętobor z Rożnowa – Święcący Borowiła. 

roz dab 1 DSC01880komp3obrpr

Święty Dąb Borys z Rożnowa – pomnik przyrody

roz dab1 DSC01889komp3obrpr

Jeszcze raz Dąb Borys z Rożnowa (zdjęcia z lata)

Kłopoty techniczne ze zrzutem zdjęć z mojej komórki uniemożliwiają dokumentację na bieżąco tych doniosłych wydarzeń. Także długie wyjazdy i rozjazdy naszych bliskich komplikują bieżący reportaż. To co tutaj mamy dzisiaj zawdzięczamy Agnessie czyli Agnieszce, a reszta to zdjęcia z lata zeszłego roku.  roznów dab drugi z 1 DSC01891komp3obrpr

Dąb Dobrogost z Rożnowa – pomnik przyrody

roznów 3 dąb młodszyDSC01899komp3obr pr

Dąb Świętobor z Rożnowa

Zdjęcia z  nadania imion Starym Dębom z Rożnowa, [uroczyste, ze wstęgami i skropieniem drzew, ziemi i trawy wokół nich źródlaną wodą, oraz z ofiarą z ziarna (nasion fiołków i stokrotek), które posiano wokół dębów – później

. park jerzaman 3 dąb w cąłości DSC00445 3obr

Święte Dęby Bieżanowa- Park Jerzmanowskich

2 maja 2013 roku, nadaliśmy imiona świętym dębom – pomnikom przyrody w Parku Jerzmanowskich w Bieżanowie Krakowskim – noszą od tego momentu imiona:

Borzywoj z Bieżanowa – czyli woj Borowiła, a nie po prostu Boga (wtedy byłby Bożywoj)

Darzylas z Bieżanowa – Darzący Lasom,

Jurko z Bieżanowa – Syn Jura Jarowita-Jaryły, Pana Wiosny,

Dąbrowit z Bieżanowa – Uwijający Dęby (czyli siejący dęby, czyniący je witalnymi i widzialnymi)

i Czesław z Bieżanowa – Oddający Cześć Sławie oraz Sławiący Cześć i Cnoty, Czystość Sławiący

z tym ostatnim , nie ukrywam , wiążą mnie szczególne nawęzy.  

park jrrzman kolejny dab pomnik DSC00434 3obr

Dąb Jurko z Bieżanowa , z rodu Jerzmanowskich

park jerz dęby pomniki świało i drzewo DSC00421 3obr

Dąb Dąbrowit z Bieżanowa, z rodu Jerzmanowskich

park jerzaman 3 dąb w cąłości DSC00445 3obr

Dąbrowit

park jerzm dab pomnik i światło DSC00422 3obr

Dąbrowit

park jerzm dwa deby z widokiem na pień gigant DSC00426 3obr

park jerzman 3 dąb pomnik DSC00438 3obr

Widok na Jurka

park jerzman 3 dąb pomnik DSC00439 3obr

korona Jurka

park jerzman 3 dąb pomnik DSC00441 3obr

Dąb Czesław

park jerzman 3 dąb pomonik korona DSC00442 3obr

korona Czesława

park jerzman 4 dąb pomnik DSC00446 3 obr

park jerzman dab gigant pomnik bezimienny DSC00427 3obr

Tabliczka na dębie Czesław

park jerzman dab pomnik co się stało z korą DSC00437 3obr

Inny dąb pomnik Borzywoj z Bierzanowa, z rodu Jerzmanowskich

park jerzman dab pomnik DSC00423 3obr

Dąb Czesław z Bieżanowa, z rodu Jerzmanowskich

park jerzman dab pomnik DSC00424 3obr

Czesław

park jerzman dąb DSC00460 3obr

Darzylas z Bieżanowa z rodu Jerzmanowskich

park jerzman dąb pomnik DSC00429 3obr

Darzylas z Bieżanowa, z rodu Jerzmanowskich

nd tond logo 05_09_10 logo Pawlik 1logo napis TOND eng 04_04_11 towarzystwo logo 9

Podziel się!

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.