Księga Tura do posłuchania – w hołdzie Romanie Bobrowskiej, czyta Ewa Kolasińska

[ostatnia aktualizacja: 15 maja 2013 roku]

W tym miejscu można posłuchać fragmentów Księgi Tura we wspaniałym aktorskim wykonaniu. Czyta krakowska aktorka Ewa Kolasińska. To jest na razie pierwszy i siódmy z dziewięciu odcinków. Nagranie powstało w Polskim Radio Kraków w roku 2000, dla PR Kraków i PR Program III.  Zastało wyreżyserowane przez jednego z najlepszych reżyserów Teatru Polskiego Radia w powojennym 50-cio-leciu panią Romanę Bobrowską. Romana Bobrowska to odchodzące pokolenie radiowców – wspaniała, perfekcyjna, bezinteresowna, skupiona na sztuce – takich osób już się nie spotyka. Szkoda że Polskie Radio przestało w pewnym momencie spełniać swoją misję – zawdzięczamy to polityce.

kolasinskabartlomiejsowaEwa Kolasińska – czytała pierwsze odcinki Księgi Tura w Polskim Radio Kraków i Programie III

G images30%

Księga Tura – Odcinek 1 (poniżej)

 Księga Tura – Odcinek 1:

Znicze 5

W hołdzie Romanie Bobrowskiej

Romana Bobrowska

Poniżej kolejne dwa odcinki Księgi Tura do posłuchania – w specjalnym hołdzie dla wielkiej przyjaciółki Mitologii Słowiańskiej, a zwłaszcza Księgi Tura, reżyser tych nagrań –  Romany Bobrowskiej z Polskiego Radia w Krakowie. Niestety nie ma jej już między nami i nie nagra już całej reszty Mitologii, chociaż tak bardzo chciała. W 2005 roku usunięto nagrania  kolejnych 20 odcinków Księgi Tura z planów Radia Kraków, chociaż były już wstępnie zatwierdzone. Argumentem była konieczność nagrania po śmierci Jana Pawła II cyklu poświęconych mu programów. Nie mam dowodów na ingerencję Kurii, jedynie pogłoski i poszlaki, ponieważ z podobnymi “trudnościami” spotkałem się chcąc urządzić promocję nowego wydania Mitologii i wystawę Jerzego Przybyła w Muzeum Archeologicznym – gdzie Kuria jest gospodarzem – sądzę że jest w tych opowieściach więcej niż duże, bardzo duże źdźbło prawdy. Tam w Muzeum Archeologicznym dano mi do zrozumienia, że mimo całej przychylności mogę wynająć salę tylko na zasadach komercyjnych, bo niczego innego GOSPODARZ nie zaakceptuje. Tak samo nagle, po zmianie kierownictwa w 2004 roku, zaczęło się zachowywać Radio Kraków i zażądało opłaty za swoją salę koncertową i opłaty za promocję książki i wystawę Jerzego – trzeba było zrezygnować. Pamiętam doskonale oburzenie Romany na takie stanowisko Radia – zwłaszcza, że byliśmy już umówieni na patronat medialny. Widać Polskie Radio podlega Cenzurze Kościelnej i może być patronem medialnym tylko katolików i katolickich audycji – bardzo ciekawa postawa.

Kochana Pani Romana – jeden z długiego łańcucha Strażników Wiary, jeden z niestrudzonych orędowników mitologii Słowian – włożyła rzeczywiście wiele wysiłku i serca w to, aby ukazały się i znalazły czas antenowy w III Programie Polskiego Radia i w Radiu Kraków nagrania, które tutaj słyszycie. Nie mogła odżałować, że kolejnych 20 odcinków które miały zamknąć cykl i stać się wersją audio skróconego I Tomu tak po prostu wyrzucono za burtę jakąś ukrytą polityczną decyzją, noszącą znamiona znienawidzonej i dopiero co obalonej komunistycznej cenzury.

Teraz oczywiście prezesi na wyprzódki pędzą z kondolencjami – tylko po to żeby o niej dokładnie zapomnieć jutro i pojutrze, teraz oczywiście nazywają jej imieniem jedno ze studiów, ale kiedy prosiła o czas studyjny dla Mitologii spychali ją na boczny tor.

Taki jest świat.

Z wielkim żalem – 6 października 2009 roku przyjąłem

wiadomość o śmierci kochanej pani Romany Bobrowskiej, wielkiej  dziennikarki radiowej Radia Kraków,Czarodzieja słowa i dźwięku, autora i reżysera wielu znakomitych radiowych adaptacji literackich.

Pani Romana reżyserowała moje pierwsze słuchowisko w latach 70-tych XX wieku – i już wtedy była legendą Radia Kraków. Nie spotkałem już później nigdy tak ciepłej osoby, bezinteresownej i przychylnej wszystkiemu co nowe i młode .

Czesław Białczyński

Niech to dzieło głosi jej wielkość – Pozostaje po nas bowiem wyłącznie nasze dzieło:

Księga Tura Odcinek 2

Księga Tura, Odcinek 2:

Księga Tura Odcinek 3

Księga Tura Odcinek 3:

2009-10-06 18:30

Kraków: Zmarła reżyserka radiowa Romana Bobrowska

W Krakowie zmarła we wtorek w wieku 76 lat Romana Bobrowska, jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek radiowych, autorka wielu spektakli i słuchowisk radiowych. Poinformował o tym PAP we wtorek prezes  Zarządu Radia Kraków Mariusz Bartkowicz.

Romana Bobrowska, urodzona w 1933 roku, z wykształcenia filolog i polonistka, całe swoje życie zawodowe związała z pracą dla Radia Kraków. Pracę tę rozpoczęła w 1952 roku, kiedy po wygranym konkursie i zatrudnieniu w dziale informacyjno-publicystycznym, rozpoczęła pracę w dziale literackim jako realizator i potem reżyser.

Pracy z aktorem uczyli jej najwybitniejsi ówcześni reżyserzy teatralni, pracowała też z najwybitniejszymi polskimi aktorami, m.in. Anną Polony, Anną Seniuk, Jerzym Bińczyckim, Jerzym Trelą, Jerzym Radziwiłowiczem.

W dorobku blisko 60 lat jej pracy twórczej znalazły się adaptacje arcydzieł literatury klasycznej (wg utworów Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Karola Huberta Rostworowskiego), a także słuchowiska poetyckie – według wierszy Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Romana Bobrowska była laureatką Złotego Mikrofonu, nagrody artystycznej miasta Krakowa i wielu innych. Za słuchowisko “Szach – Mat” Tomasza Stokowskiego na IV Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP “Dwa Teatry – Sopot 2004″ otrzymała nagrodę za adaptację scenariusza. Słuchowiska “Chrystus z Loebetal” Leszka Wołosiuka i “Mojry” wg Marka Sobola w jej reżyserii otrzymały rekomendację na festiwalach “Dwa Teatry” w Sopocie w latach 2005 i 2006. Oba słuchowiska zostały później zaprezentowane na Festiwalu Prix Europa, podobnie jak jej ostatnie słuchowisko – adaptacja tekstu Wojciecha Albińskiego “Kto z Państwa popełnił ludobójstwo?”.

W rozmowie z Anną Balicką w listopadzie 1996 roku Romana Bobrowska mówiła: “Nie jestem mistrzem. Jestem zawodowcem, profesjonalistą. Od najwcześniejszych lat odróżniałam w interpretacji prawdę od fałszu, głębię przekazu od powierzchowności. Umiałam to uzasadnić. Intuicję traktowałam jako ostatnie ogniwo w reżyserii. Myślę, że umiem dobrze odczytywać i odczuwać tekst”. Powiedziała również, że w radiu obowiązuje zasada mówienia jak do stulonej dłoni. “Ta odległość – do stulonej dłoni – budzi kontakt ze słuchaczem. Bo mówi się zawsze do jednego człowieka, który chce słuchać” – stwierdziła.

Na wtorek wieczorem Radio Kraków przygotowało specjalną audycję poświęconą Romanie Bobrowskiej.(PAP)

To był wybitny reżyser – tak o Romanie Bobrowskiej mówią aktorzy i ludzie teatru.

Romana Bobrowska zmarła w Krakowie. Była najwybitniejszą polską reżyserką radiową – mówi Anna Polony.

Posłuchaj:

TMUR-7WKNNE1

Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi aktorami m.in z Jerzym Trelą, Jerzym Radziwiłłowiczem, Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną

Bardzo związany z Romaną Bobrowską był również Krzysztof Globisz

Posłuchaj:

TMUR-7WKNNE3

Studio S-5 Radia Kraków będzie nosiło imię Romany Bobrowskiej. Taką decyzję podjął zarząd rozgłośni.Od początku swej zawodowej kariery związana była z naszą rozgłośnią, a Studio S-5 jednoznacznie kojarzy się z jej pracą – mówi prezes Radia Kraków, Mariusz Bartkowicz

19-tego października, w dniu pogrzebu Romany Bobrowskiej, w studiu S-5 spotkają się jej bliscy i przyjaciele – wśród nich wybitni aktorzy.
Wtedy też studio otrzyma oficjalnie imię reżyserki

Odejscie Romany Bobrowskiej
Kochana Pani Gosiu, Romano, dziekuję Bogu, ze moglam choc kilka razy przygladać się (jako adept rezyserii radiowej) Pani pracy.Bylo to w 1995 roku w starym Radiu Kraków. Jechalam do Pani z Lublina 5 godzin pociagiem i tylez wracalam. Srodek wypelnialo mi sluchanie Pani rozmów z aktorami(bylam przy słuchowiskach o T.Nowaku i wg Brodskiego);kiedyś powiedzialam, ze to studio, ta rezyserka to niezwykłe, piękne miejsce i Pani to potwierdziła. Dziekuję
Maria Brzezińska z RL+195.205.36.*
2009-10-21 18:18:32
Maria Brzezińska z RL+195.205.36.*
Na zawsze w naszych sercach
wielki smutek, że odeszła tak Wspaniała Osoba.. Pani Romana Bobrowska na zawsze pozostanie w naszych sercach.. non omnis moriar!
Gosia+83.175.191.*
2009-10-11 10:18:31
Gosia+83.175.191.*
Wielki reżyser, wspaniały człowiek
pozostaje głęboki…
2009-10-07 09:27:07
Aska+82.177.124.*

A teraz coś co bardzo by ją ucieszyło, coś co ma zupełnie pogańskie korzenie – każdy nowy wizerunek boginki czy boguna , każde moje odkrycie bardzo ją rozbawiało – to rodzaj naszego hołdu dla niej, czuję jak teraz się uśmiecha: tryzna, stypa, bdyna i igry:

Nowe wizerunki Stworzy i Zduszy

Czeskie Południce (Polednice) i Wieszczyce:

Polednica z muzeum boginek i bogunów

Nikola Culik – Południca

Nikola Culik – Południca

Południca piękna i krwiożercza

Księga Tura – Odcinek 7

Księga Tura odcinek 7:

31 Dziewanna DziewunaG images30%

Ewa Kolasińska

Ewa Kolasińska – Oprócz tego oczywiście grała dotychczas w setkach doskonałych przedstawień teatralnych w krakowskim Teatrze Starym i nie tylko, występowała w filmach telewizyjnych i kinowych… także między innymi w Liście Schindlera, Wodzireju i na przykład dubbingu Shreka:

shrek1sh

Filmografia

chronologicznie:

  • 2009GALERIANKI Obsada aktorska (nauczycielka),

Pora Mroku 20470_3Pora mroku

  • 2008PORA MROKU Obsada aktorska (dr Heller),
  • 2008DRZAZGI Obsada aktorska (Bigosowa, gospodyni Bartka),
  • 2007NAPAD NA BANK (85) w NIANIA Obsada aktorska (zakładniczka),
  • 2007WYBUCH (31) w HELA W OPAŁACH Obsada aktorska (Aldona Wąsik, kierownik Biura Obsługi Klienta),
  • 200622 w MAGDA M. Obsada aktorska (Celina Tokarczykowa, sąsiadka Joli),
  • 2005TARGI (2), FARBY (3), BASEN (8), ETYKIETY (11) w SZANSE FINANSE Obsada aktorska (Halinka, sąsiadka Szymańskich),
  • 20054 w MAGDA M. Obsada aktorska (Tokarczykowa, sąsiadka Joli),
  • 2002SKUTECZNY CIOS (98) w NA DOBRE I NA ZŁE Obsada aktorska (Stefaniakowa, matka „Malutkiego”; w czołówce nazwisko: Kołasińska),
  • 2001MINISTER (3) w KLINIKA POD WYRWIGROSZEM Obsada aktorska (Hela),
  • 1998ZŁOTO DEZERTERÓW Obsada aktorska (kobieta w oknie w getcie),
  • 1997GOSPODARSTWO I OGRODY (5) w SŁAWA I CHWAŁA Obsada aktorska (sprzedawczyni w Sukiennicach),
  • 1995WIELKI TYDZIEŃ Obsada aktorska (kobieta dająca Irenie wody),

Lista Schindlera 5878_13Lista Schindlera


Wodzirej_Feliks-Falk,images_big,13,D253Wodzirej

szczuropiorKsięga Tura odcinek 5

Księga Tura odcinek 5:

To wspaniały człowiek i bardzo dobra aktorka. A oto i ona:

kolasinskabartlomiejsowaEwa Kolasińska – Oprócz tego oczywiście grała dotychczas w setkach doskonałych przedstawień teatralnych w krakowskim Teatrze Starym i nie tylko, występowała w filmach telewizyjnych i kinowych… także między innymi w Liście Schindlera, Wodzireju i na przykład dubbingu Shreka:

shrek1sh

Filmografia

chronologicznie: malejąco rosnąco | wg funkcji

  • 2009GALERIANKI Obsada aktorska (nauczycielka),

Pora Mroku 20470_3Pora mroku

  • 2008PORA MROKU Obsada aktorska (dr Heller),
  • 2008DRZAZGI Obsada aktorska (Bigosowa, gospodyni Bartka),
  • 2007NAPAD NA BANK (85) w NIANIA Obsada aktorska (zakładniczka),
  • 2007WYBUCH (31) w HELA W OPAŁACH Obsada aktorska (Aldona Wąsik, kierownik Biura Obsługi Klienta),
  • 200622 w MAGDA M. Obsada aktorska (Celina Tokarczykowa, sąsiadka Joli),
  • 2005TARGI (2), FARBY (3), BASEN (8), ETYKIETY (11) w SZANSE FINANSE Obsada aktorska (Halinka, sąsiadka Szymańskich),
  • 20054 w MAGDA M. Obsada aktorska (Tokarczykowa, sąsiadka Joli),
  • 2002SKUTECZNY CIOS (98) w NA DOBRE I NA ZŁE Obsada aktorska (Stefaniakowa, matka „Malutkiego”; w czołówce nazwisko: Kołasińska),
  • 2001MINISTER (3) w KLINIKA POD WYRWIGROSZEM Obsada aktorska (Hela),
  • 1998ZŁOTO DEZERTERÓW Obsada aktorska (kobieta w oknie w getcie),
  • 1997GOSPODARSTWO I OGRODY (5) w SŁAWA I CHWAŁA Obsada aktorska (sprzedawczyni w Sukiennicach),
  • 1995WIELKI TYDZIEŃ Obsada aktorska (kobieta dająca Irenie wody),

Lista Schindlera 5878_13Lista Schindlera


Wodzirej_Feliks-Falk,images_big,13,D253Wodzirej

Podziel się!