Copyright © by Czesław Białczyński
Kierunek artystyczny w sztuce światowej, który powstał w Polsce z końcem 1978 roku, a w grudniu 1981 roku – dokładnie 20.12.1981 – zmaterializował się podziemną jednodniówką i manifestem, wydanym w nakładzie 100 odbijanych ręcznie, numerowanych egzemplarzy o objętości 60 stronic każdy.
Drugi nakład wyszedł z początkiem 1982 roku.
Może ktoś jeszcze posiada taki egzemplarz, to już dzisiaj całkowicie biały kruk, a co dopiero za następnych kilkadziesiąt lat.
Pierwszy oficjalny druk Manifestu – ocenzurowany i skrócony – oraz wybór kilku komunikatów z tej pierwszej jednodniówki i późniejszych z utworów Kodystów Polskich zamieścił Przekrój w 1987 roku.
RUCH TRWA I PUBLIKUJE DO DZIŚ.
Jak bardzo niewrażliwi na awangardę i świeżą myśl (a może po prostu jak bardzo nieprofesjonalni) są krytycy w Polsce i jak bardzo skupieni są na sobie oraz recenzowaniu wyłacznie swoich kolegów z kawiarni, jak bardzo hermetyczne i zamknięte są polonistyczne kręgi uniwersyteckie i środowiska kulturalne (tzw „elita intelektualna”) zdawałoby się zobligowane do podnoszenia Z ULICY szybko tego co nowe, twórcze, wybijające naszą kulturę w świecie ponad typowo polskie „małpowanie trendów” pokazało to właśnie zjawisko KODYZMU i upływający czas.
Jest rok 2009, utwory podobne w typie do tamtych sprzed lat 20-stu nieśmiało kiełkują tu i ówdzie, a ponieważ Kodyści Polscy nie doczekali się do dzisiaj szerokiej publicznej prezentacji i upowszechnienia – skorzystam z narządzia ponad barierami medialnymi i cenzurami „mądralów”.
Tutaj na tych stronach przedstawię twórczośc kodystów polskich, a historia oceni czy gdyby poważnie a nie „politycznie – według klucza PZPR” albo klucza „Solidarności – poza którymi kodyści z immanentenej zasady się znaleźli, potraktowano ową twórczość w latach 1980- 1990, to mielibyśmy szansę na to żeby Polska Literatura i Sztuka weszła do literatury i sztuki światowej jako dawca i miejsce powstania nowego, ważnego ideowo i formalnie – kierunku w sztuce.
Zaprezentujemy tutaj utwory prozą, wiersze-komunikaty, malarstwo kodystyczne i może inne prace z pogranicza przenikających się muz – rzeźby i literatury, poezji multimedialnej, może filmu…
TEN DZIAŁ JAK WSZYSTKIE INNE BĘDZIE NIEUSTANNIE WZBOGACANY I MODYFIKOWANY