Porwanie Baltazara Gąbki
Pierwszy tom opowieści o dzielnym Smoku Wawelskim, który na prośbę Króla Kraka wyrusza w wyprawę do Krainy Deszczowców, aby uwolnić znanego biologa, autora niezwykle cennej rozprawy o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka, profesora Baltazara Gąbkę. W trudach tej niezwykle niebezpiecznej podróży towarzyszą mu kucharz Bartłomiej Bartolini i medyk Doktor Koyot. …a w ślad za nim podąża szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro. Zabawne perypetie bohaterów wpisane w schemat porwania i pogoni, elementy powieści szpiegowskiej Porwaniu Baltazara Gąbki bawią i śmieszą zarówno dzieci jak i ich rodziców. Radości czytania najnowszej edycji książki o przygodach Baltazara Gąbki i jego przyjaciół z pewnością dorównuje przyjemność oglądania bajecznie kolorowych ilustracji, autorstwa Alfreda Ledwiga. Zapraszamy do szczegółowego opisu serii przygód Baltazara Gąbki.
Misja Profesora Gąbki
Profesor Baltazar Gąbka, wybitny badacz przyrody, wyrusza na wyprawę do Krainy Mypingów, aby zbadać ich obyczaje i uwolnić Krakostan od corocznej plagi tych tajemniczych, żarłocznych stworzeń. W ekspedycji biorą udział znani już czytelnikom przyjaciele profesora: Smok Wawelski, kucharz Bartolini i doktor Koyot. Niebezpieczna wyprawa obfituje w liczne przygody, m.in. spotkanie z dinozaurami czy rozgrywki z bandą zbójów, dowodzoną przez Debiliusza Rudobrodego. Dzięki odwadze i sprytowi przyjaciół misja Profesora Gąbki kończy się szczęśliwie -wybudowanie kanału i nawodnienie Krainy Mypingów pozwoli tym zagadkowym stworzeniom zaprzestać wędrówek, a bohaterowie po powrocie do Krakostanu spotkają się z księciem Krakiem na wspaniałej uczcie.
Gąbka i Latające Talerze
Za sprawa przybyszów z kosmosu Profesor Gąbka, Bartłomiej Bartolini, Smok i książę Krak trafiają w czasy nam współczesne … i to i owo nie bardzo im się podoba. Drażni ich i przygnębia brudna Wisła czy niezbyt czyste powietrze nad Krakowem. Na dodatek przychodzi im się zmierzyć z gangsterami – jeden z nich, Mr Joe Pietruszka z Barpiwonii, postanawia porwać Smoka Wawelskiego. Na szczęście gangsterzy ponoszą sromotną klęskę, a bohaterowie, również z pomocą kosmitów, wracają do swojej epoki, za którą bardzo już im było tęskno.
Przygoda na Rodos
Dopełnienie trylogii przygód Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego i Szpiega Don Pedro. Całość opatrzona wspaniałymi, kolorowymi rysunkami Alfreda Ledwiga.
Drugi dzień Zjazdu Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Smokami, obradującego w podtatrzańskim Smokowcu, rozpoczął się od referatu na temat geograficznego rozmieszczenia smoków w epoce jurajskiej. Wygłosił go światowej sławy uczony, kawaler Smoczej Gwiazdy, don Basilio Jose de Cartagena, Hiszpan mieszkający stale w Las Palmas na wyspie Gran Canaria. Był to mężczyzna w średnim wieku, o wątłej budowie ciała i falującej, szpakowatej czuprynie.
Więźniowie Skalnego Grodu
Dwunastoletni Tomek przyjeżdża na wakacje do rodziny w małym miasteczku. Szybko nawiązuje przyjaźń ze swym rówieśnikiem Zbyszkiem. Malownicza okolica to wymarzony teren wycieczek dla wszędobylskich, spragnionych przygody chłopców.
Wydawnictwo: Literackie, Ilość stron: 141, ISBN: 9788308033579
Gospoda pod Upiorkiem
Redaktor Eligiusz Ryś jedzie samochodem do Kielc. Po drodze zabiera dwóch dziwnych pasażerów… Tak zaczyna się niezwykła historia Zlotu Straszydeł w zamku w Wiśniczu, na który zjeżdżają diabły i czarownice, ale także żądni atrakcji turyści i poszukujący sensacji dziennikarze.
Diabelski kamień
Pustynia Błędowska, Ojców, Turbacz, Wiśnicz, Lipnica, Kraków – juz tu byłeś, ale czy na pewno wiesz wszystko o tych miejscach i ich tajemnicach? O tym, gdzie zamieszkują ziemne duchy i jak wyglądają? Kim jest uwięziony w Beskidach groźny Piorun? Co kryją mroki jaskini w Bukowcu? Gdzie można znaleźć tajemniczy Diabelski Kamień i jaką moc posiada?
Anna z Mórz Południowych
Ania Przychocka, jak na prawdziwą czternastolatkę przystało, ma całą masę kompleksów, mnóstwo energii i wciąż zbyt mało czasu, żeby zrobić wszystko, co zaplanuje. Jest jednak coś, co różni ją od koleżanek ze szkoły. Ania przez większość roku jest niemal zupełnie sama, nie licząc ciotki Miliny oraz kota Artakserksesa.
Księżniczka Soliny
„Księżniczka Soliny”, Warszawa 1973. Książka młodzieżowa. Główna bohaterka Ania spędza z rodziną wakacje w Bieszczadach, zakochuje się w Krzysztofie, poznaje dwóch zwariowanych studentów. Książka o klimacie dziewczyńsko-podróżniczym.
okładka do I wydania
Bzdurki dla córki
Bardzo śmieszne wierszyki dla dzieci w wieku 4-100, pięknie ilustrowana, barwna. Nakład 500.000 egz. Wydawnictwo Literackie 1980.
Szkoła bez dzwonka
Powieść historyczna dla młodzieży wydana przez Wydawnictwo Literackie w 1974 roku. Akcja toczy się podczas okupacji a Szkoła bez dzwonka to kursy tajnego kształcenia. Warto pamiętać kim mieli być Polacy – niepiśmienną siłą roboczą okupantów z jednej i drugiej strony. Niemcy wymordowali około 300 000 wykształconych Polaków, zezwalali praktycznie tylko na naukę w szkołach podstawowych, Rosjanie wymordowali łącznie 500 000 polskich inteligentów. Udział w kursach tajnego nauczania był karany obozem w Oświęcimiu.
Zielona wędrówka
Powieść dla młodzieży. I wydanie w roku 1957.
1957 |
wyd. I |
Niestety nie posiadamy ani jednego egzemplarza tej książki. Wiem tylko, że jest to powieść dla młodzieży.
Raj na kółkach
Powieść dla młodzieży, Wydawnictwo Morskie 1959 wyd. I, str. 168
Czerwony dzień z kalendarza
Nie posiadamy egzemplarza
Nocne Marki
Opowiadania wojenne, a właściwie pięć opowiadań z okresu okupacji. Książka liczy 150 stron.
Opowieści znad granic
Książka ta opowiada o ludziach Wojsk Ochrony Pogranicza. Pagaczewski, literat, przez szereg miesięcy odwiedzał jednostki strażnice WOP, spotykając się z tymi, którzy nie przerwanie pełnią trudną i niebezpieczną służbę graniczną. Z zebranego przez autora materiału powstała ta książka, prawdziwe opowieści o prawdziwej odwadze.
Oddalenie
Zbiór różnych opowiadań. Objętość 307 stron.
Znów idę na południe
Sport i Turystyka Warszawa 1979
Wschód słońca (wiersze), 1933 debiut
Nie posiadamy egzemplarza tego przedwojennego wydania. Był to zbór wierszy. Stanisław Pagaczewski debiutował wierszami na łamach bardzo dużego ogólnopolskiego dziennika przedwojennego – Czas Krakowski, który nieudolnie próbowano reaktywować w 1990 roku i który zbankrutował. Miał wtedy 17 lat.
Krople głogu (wiersze)
Zbiór wierszy wydany w roku 1965 przez Wydawnictwo Literackie. Zawiera 68 utworów.
Z biegiem Dunajca
Fotograficzna podróż z biegiem Dunajca – dokładnie jak w tytule. Warszawa : Sport i Turystyka, 1954.
W Krainie Skał i Zamków
Zdjęcia Henryk Hermanowicz. Wydanie II. Warszawa /1974/. Sport i Turystyka. s.141,1. il. opr. pł. oryg. obwoluta. 28 cm. Pięknie wydany, bogato ilustrowany album!!!
Okolice Krakowa
Przewodnik turystyczny. Warszawa 1952. Kraj. s.143. il. opr. oryg. kartonowa. 16 cm. Biblioteka turystyczna.
Spotkamy się u wód
Nostalgiczny przewodnik po wspaniałych polskich uzdrowiskach górskich, bogato ilustrowany archiwaliami. Wydawnictwo literackie, 1972.
Usiądźmy wieczorem w wygodnym fotelu, przysuńmy do siebie lampę z miłym abażurem, filiżankę z czarną kawą lub kieliszek dobrego wina – i przenieśmy się duchem w owe czasy, gdy na drogach ku zdrojom wiodącym skrzypiały koła dyliżansów, gdy w zakątkach Pienin nie przygrywały jeszcze tranzystory, a nad szczytami Trzech Koron i Sokolicy miast odrzutowców krążyły orły lub sokoły…
Dzień dobry Kaukazie
Warszawa 1963. Wiedza Powszechna.s.202. il. opr. oryg.
Rabka i Dolina Raby
Warszawa 1953. Sport i Turystyka. s.38. il. opr. oryg. kartonowa. 17 cm.
Z tobołkiem za Kraków
Kraków /1979/. Wydawnictwo Literackie. wyd.1. s.164. liczne il. opr. pł. oryg. obwoluta. 20 cm.
W Dolinie Sanu
/Warszawa 1959/. Sport i Turystyka. s.153. liczne il. opr. ppł. oryg. 30 cm. Piękny, ciekawy album!
Dunajec der schonste polnische Bergfluss
Warszawa 1954. Sport i Turystyka. s.131. liczne il.album. opr. ppł. oryg.
Jura Krakowsko-Częstochowska
Warszawa 1955. Sport i Turystyka. s.158. liczne il. na wyklejkach mapy. opr. ppł. oryg. 30 cm.