Przyszła zima i Światowida w Augustowie ni ma
Rok 2012/2013 Augustów zima. Dom wczasowy FSO został zakupiony przez nowego właściciela. Świętowit, potężna rzeźba, nie jakiś nic nie znaczący słupek, czy kloc, ale monument , który powstał za publiczne pieniądze w czasach PRL, który stał tam od dziesiątków lat wykonany ręką cenionego w świecie polskiego artysty rzeźbiarza Zdzisława Skoczka, został zdemontowany. Nie poinformowano o tym opinii publicznej. Zniknął. Gdzie? Nie pytajcie. Ja sadzę, że przetopiono go na żyletki.
link: http://augustowskireporter.pl/527-przyszla-zima-i-swiatowida-ni-ma.html
Oto notatka internetowa
- Opublikowano: sobota, 29 grudzień 2012 19:35
Nad Neckiem stał sobie wykonany z metalu posąg Światowida (chyba to bóstwo wziął za pierwowzór twórca). Trochę nadgryziony zębem czasu i z lekka skorodowany ale stał. Jak stał tak zniknął. Dyskutowaliśmy dzisiaj czy powodem tego nie był przypadkiem coraz silniejszy nurt laicyzacji naszego społeczeństwa.
Po dyskusjach na temat usunięcia krzyża z sali sejmowej, publicznym nazywaniem “bohomazem” obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej niewiele już może dziwić. Po namyśle stwierdziliśmy że chyba jednak nie, aż tak głęboko czyli do starosłowiańskich korzeni nikt jeszcze nie sięga. Stawiamy na złomiarzy.
Ja bym na złomiarzy nie stawiał – Jeśli się ma wgląd ogólny to trudno nie połączyć całego ciągu podobnych wydarzeń. Autorem rzeźby był znany artysta. Rzeźba znajdowała się w przestrzeni publicznej. Była własnością wspólną miasta, gminy. Czy władze miasta o tym nie wiedziały? Nie było w aktach, umowy wykonania, rachunku za ten wydatek ze “wspólnej” kasy miejskiej?
z Wikipedii
Zdzisław Skoczek
(ur. 23 listopada 1942 we wsi Gołębie-Leśniewo, zm. w maju 2003) – polski rzeźbiarz i malarz.
Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w 1971. Z przekonań neopoganin, dlatego postać Świętowita uczynił tematem swojej pracy dyplomowej. Uczestniczył w działaniach Lechickiego Kręgu Czcicieli Świętowita (Kołodziej Władysław) [1]. W latach 1975-1988 pracował jako główny projektant w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Ostrołęce. Poza rzeźbą i malarstwem zajmował się także grafiką, medalierstwem, scenografią i architekturą. Był również pedagogiem. Jego prace znajdują się w zbiorach bułgarskiej Galerii Silistra, Muzeum Okręgowego w Ostrołęce oraz w kolekcjach prywatnych krajowych i zagranicznych[2].