Pracowit z Ryglic – Wacław Boratyński (1908-1939) i Kurhanin ze Słociny – Stanisław Gliwa (1910 – 1986)

Spór o granicę – Autor tej pracy – Wacław Boratyński – zginął broniąc Ojczyzny w 1939 roku. [Miał 31 lat – to jeden z tych, których krwi nic nam nie zwróci. W wyniku tej wojny nie urodziło się nigdy 27 milionów Polaków – powinno nas żyć dzisiaj na ziemiach POLSKI 66 milionów oraz 30 milionów poza nimi (razem 96 milionów i to są skromne szacunki C.B.).

  • Wacław Boratyński – “Pracowit z Ryglic” – Szczepowy od 1931 r.

Wacław Boratyński (ur. 1908 w Ryglicach, zm. w 1939 we Lwowie) – polski malarz i grafik.

Wychował się w Ryglicach koło Tarnowa. Dzięki staraniu księdza Jana Pabisa z Klasztoru koło Gostynia młodego Boratyńskiego zapisano do szkoły w Gostyniu, gdzie doskonalił swoje zdolności. Pomagał mu Władysław Kołomłocki – profesor rysunku i geografii. Boratyńskiego fascynował Wojciech Kossak, którego poznał na jednej z wystaw w Poznaniu. W tym okresie namalował Bitwę, Czarnieckiego i husarię, Odwrót, Szwoleżera.

W 1928 ukończył gimnazjum i zapisał się do Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W maju 1929 miała miejsce wystawa jego prac, wraz ze Stanisławem Szukalskim, który wrócił z Ameryki. Szukalski wpłynął swoim manifestem na wrażliwość artysty. Boratyński przystąpił do szeregu „Szczep Rogate Serce”.

Z tego okresu zachowały się nieliczne prace, m.in. Łokietek wygnaniec, Ostatni dar dla Rzeczypospolitej, Cecora, Heretyk.

W 1933 Boratyński poszedł w swych zainteresowaniach w kierunku sztuki użytecznej, poszerzając swój warsztat, techniką piórka, akwareli i tempery. Współpracował z krakowską „Polonią” i „Salonem Malarzy Polskich”. W latach 1936-1937 współpracował z poznańskim czasopismem „Tęcza”, w którym ilustrował i zamieszczał swoje przemyślenia z historii sztuki. W latach 1938-1939 zaprojektował 24 polskie znaczki, m.in. 10 znaczków serii historycznej i serię emitowaną z okazji Międzynarodowych Zawodów Narciarskich FIS w Zakopanem (1938), a także serię kart pocztowych z okazji 25 rocznicy utworzenia legionów (1939). Zaprojektował medal V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie (1938).

25 września 1939 umarł od odniesionych ran we Lwowie, podczas obrony kraju przed najazdem armii sowieckiej. Żył 31 lat.

Znaczek rocznicowy projektu Wacława Boratyńskiego – Poczta Polska

Wystawa w Gostyniu

Niewielu ziemia gostyńska dochowała się artystów malarzy. Trudno się zatem dziwić, że chętnie uznajemy za swojego Wacława Boratyńskiego, urodzonego w Ryglicach, w powiecie tarnowskim. Był znakomitym rysownikiem, projektantem kart pocztowych, znaczków i banknotów Banku Polskiego. W Gostyniu spędził zaledwie kilka lat, ale to tutaj rozkwitł jego talent malarski. Umiejętności plastyczne ćwiczył pod okiem profesora gimnazjalnego Władysława Kołomłockiego. Do dziś pamięta o nim grono pedagogiczne i młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Wacław Boratyński od 2004 roku patronuje obu gostyńskim kołom Polskiego Związku Filatelistów – dorosłemu i młodzieżowemu. Od dwóch lat ma też swoją ulicę, na rozbudowującym się Osiedlu Pożegowo.

Folder

Na świat przyszedł 28 sierpnia 1908 roku w Ryglicach pod Tarnowem, w wielodzietnej rodzinie o niskim statusie majątkowym. Rychło stracił ojca, który zginął podczas I wojny światowej. Jego talent plastyczny dostrzegł ksiądz Pabis z Kongregacji św. Filipa Neri. Umieścił go w konwikcie na Świętej Górze w Gostyniu i zapisał do miejscowego gimnazjum. Tutaj zaprzyjaźnił się m.in. z Janem z Domachowa Bzdęgą, który zafascynował go Biskupizną. W 1928 roku Wacław Boratyński zdał maturę i na zawsze opuścił Gostyń.

Halina Boratyńska – bratanica Wacława

Pozostawił jednakże sporo prac malarskich – akwarele, rysunki piórkiem. Znaczna ich kolekcja jest na Świętej Górze, kilkanaście sztuk mają też gostyńscy mieszczanie. Sporo szkiców przechowywanych jest w gostyńskim Muzeum. Duży zbiór pocztówek autorstwa Boratyńskiego zgromadził Stefan Wolniewicz.

Dotychczas prezentacje dorobku Wacława Boratyńskiego odbyły się w Gostyniu w 1979 i 1989 roku oraz w 1992 roku w Domu Wojska Polskiego w Warszawie. Ich organizatorem był przede wszystkim przyjaciel artysty – Jan z Domachowa Bzdęga. Instytucjonalnie wspierali go Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne.

Pomysłodawcą tegorocznej, jubileuszowej wystawy jest Andrzej Dudek – prezes gostyńskiego Koła PZF. Wystawę zorganizowali zaś: Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum w Gostyniu, Urząd Miejski w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Parafia p.w. św. Małgorzaty w Gostyniu i Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Lesznie. Eksponaty chętnie udostępnili: Halina Boratyńska-Czupryna – bratanica artysty, gostynianie – Zbigniew Kołomłocki i Stefan Wolniewicz, a także Kongregacja św. Filipa Neri na Świętej Górze, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, miejscowe Koło PZF.

Projekt karty pocztowej z 2008 roku

Uroczyste otwarcie jubileuszowej ekspozycji „100. rocznica urodzin Wacława Boratyńskiego” miało miejsce w czwartek 28 sierpnia 2008 roku w sali Domu Katolickiego p.w. św. Józefa w Gostyniu. Zaproszenie zechcieli przyjąć i przybyli na wernisaż m.in.: Irene Damm – przewodnicząca Koła Filatelistów Franqueville Saint Pierre we Francji, Bogumił Ciesielski – prezes Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF, Izabela Urbaniak – wicedyrektor Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Lesznie, Mirosława Kasprzycka – kustosz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Robert Marcinkowski – przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Andrzej Pospieszyński – starosta gostyński, Janusz Sikora – wicestarosta, Grzegorz Skorupski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Leszek Dworczak – zastępca burmistrza Gostyniu, ksiądz kanonik Artur Przybył – proboszcz parafii farnej, a zarazem gospodarz obiektu. Na otwarciu nie zabrakło też filatelistów z Leszna, Śremu i Gostynia.

Na ekspozycji znalazły się prace plastyczne, znaczki pocztowe, projekty znaczków, banknotu 10 złotych, szkice, kartki pocztowe, fotografie, dokumenty i pamiątki po Wacławie Boratyńskim.

Wystawa doszła do skutku za sprawą licznego grona sponsorów. Pomoc finansową oraz rzeczową – prócz organizatorów – udzielili: Mirage Gostyń, Nadleśnictwo Piaski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Wix-Filtron w Gostyniu oraz Krzysztof Banaszak i Henryk Celka.

Z okazji wystawy organizatorzy wydali informator, okolicznościową kopertę, a Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwie beznominałowe karty pocztowe i jubileuszowy kasownik. Wystawa czynna będzie do 7 września 2008 roku.

Projekt banknotów

  • Stanisław Gliwa – “Kurhanin ze Słociny”

Stanisław Gliwa ur. 1910 – zmarł 7 lipca 1986 r. w Wielkiej Brytanii. Był wybitnym artystą-drukarzem, cenionym linorytnikiem, właścicielem wydawnictwa „Officina Typographica”. Drukował tam na tradycyjnej ręcznej maszynie drukarskiej repriny starodruków oraz publikacje artystyczne. Jego żona Maria Gliwowa, po jego śmierci zgodziła się i przekazała potrzebne materiały do toruńskiego reprintu wydrukowanej przez Stanisława Gliwę Sarmacjii wg Schedla. Członek grupy artystycznej nawiązującej do przedchrześcijańskiej historii Słowiańszczyzny Szczep Rogate Serce.

Anioł – drzeworyt

Bibliografia

  • Stanisław Gliwa (1810-1986). Polski artysta książki na obczyźnie. Toruń 1987.

„Stanisław Gliwa – Pisanie Książek bez użycia pióra” – wystawa w Rzeszowie

Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego informuje, że 7 lipca 2006 o godzinie 12.00 w Bibliotece UR przy ul. Cegielnianej 12 zostanie otwarta wystawa pt. „Stanisław Gliwa – Pisanie Książek bez użycia pióra”. Otwarcie wystawy nastąpi w 20. rocznicę śmierci artysty- typografa.

Kot

Dyplom

Dyplom okolicznościowy z okacji 75 rocznicy urodzin Stanisława Gliwy [1910−1986], wybitnego typografa i wydawcy, ukazał się w nakł 10 egz. na ręcznie czerpanym szmacianym papierze, nielegalnie zdobytym i druk. jak powyższy. Oprócz Jubilata, egz. trafiły do zbiorów Biblioteki Bodlejańskiej w Oksfordzie, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki UMK w Toruniu, Biblioteki PAN w Gdańsku, Jerzego G. Borta oraz Edmunda Puzdrowskiego [spiritus movens jak wyżej]. „Egzemplarze pozostałe na los szczęścia rzucono wśród bibliofilskiej braci”. Grono podpisanych identyczne jak na dyplomie dla A. Girsa. Stan bardzo dobry.

Exilibris dla Wacława Iwaniuka

Oficyna Stanisława Gliwy

Książka

Author Gliwa, Stanisław (1910-1986).
Title Stanisław Gliwa o własnej oficynie wędrownej : z siedmioma linorytami autora tudzież jego sygnetem drukarskim na okładce / wstęp napisał Andrzej Kłossowski.
Portion of Title O własnej oficynie wędrownej
Imprint Toruń : Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela, 1989.
Description 25, [3] s. : il. ; 25 cm.
Subject Gliwa, Stanisław — (1910-1986).
Added Entry Kłossowski, Andrzej (1938-1997). [Wstęp]
Language NewTranslation
Podziel się!