Tadek Firma Solo-Żołnierze Wyklęci
Wolni Ludzie obchodzą to święto inaczej, nie pod pomnikami tzw. Narodu – lecz pieśnią polską, hudbą Polaków, pamięcią Wielkiej Lechii i bohaterów tysiącleci Serca Świata – wszystkich, którzy umarli byśmy My mogli żyć.
Czytaj też z archiwum sprzed roku:
1 marzec 2016 – Święto Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych i Bezimiennych) a Bitwa o Polskę
oraz
Piorun „Stajemy jak ojce”, „Już nadszedł Czas”, „Nam Ojczyzny Nie Wydrzecie”
Nowa Historia Polski – Ludobójstwo – film animowany Arkadiusza Olszewskiego
1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.
Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość w swym szczytowym okresie działania (lata 1945 – 1946) skupiał od 20 do 25 tys. członków. Powstał 2 września 1945 r. I choć miał AK-owskie korzenie, to jego zadaniem nie była walka zbrojna, lecz tajna działalność polityczna.
1 marzec 2016 – Święto Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych i Bezimiennych) a Bitwa o Polskę