Unikatowe znalezisko w Szwecji. Neolityczne miejsce kultu
Od Poli Dec
To bardzo ważne odkrycie ponieważ kultura pucharów lejkowatych jest uznawana przez wielu badaczy za Pre-Słowiańską. Wiemy też z genetyki że współtworzyła ją ludność zarówno o haplogrupie męskiej R1a jak i o haplogrupie I (1 i 2) uznawanej za staroeuropejską. Niektórzy naukowcy z Bałkanów (Chorwacji, Serbii) przyznają się do „słowiańskiej” ciągłości biorącej początek poprzez linie żeńskie z okresu paleolitu, czyli właśnie obecności tutaj Staroeuropejczyków. Nie podzielam tego poglądu, ale zgadzam się z księdzem Stanisławem Pietrzakiem, że szkielet R1a Człowieka z Wyspy Jeleniej (Oleni Ostrow) z roku ok. 6400 p.n.e. potwierdza przypuszczenia o obecności Pre-Słowian wśród ludności Pucharów Lejkowatych. Być może już wtedy miała początek wspolnota kulturowa i językowa Słowiano-Ariów hg Y – R1a) ze Staroeuropejczykami (hg Y – I2). CB
Filip Koziarek – Unikatowe znalezisko w Szwecji. Neolityczne miejsce kultu
W samym sercu Skanii na południu Szwecji archeolodzy natknęli się na ślady rytuałów sprzed tysięcy lat. Podczas trwających tam wykopalisk odnaleziono szereg niezwykłych artefaktów, które rzucają nowe światło na życie społeczności, które dawniej osiedlały się w tej części Europy.
Funkcja kompleksu rytualnego w Hammar
Struktura o średnicy około 50 metrów znajduje się na granicy dawnego mokradła. Jest to miejsce, gdzie ludzie gromadzili się, by wspólnie celebrować rytuały religijne, uczestnicząc w ucztach i składając ofiary. Odkryto tam m.in ślady rytualnego uboju.
Wśród odnalezionych przedmiotów znajdowały się nie tylko naczynia ceramiczne, ale także liczne narzędzia krzemienne oraz dobrze zachowane przedmioty z rogu i kości. Wśród nich były m.in. igła do obróbki skóry, hak wędkarski oraz narzędzie do łupania krzemienia.
Kultura pucharów lejkowatych – pierwsi rolnicy północnej Europy
Odkryte naczynia i inne artefakty są charakterystyczne dla kultury pucharów lejkowatych, która obejmowała tereny od Danii i północnych Niemiec po Polskę i Szwecję. Kultura ta, rozwijała się między 6,3 tys. a 4,8 tys. lat temu i była jedną z pierwszych, które wprowadziły rolnictwo do północnej Europy. Ludzie z tej epoki uprawiali m.in. pszenicę i jęczmień, hodowali zwierzęta, a także polowali oraz łowili ryby.
Ze względu na ogromne znaczenie historyczne i naukowe, archeolodzy starają się o dodatkowe fundusze z Narodowej Rady Dziedzictwa Kulturowego Szwecji. Kontynuacja badań umożliwiłaby jeszcze lepsze zrozumienie tego jak dawne północne społeczności rolnicze organizowały swoje życie.