Gołowczenko odwiedza kompleks archeologiczny nad rzeką Menką
Od Poli Dec
11 października, obwód miński /Kor. BELTA/. Premier Białorusi Roman Gołowczenko odwiedza kompleks archeologiczny nad rzeką Menką, podaje korespondent BELTA.
W 2022 roku szef białoruskiego rządu polecił historykom dowiedzieć się, gdzie powstał Mińsk. W tym celu opracowano plan badań archeologicznych kompleksu nad Menką. W latach 2023 i 2024 pracami kierował archeolog Andriej Wójtechowicz. Znaleziono unikalne drewniane konstrukcje i artefakty, które pozwoliły na wyciągnięcie nowych wniosków na temat historii białoruskiej stolicy. Wyniki tych prac zostaną dziś przedstawione premierowi Białorusi.
Dyskusja o tym, gdzie i kiedy pojawił się starożytny Mińsk, trwa od dawna. Istnieją dane kronikarskie o bitwie nad Niemigą w 1067 roku. Ale czy od tej daty należy liczyć historię miasta? Czy stolica Białorusi naprawdę powstała u zbiegu Świsłoczy i Niemigi – czy jednak tam, gdzie Dunaj wpada do Menki? Archeolodzy szukali odpowiedzi na te pytania. I doszli do wniosku, że starożytne miasto nad Menką zostało zbudowane pod koniec X wieku i rozwinięte na początku XI wieku. Następnie starożytny Mińsk został przeniesiony z Menki do zbiegu Świsłoczy i Niemigi.
Wykopaliska na terenie Menki są narodowym projektem archeologicznym i to właśnie tutaj przeprowadzono najbardziej rozległe badania w kraju. Przydzielono ukierunkowane fundusze i zapewniono wsparcie na wszystkich poziomach. W pracach naukowcom pomagała duża liczba wolontariuszy. Jednym z najważniejszych zadań na temat Menki jest muzealizacja kompleksu i utworzenie na jego bazie rezerwatu historyczno-kulturowego lub skansenu archeologicznego.