Radio 90: Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Wodzisławiu [FOTO]

 

Od Poli Dec

O odkryciu grodziska w Wodzisławiu pisaliśmy już 19 sierpnia 2024. Teraz garść dodatkowych szczegółów, audycja radiowa na ten temat i zdjęcia. I tak dzieje poszczególnych miejsc w Polsce nieustannie posuwają się dzięki odkryciom archeologicznym i dzięki genetyce wstecz, w coraz odleglejsze czasy i epoki historyczne. Wodzisław nie powstał w wieku X-XI tylko w VIII-IX wieku  (lata 700/ 800 n.e.), a więc prawdopodobnie jako ośrodek państwa Lechickiego a nie Piastowskiego!

 

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Wodzisławiu [FOTO] 

Osadnictwo na ziemiach wodzisławskich istniało nawet 200 lat wcześniej niż pierwotnie datowano? Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Wodzisławiu.

odkrycie archeologiczne w Wodzisławiu

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Wodzisławiu. Na trenie wodzisławskiego Grodziska trwają prace, których efekty przesuwają o ponad 200 lat wstecz osadnictwo na ziemiach wodzisławskich. Potwierdzono, że na naturalnym wzniesieniu istniał gród. Już w 2001 roku zbadano jego wał ale nie natrafiono na przedmioty pozwalające na jego datowanie. Teraz podczas prac archeologicznych wewnątrz Grodziska doszło do przełomu. Mówi dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, Sławomir Kulpa:

Sławomir Kulpa: Są założone dwa wykopy i w jednym znaleźliśmy palenisko. Dowodem kluczowym jest ceramika, można datować na IX-X wiek, a więc to są czasy Słowian i to są czasy też grodziska potężnego w Lubomi. To jest troszeczkę późniejszy może horyzont, ale jest to ta sama ceramika. Mamy dowód, że istniało tutaj osadnictwo słowiańskie dużo wcześniej niż zakładano i dużo wcześniej niż powstało miasto. Oprócz Lubomi, drugiego takiego obiektu na tych ziemiach nie ma.

Okrycia w Grodzisku przesuwają datę powstania osadnictwa na tych ziemiach na IX-X wiek. A samo Grodzisko skrywa zapewne jeszcze nie jedną tajemnicę. Co spodziewają się tam znaleźć archeolodzy?

Sławomir Kulpa: Chcielibyśmy przede wszystkim znaleźć chałupy, miejsca, gdzie rzeczywiście toczyło się życie. To mogłaby być półziemianka, ziemianka, łączenia na zrąb. Chcę podkreślić jedną szczególną rzecz: że te miejsce jest jednym z najwyższych wyniesień, to tak zwana morena czołowa lodowca. Z tego miejsca można doskonale kontrolować okolicę i te miejsce wybrali również ludzie żyjący w paleolicie. Mamy rdzenie, mamy drapacz stamtąd, mogli tutaj też przebywać ludzie właśnie z paleolitu, neolitu. Być może jest to stanowisko wielokulturowe.

 

Pytań dotyczących samego Grodziska wciąż jest wiele:

Sławomir Kulpa: Od kiedy tak naprawdę funkcjonowało? My mamy materiał na IX-X wiek, więc tu było życie przed narodzinami jeszcze państwa polskiego. To jest też takie znamienne: od kiedy? Czy w VIII wieku czy IX?  Druga rzecz: kto usypał wały?  W tej chwili jeszcze będą analizowany. No i kiedy przyszedł kres tego funkcjonowania? Kiedy się zakończyło? W XII – XIII wieku? Wtedy możemy mówić o kontynuacji osadnictwa już na terenie naszego Starego Miasta.

 

Dodajmy, że prace archeologiczne w Grodzisku mają potrwać do końca września. Jest szansa, że jeżeli znajdą się środki finansowe zostaną wznowione przyszłym roku.

fot. Muzeum w Wodzisławiu

fot. Muzeum w Wodzisławiu

źródło oraz plik audio z wypowiedziami Sławomira Kulpy i więcej zdjęć: https://www.radio90.pl/niezwykle-odkrycie-archeologiczne-w-wodzislawiu-foto.html#gsc.tab=0

Podziel się!