
Od Poli Dec
Iława, Taczanów, Mazurskie lasy, Wybrzeże Bałtyku, Wielkopolska, Białowieża, Lubuskie, Lubelskie, Tatry, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Serbia – Gdzie się da, dosłownie wszędzie Słowianie kopią i „dokopują się” do własnych starożytnych KORZENI RODOWYCH. Tak dokonuje się WIELKA ZMIANA!
A z Prawdą o Sobie, O Rodzie i Nad-Rodzie (Narodzie), o Wiedzie i Wierze (Wiaro-Wiedzie) przychodzi nieuchronnie WYZWOLENIE.
To dzieje się, Dzieje Się, SIĘDZIEJE w SERCU ŚWIATA! Siedzi TU, już O-SIA-dło, w Tej Ziemi, w NASZEJ ZIEMI. [CB]
Nie lada historię ma teraz do opowiedzenia Michał Młotek, przedstawiciel Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Dzięki dokonanemu przez niego znalezisku światło dzienne ujrzał artefakt pochodzący z wczesnego średniowiecza.
akie odkrycie miało miejsce na terenie północnej Polski: w okolicach Iławy położonej w województwie warmińsko-mazurskim. I choć mówi się o trzewiku, to wcale nie chodzi o fragment buta, lecz okucie pochwy miecza. Jego wstępne datowanie sugeruje, jakoby archeolodzy mieli do czynienia z obiektem liczącym ponad tysiąc lat.
Jak czytamy w poście autora odkrycia, zamieszczonym na Facebooku, odnalazł wspomniany trzewik w jednym z lasów pod Iławą. Wrażenie robi nie tylko jego datowanie, ale również fakt, że mowa o efektownie wykończonym elemencie zachowanym do czasów współczesnych w imponującym stanie.
Młotek sugeruje, że prawdopodobnie chodzi o element wyposażenia należący dawniej do wojownika będącego przedstawicielem jednego z pruskich plemion dawniej zamieszkujących te tereny. Trzewiki stosowane w kontekście militarnym miały za zadanie wzmacniać i zabezpieczać pochwę miecza przed uszkodzeniem, ale sporo uwagi przykładano też do aspektu wizualnego.
Odkrycie dokonane w jednym z lasów pod Iławą ma postać liczącego ponad tysiąc lat trzewika. Nie był to jednak element obuwia, lecz pochwy miecza
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ten niesamowity artefakt trafi na wystawę organizowaną przez Muzeum w Ostródzie. Weteran w poszukiwaniach takich skarbów posiada odpowiednie zezwolenia, umożliwiające mu chociażby legalne korzystanie z wykrywacza metalu. Po dokonaniu znaleziska jego autor skontaktował się z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
źródło: https://www.focus.pl/artykul/sredniowieczne-odkrycie-trzewik-ilawa-miecz