Onet.pl:Rzadkie odkrycie w mazurskim lesie. Artefakt ma 2 tys. lat

Od Poli Dec

Rzadkie znalezisko w lasach pod Leśniewem koło Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie). Pasjonaci historii z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej odkryli antyczne okucie pasa rzymskiego legionisty, datowane na II-IV wiek n.e. Jak przekonują badacze, to niezwykle rzadkie znalezisko. Na razie nie wiadomo, jak trafiło na Mazury.

Znalazł na Mazurach rzadki artefakt. Używali go rzymscy legioniści

Znalazł na Mazurach rzadki artefakt. Używali go rzymscy legioniściFacebook/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook

„Członek naszego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej odnalazł niewielkich rozmiarów przedmiot wykonany z brązu, z lekko wypukłą, zębatą kopułką zakończoną tępym kolcem i zaopatrzoną w uszko po stronie wewnętrznej”

— relacjonują na Facebooku przedstawiciele towarzystwa, które przekazało eksponat wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

  • Rzadkie znalezisko na Mazurach. Wymyślili je Rzymianie

Informacje na temat znalezionego artefaktu przekazują warmińsko-mazurskie służby konserwatorskie. „Najprawdopodobniej mamy do czynienia z ozdobnym okuciem pasa typu balteus. Baltei to pasy przewieszane przez ramię, do których przytraczano miecz. To typowe wyposażenie rzymskich legionistów, które zostało zapożyczone i zaadaptowane na własny użytek przez plemiona znad Łaby, skąd miało się rozprzestrzenić na obszary północnej Europy i basenu Morza Bałtyckiego” — informuje na Facebooku Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak przekonują badacze, jest to niezwykle rzadkie znalezisko.

Artefakt znaleziony na Mazurach

Artefakt znaleziony na MazurachFacebook/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków / Facebook

Badacze podają, jak artefakt trafił na Mazury

Trwają rozmowy na temat tego, w jaki sposób rzymskie okucie znalazło się na Mazurach. W związku z tym badacze wskazują, że w okresie między II a IV w. n.e. istniały intensywne kontakty handlowe pomiędzy krainami nadbałtyckimi a Rzymem. Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Co Rzymianie sprowadzali znad Bałtyku?

Rzymianie prowadzili handel z ludami zamieszkującymi tereny nad Bałtykiem, przede wszystkim kupując bursztyn. Ten wyjątkowy surowiec znajdował szerokie zastosowanie w jubilerstwie, medycynie oraz magii. Istotną rolę w wymianie towarów odgrywał szlak bursztynowy, który łączył wybrzeża Bałtyku z regionami Morza Śródziemnego. W zamian za kruszec Rzymianie oferowali różnorodne towary, m.in. wyroby ceramiczne, broń i ozdoby.

źródło: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/rzadkie-odkrycie-w-mazurskim-lesie-artefakt-ma-2-tys-lat/elww5g7

Podziel się!
Ładuję komentarze...