PR24: Stonehenge nie było pierwsze. Odkrycie naukowców rzuca nowe światło na historię Anglii

Stonehenge nie było pierwsze. Odkrycie naukowców rzuca nowe światło na historię Anglii

Od Poli Dec

Brytyjscy naukowcy mogą być wkrótce zmuszeni przepisać podręczniki do historii. Okazało się bowiem, że Stonehenge, jedna z najbardziej zagadkowych neolitycznych budowli w historii, ma… starszą siostrę. Odkrycie to rzuca nowe światło na kultury ludzi żyjące na terenach obecnej Anglii w erze kamienia łupanego – ocenia portal Interesting Engineering.

Stonehenge nie było pierwsze. Odkrycie naukowców rzuca nowe światło na historię Anglii
Naukowcy dowiedli, że Stonehenge nie jest najstarszą budowlą neolityczną w obecnej Anglii Foto: Deposit/East News/facebook.com/AntiquityJournal
Pochówki sprzed kilku tysięcy lat. Odkrycie naukowców rzuca nowe światło na historię Anglii

Na ślad Flagstones – okrągłego rowu przypominającego bieżnię, natrafiono w latach 80. przy pracach ziemnych pod budowę drogi. Wtedy badacze podejrzewali, że obie konstrukcje powstały w podobnym czasie. Dokładne datowanie wykazało jednak, że Flagstones jest o około dwa wieki starsze niż słynna na cały świat budowla z Salisbury.

Flagstones powstało około 3200 lat p.n.e. – dowiodły badania. Naukowcy liczą teraz, że okrągła budowla rzuci nowe światło na związki między kulturami epoki neolitu, zamieszkującymi obecną Anglię tysiące lat temu. Powstanie i historia Flagstones jest bowiem niezbędna do zrozumienia kolejności wznoszenia pomników ceremonialnych i pogrzebowych w Wielkiej Brytanii – tłumaczą badacze.

W ocenie naukowców, dowiedzenie, że Stonehenge jest nie jest najstarszą budowlą neolityczną w Anglii każe sądzić, że już w tamtym czasie istniejące tam kultury współdzieliły pewne praktyki obrzędowe.

Badania Flagstones wykazały bowiem, że monument ten był miejscem pochówku przynajmniej kilkorga osób. W specjalnym dole w samym środku budowli badacze znaleźli pozostałości skremowanych zwłok dorosłego mężczyzny, a w innych miejscach także trzy częściowo skremowane zwłoki innych dorosłych i ślady ciał trojga nieskremowanych dzieci. Co bardziej zaskakujące, ludzie ci zostali pochowani w dołach kilkaset lat po ukończeniu konstrukcji Flagstones. Centralny pochówek odbył się zaś kolejny tysiąc lat później – informuje Interesting Engineering.

Badacze odkryli też ryciny sugerujące związki Flagstones ze słynnym irlandzkim grobowcem Newgrange. To sugeruje, że położony około 8 km od wybrzeża region Dorchester był skomunikowany drogami lądowymi i wodnymi ze wschodnią Irlandią.

https://polskieradio24.pl/artykul/3494893,stonehenge-nie-bylo-pierwsze-odkrycie-naukowcow-rzuca-nowe-swiatlo-na-historie-anglii

Podziel się!
Ładuję komentarze...