WcN: Unikatowe znalezisko z twierdzy Kef. Asyryjska pieczęć sprzed kilku tys. lat

Unikatowe znalezisko z twierdzy Kef. Asyryjska pieczęć sprzed kilku tys. lat

 

 

Na terenie twierdzy Kef, która znajduje się na terenie starożytnego urartyjskiego miasta Bitlis w południowo-wschodniej Turcji, archeolodzy odkryli wiekową alabastrową pieczęć. Jak wynika z datowania przeprowadzonego przez naukowców artefakt ten pochodzi dokładnie z czasów imperium asyryjskiego.

Asyryjska pieczęć z twierdzy Kef

W trakcie wykopalisk realizowanych na terenie starożytnej twierdzy Kef, która została zbudowana przez urartyjskiego króla Rusę II na wzniesieniu o wysokości 2300 metrów, badacze odkopali niezwykłe artefakty, które rzucają nowe światło na historię starożytnego państwa Urartu. Fortyfikacja ta została wybudowana dokładnie w latach 685–645 p.n.e. To właśnie za panowania Rusy II powstały cztery wielkie miasta, które były ikoniczne dla tego okresu starożytności – wśród nich znajdował się ośrodek miejski Bitlis.

Wciąż trwające na terenie twierdzy Kef prace archeologiczne były prowadzone pod kierownictwem prof. Ismaila Coskuna z Uniwersytetu Yuzuncu Yil w Van (YYU). Najwięcej skarbów na archeologów czekało w strukturach twierdzy, które były połączone z dawną wielką halą, którą zidentyfikowano w poprzednich latach wykopalisk w Bitlis, informuje portal „Arkeonews„. W 2024 r. naukowcy odkryli w tym miejscu groty strzał, siedem kolumn wyrzeźbionych tak, aby miały kształt słoniowych nóg; wrzeciona wykorzystywane w przędzalnictwie – najbardziej spektakularnym znaleziskiem okazała się jednak alabastrowa pieczęć po której obydwu stronach znajdowały się przedstawienia dwóch postaci. Artefakty te pochodzą z czasów Imperium Asyryjskiego.

Prof. Ismail Coskun informuje, że  wykopaliska były prowadzone w 2024 r. na terenie sześciu wykopów jakie znajdowały się w pobliżu górnej hali. Odnalezione w tym miejscu siedem kolumn w kształcie nóg słonia to nie pierwsze znalezisko tego rodzaju w tym miejscu.

„W trakcie badań z 2023 r. na terenie twierdzy Kef odkopaliśmy trzy takie obiekty. Do budowy samej fortyfikacji jej urartyjscy twórcy posłużyli się bazaltowymi kamieniami, co samej budowli nadało unikatowy charakter. Materiał ten najprawdopodobniej pochodził z góry Süphan, która dominuje nad całym okolicznym obszarem.”

Prof. Ismail Coskun mówi: W trakcie ostatnich badań odkryliśmy pomieszczenia przylegające do wielkiej hali. To właśnie w tych pomieszczeniach znaleźliśmy groty strzał, wrzeciona używane w przemyśle tekstylnym oraz pieczęć wykonaną z alabastru. Na tej pieczęci o kształcie guzika znajdują się figury po obu stronach.

Patrząc na to jak te postaci się prezentują, uważamy, że sama pieczęć nie pochodzi z tego regionu, lecz była importowana. Przypuszczamy, że pochodzi ona z Imperium Asyryjskiego, będącego sąsiadem Urartu. Biorąc pod uwagę jej cechy, uważamy, że należała ona do arystokraty, ponieważ alabaster jest rzadkim materiałem w tym regionie i do dzisiaj ma dużą wartość”. Naukowiec podkreślił, iż odkrycia te są ważne dla pogłębienia naszej wiedzy na temat historii Urartu i wnoszą cenny wkład w poznanie dziedzictwa kulturowego tego regionu.

 

Arkeonews: https://x.com/ArkeoNews?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

źródło polskie: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/unikatowe-znalezisko-z-twierdzy-kef-asyryjska-pieczec-sprzed-kilku-tys-lat/

Podziel się!