Planeta: Wojciech Kozicki – Odkrycie historyczne w Toruniu. Archeolodzy zaskoczeni [WIDEO]

Odkrycie historyczne w Toruniu. Archeolodzy zaskoczeni [WIDEO]

Od Poli Dec

 

Historia Polski i sensacyjne odkrycie archeologiczne w Toruniu. Archeolodzy z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkrywają tajemnice średniowiecznego kompleksu Ducha Świętego. Historia Torunia odkrywa kolejne karty, które zaskakują badaczy.

oruń i kolejne historyczne odkrycie. Archeolodzy badają XIII-wieczny kompleks Ducha Świętego. Jak podaje Radio Zet, „wśród znalezisk są warstwy z okresu przed lokacją miasta”. Badacze historii przyznali, że spodziewali się znaczących odkryć, ale i tak są mocno zaskoczeni. Co ważne, mieszkańcy Torunia mogą podziwiać obszar wykopalisk archeologicznych. W miniony weekend, po wykopie w trakcie „drzwi otwartych” ,oprowadzał torunian m.in. szef Instytutu Archeologii UMK prof. Wojciech Chudziak. Odkrycia, jako park kulturowy mają być „dostępne dla przyszłych pokoleń”.

Kierownik badań dr Ryszard Kaźmierczak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas rozmowy z PAP, poinformował, że odsłaniana jest infrastruktura związana z klasztorem benedyktynek. Co udało się odkryć do tej pory i jakich odkryć spodziewają się archeolodzy?

Mamy kilka faz rozbudowy tego terenu. Mury były wykonywane w różnych technikach budowlanych, co pozwala nam zbadać relację między nimi, osadzić je w określonym czasie. Dowiadujemy się, jak ten teren ulegał zagospodarowaniu. My wiedzieliśmy po badaniach w 2023 r., że architektura – jak na to miejsce – zachowała się w świetnym stanie. Mury są zachowane do wysokości 1,5 metra- wyjaśnił dr Ryszard Kaźmierczak. (PAP)

Niezwykłe odkrycie w Toruniu. Archeolodzy zaskoczeni artefaktami

Co odkryli archeolodzy podczas prac w Toruniu? Odnaleziono m.in. pochówek dziecka w „dziwnym układzie, wrzucony do jamy grobowej”. Zostanie zastosowana metoda radiowęglowa, by ustalić wiek tego pochówku. Na tym jednak nie koniec historycznych niespodzianek.

Jak wynika z wypowiedzi dr Kaźmierczaka, najciekawsze dopiero przed archeologami. Spodziewają się kolejnych odkryć na północ od obecnie odsłanianego obszaru. Teren będzie w tym roku zbadany sondami, a w 2025 roku ruszą pełnoskalowe badania. Jak na razie archeolodzy muszą zrobić sobie przerwę. Pierwsza część badań zostanie zabezpieczona za około tydzień na zimę, a wiosną prace przesuną się w kierunku murów starówki. W kwietniu 2025 roku archeolodzy dotrą do płotu, gdzie „spodziewane są najciekawsze odkrycia”.

Badacze historii mają nadzieję na „archeologiczne rozpoznanie kościoła”. Jakie historyczne tajemnice skrywa toruński kompleks Świętego Ducha?

Są tutaj warstwy przedlokacyjne, tutaj nie było wówczas jeszcze miasta, a pewnie jakaś osada, która rozwijała się nad Wisłą. To, że na tym terenie mamy do czynienia z początkami miasta, z okresem lokowania Torunia, wiemy po naszych badaniach w wiosny. Przy Bramie Klasztornej odkryliśmy wówczas konstrukcje drewniane. Drewno użyte do tamtych budowli ścięto w latach 30. XIII wieku, co wiemy po datowaniu- powiedział dr Ryszard Kaźmierczak. (PAP)

Kompleks Świętego Ducha w Toruniu to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Jak podkreślają historycy, kościół ten może być najstarszą świątynią w Toruniu. Spodziewają się tam odkryć pochówki w prezbiterium oraz być może nawet krypty średniowiecznych dostojników. Sam kompleks historycy i archeolodzy opisują jako „głównego ducha miasta”. Prace archeologiczne prowadzone są między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi.

 

źródło: https://www.planeta.pl/nauka/niezwykle-odkrycie-w-toruniu-archeolodzy-zaskoczeni-wideo

Podziel się!