Sensacyjne odkrycie w gminie Młodzieszyn: skarb z epoki brązu odkryty przez poszukiwaczy historii
Od Poli Dec
Na terenie gminy Młodzieszyn dokonano wyjątkowego odkrycia archeologicznego. Członkowie Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii, w trakcie weekendowych poszukiwań, natrafili na skarb z epoki brązu, który przeleżał w ziemi ponad 3000 lat. Najcenniejszym elementem znaleziska jest piękny naramiennik z tarczkami ozdobnymi, w całości wykonany z brązu.
Skarb ukryty od 3000 lat
Znalezisko to unikatowy zbiór pradziejowej biżuterii, w tym naramiennik, ozdobne pierścienie i tajemnicze przedmioty przypominające gwoździe. Eksperci podejrzewają, że te elementy mogły pełnić funkcje rytualne lub ozdobne, jednak ich dokładne przeznaczenie wciąż pozostaje zagadką.
O odkryciu natychmiast poinformowano archeologa Mariusza Samborskiego, który nadzorował dalsze prace badawcze. Skarb został zabezpieczony i zgłoszony do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Płocku. Po analizie znaleziska trafi ono do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą, gdzie już w listopadzie planowana jest specjalna wystawa.
Co zawierał skarb?
Oprócz naramiennika odkryto także mniejsze ozdoby, które prawdopodobnie pełniły rolę pierścieni, ozdobną tarczkę oraz resztki naszyjnika. Sensację wywołują także tajemnicze przedmioty w kształcie gwoździ, których funkcja pozostaje niejasna. Eksperci podejrzewają, że skarb może pochodzić z okresu kultury łużyckiej, co oznacza, że może mieć nawet 3000 lat.
Wystawa w muzeum w Sochaczewie
Sochaczewianie będą mieć okazję zobaczyć te niezwykłe artefakty już wkrótce. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej planuje otwarcie wystawy, na której skarb z epoki brązu zostanie zaprezentowany w pełnej okazałości po konserwacji i dokładnym opisaniu.
źródło: https://e-sochaczew.pl/artykul/sensacyjne-odkrycie-w-n1327372