Dr Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie o kamiennych kręgach w Pławnie pod Czaplinkiem
W miniony wtorek mury drawskiej Biblioteki odwiedził archeolog dr Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie, który opowiedział o trwających właśnie wykopaliskach archeologicznych na cmentarzysku z kręgami kamiennymi w Pławnie pod Czaplinkiem.
Charakterystyczną cechą obrządku pogrzebowego tej kultury jest birytualizm, czyli występowanie obok siebie zarówno kremacji (spalanie ciała zmarłego po śmierci), jak i inhumacji (składanie niespalonego ciała do grobu). Interesującym zjawiskiem rejestrowanym w wielu pochówkach na cmentarzysku w Pławnie jest działalność rabusiów, których wkopy widoczne są wyraźnie w archeologicznej dokumentacji. Ta ingerencja w głównie inhumacyjne pochówki łączona być może z grabieżą opuszczonej w III wieku nekropolii lub też jakiegoś rodzaju nieznanymi działaniami kultowymi, które zarejestrowano w obrębie innych cmentarzysk kultury wielbarskiej.
Dr Andrzej Kasprzak oprócz ogólnej charakterystyki cmentarzyska i użytkującej je ludności, a także wyjaśnienia funkcji kręgów kamiennych i zarysowania sięgającej jeszcze końcówki XIX wieku historii badań, opowiedział o planach badawczych na kolejne sezony oraz o chęci utworzenia w okolicy stanowiska rezerwatu archeologicznego, który z pewnością stanowić będzie wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie gminy Czaplinek i Powiatu Drawskiego.
więcej u źródła (także w galerii i na filmie): https://www.dsi.net.pl/wszystkie-wiadomosci/item/23094-dr-andrzej-kasprzak-z-muzeum-w-koszalinie-o-kamiennych-kregach-w-plawnie-pod-czaplinkiem