Radio Zet: Łukasz Buczkowski – To odkrycie archeologów może stać się wielką atrakcją. „Wyjątkowe w skali kraju”

To odkrycie archeologów może stać się wielką atrakcją. „Wyjątkowe w skali kraju”

Od Poli Dec

Odkrycia archeologiczne z okresu neolitu, okresu rzymskiego i postrzymskiego  na ziemiach polskich sypią się ostatnimi czasy jak z rękawa. Padają mity o niesłowiańskości tych ziem, bo okazują się one słowiańskie od co najmniej 3500 lat p.n.e. oraz padają nazistowskie mity o pustce osadniczej nad Wisłą po upadku Rzymu. Dosłownie gdzie nie wbijesz łopaty tam masz gwarantowane odkrycie archeologiczne, a do tego  w wyraźny sposób zmienia się naukowa narracja archeologów na temat tych odkryć – staje się ona ścisła i wyważona, odpowiadająca faktom. To cieszy.

Lata naszej pracy doprowadziły do tej zmiany, także lata popularyzacji wiedzy genetycznej dotyczącej Starożytnej Słowiańszczyzny. Zmusiliśmy pośrednio wszystkie media banksterskie do tego żeby poświęcały obecnie wielką uwagę archeologii polskiej i dziejom Słowian. Zostali przez nas przyparci do muru, a ich narracja zaprzeczająca tezom jakie przedstawialiśmy zmienia się na potwierdzającą nasze hipotezy. Opłaca się trwać w twardym oporze przeciw „naukowym” kłamstwom i domagać się ścisłości wypowiedzi od archeologów na łamach mediów.  CB

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badają osadę z epoki neolitu, odkrytą w Chrystkowie w powiecie świeckim. Już niedługo to miejsce może stać się kolejną atrakcją tej okolicy.
Badania archeologiczne w Chrystkowie

fot. UM w Świeciu

Badania archeologiczne w Chrystkowie

Celem ekspedycji naukowców z UMK było zbadanie pozostałości reliktów domostwa i osady sprzed ponad 6 tys. lat. Prace wykopaliskowe w terenie rozpoczęły się jeszcze w sierpniu. Na razie nie znamy ich efektów, ale lokalni urzędnicy od samego początku nie kryli, że jest to niezwykłe odkrycie. „Nie tylko wiek, ale przede wszystkim położenie domu w Dolinie Dolnej Wisły czyni go wyjątkowym w skali naszego kraju” – przekazali w komunikacie na stronie internetowej urzędu miejskiego w Świeciu.

Urzędnicy dodają, że dzięki pracy archeologów Chrystkowo „może zyskać kolejną atrakcję kulturową, pochodzącą z zamierzchłej prahistorii„. Do tej pory największą tego typu atrakcją w tej okolicy była chata mennonicka z 1791 roku. To właśnie w niej została ulokowana baza ekspedycyjna badaczy z toruńskiego uniwersytetu.

Badaniami kieruje Jerzy Czerniec ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK we współpracy z dr. Kamilem Adamczakiem z Katedry Prahistorii UMK. Początkowo ekspedycja liczyła 12 osób. W drugim tygodniu prac Instytut Archeologii UMK poinformował o przyłączeniu się kolejnych badaczy. „W bieżącym tygodniu do badań wykopaliskowych neolitycznej osady w Chrystkowie dołączyli dr Dominika Kofel-Lubczyńska, która pobierała próbki do analiz archeobotanicznych, jako jeden z elementów jej programu badań w ramach grantu NCN oraz prof. Michał Jankowski z Katedry Gleboznawstwa i Kształtowania Krajobrazu UMK, który wspiera ekspedycję fachową wiedzą i realizuje badania pedologiczne” – przekazał Instytut Archeologii UMK.

Dalsza część artykułu pod wideo
Marcin Mastalerek: Donald Tusk się skompromitował, powinien przeprosić.

Prace archeologiczne w Chrystkowie są realizowane w ramach programu IDUB UMK i działalności badawczej Instytutu Archeologii, we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Ekspedycję finansowo wsparła także gmina Świecie.

Źródło: Radio ZET / swiecie.eu / Instytut Archeologii UMK

Podziel się!