Gazeta Lubuska: To lubuskie miasto jest zagłębiem historycznych odkryć! Kolejne miejsce może przynieść sensację!

To lubuskie miasto jest zagłębiem historycznych odkryć! Kolejne miejsce może przynieść sensację!

Od Poli Dec

Zobacz galerię (28 zdjęć)

 

Wciąż trwają wykopaliska archeologiczne przy ul. Chrobrego w Żaganiu. Archeologów wspomaga nowoczesny sprzęt, dzięki któremu odkryto kolejny, obiecujący teren, który wykorzystywali ludzie przed setkami lat. Czy uda się go zbadać? Co jeszcze kryje miejska strefa przemysłowa?

Teren przy ul. Chrobrego bada archeolog Oktawian Wróblewski i jego pracownia Relikt Pracownia Archeologiczna z Żagania.

– Badania zostały przedłużone i poszerzone o obszar położone między dotychczasowymi miejscami eksploracji – tłumaczy O. Wróblewski. – Wciąż odkrywamy fragmenty dawnej ceramiki naczyniowej użytkowej i budowlanej, narzędzi i pozostałości po wytopie rudy żelaza.

Dron odkrył ciekawe miejsce

Najciekawsze odkrycie znajduje się na terenie strefy przy ul. Chrobrego w Żaganiu, w niewielkim oddaleniu od prowadzonych wyprzedzających badań archeologicznych. Zostało znalezione podczas lotu specjalistycznym dronem z sensorem do teledetekcji z użyciem wiązki lasera, używanym do badań archeologicznych.

– To spory teren – anomalia na modelu wysokościowym w kształcie trapezu, na którym widać wyraźnie założenie przestrzenne pochodzenia antropogenicznego – podkreśla archeolog. – W tej sprawie konsultowałem się z fachowcami z Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Warszawskiego od tzw. archeologii lotniczej i nieinwazyjnych metod stosowanych w archeologii, którzy potwierdzili, że ta anomalia w kształcie regularnego trapezu to archeologicznie obiecujące miejsce. Mam nadzieję, że doczeka się szerszego zbadania i będzie można określić chronologię i funkcję tego obiektu. Nie można dokładnie określić, z jakiego okresu pochodzą fortyfikacje.

Historyczny trapez koło grodziska

Nowe, obiecujące miejsce znajduje się obok rozległego pagórka przy ul. Chrobrego, który kryje starożytne grodzisko. Obok niego znajdowały się prawdopodobnie budowle służące obronności, których ślady odkryto dzięki zastosowaniu drona i metody laserowego skaningu lotniczego tzw. metody ALS, która pozwoliła na zarejestrowanie dużej anomalii o kształcie regularnego trapezu, o długości ramienia ponad 100 metrów. Zgłosiłem odkrycie służbom konserwatorskim – zaznacza O. Wróblewski.

– Ustalono, że nie ma tam obiektu wpisanego do rejestru zabytków i gminnej ewidencji. Nie wiemy, co
to jest i czy jest związane równoczasowo, chronologicznie z grodziskiem z wczesnej epoki żelaza. Jedna z hipotez, po konsultacji z naukowcami, mówi, że może to rodzaj szańców z okresu nowożytnych fortyfikacji ( np. w czasie wojny XXX-letniej). Ale też być może to założenie związane z dawną wieżą rycerską ze średniowiecza. Najmniej prawdopodobną interpretacją, że jest to fragment cmentarzyska megalitycznego. Struktury przestrzenne o kształcie wydłużonych trapezów są w pradziejach identyfikowane jako grobowce megalityczne i przy takiej interpretacji można by domniemywać, że jest to być może tzw. wyjątkowych rozmiarów
megaksylon (megadendron) ogromny grobowiec z okresu neolitu. Do budowy tego typu obiektów na Niżu Polskim używano dużych pni drzew stąd nazwa z greckiego, zastępowano w ten sposób kamień.

Grodzisko zbadane bezinwazyjnie

Grodzisko zostało nieinwazyjnie zbadane przez dra Arkadiusza Michalaka z ramienia Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza. Zastosowana metoda magnetyczna przyniosła bardzo interesujące rezultaty i pozwoliła na jednoznaczne określenie funkcji zabytku jako osady obronnej (grodziska). Grodzisko należy wiązać z grupą białowicką kultury łużyckich pól popielnicowych i datować na okres halsztacki epoki żelaza. Społeczność ta funkcjonowała od V okresu epoki brązu do początkowych faz okresu
lateńskiego (około 800-450 p.n.e.) i była budowniczymi najbardziej znanego zabytku archeologicznego województwa lubuskiego, tj. grodu w Wicinie, a także szeregu innych zweryfikowanych i potencjalnych osad obronnych w obrębie swojej ekumeny, tj. obszaru dorzecza Łaby, Nysy Łużyckiej i Odry.

Badania archeologiczne w żagańskiej strefie

Współczesne badania archeologiczne obejmują teren w pobliżu grodziska. Archeolodzy odsłonili warstwę gruntu ciężkim sprzętem, a następnie odkopali ręcznie. Znaleźli między innymi starożytne paleniska z pozostałościami żużla oraz fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęcych, w miejscach, w których ludzie przygotowywali posiłki. Okres. w którym powstały należy do kultury łużyckiej, grupy białowickiej. Można przypuszczać, że osada ma nawet 1.500 lat

https://gazetalubuska.pl/to-lubuskie-miasto-jest-zaglebiem-historycznych-odkryc-kolejne-miejsce-moze-przyniesc-sensacje/ar/c5-18751643

Podziel się!