Conowego: Srebrny skarb z epoki wikingów odkryty przez studenta

Srebrny skarb z epoki wikingów odkryty przez studenta

Od Poli Dec

Ciekawostką jest tutaj słowiańska bransoleta w stylu znanym z lat 700-tnych z Ukrainy??? Rzecz niesłychana, bo według AlloAllo (Allochtonistów) Słowianie wychodzili wtedy dopiero z bagien Prypeci w słomianych łapciach i uczyli się lepić garnki w stylu archeologicznej kultury praskiej, czyli bez użycia koła garncarskiego, a tu patrzcie słowiańska biżuteria??? CB

 

Pracownik firmy zajmującej się wyszukiwaniem metali podczas przeszukiwania terenów rolniczych w Danii znalazł ponad pół tuzina sztuk srebrnej biżuterii z epoki wikingów, która służyła również jako środek płatniczy.

Gustav Bruunsgaard jest studentem archeologii na Uniwersytecie w Aarhus i badał pola uprawne w pobliżu Elsted, miasta na północ od Aarhus. Kiedy wykrywacz dał znać, że coś znajduje się głębiej rozpoczął kopanie. Najpierw odkrył pojedynczą srebrną bransoletę, a kilka dni później odkopał sześć kolejnych bransolet. Bruunsgaard powiadomił urzędników o znalezisku, a eksperci określili datę odnalezienia przedmiotów na lata 800-setne co w Skandynawii oznaczałoby początek epoki wikingów (793–1066 n.e.).

Skarb z Elsted to fantastycznie interesujące znalezisko z epoki wikingów, które łączy Aarhus z Rosją i Ukrainą na wschodzie oraz Wyspami Brytyjskimi na zachodzie. W ten sposób znalezisko podkreśla, że Aarhus było centralnym węzłem w świecie wikingów, który rozciągał się od północnego Atlantyku do Azji – powiedział Kasper H. Andersen, historyk Muzeum Moesgaard.

Biżuteria jako pieniądze

Jak podaje portal bransolety były formą pieniądza znaną jako hacksilver, ważną formą waluty w epoce wikingów. Kiedyś bransolety – które razem ważą ponad 0,5 kilograma – byłyby „dostosowane do powszechnego systemu wagowego” i były używane jako środek płatniczy i transakcyjny, jednocześnie pokazując możliwości finansowe właściciela.

Akcesoria prawdopodobnie wyprodukowano w Danii. Jednak jeden „zwinięty pierścień” przypomina styl bransoletek z Rosji lub Ukrainy. Trzy pierścienie w kształcie paska, z wytłoczeniami zainspirowały podobne bransoletki w Irlandii, gdzie stały się bardzo powszechne.

Srebrny skarb można obecnie oglądać w Muzeum Moesgaard.

Źródło: livescience.com

Grafika tytułowa: Jouwen Wang / Unsplash

https://conowego.pl/aktualnosci/srebrny-skarb-z-epoki-wikingow-odkryty-przez-studenta-220481

Podziel się!