Wykopaliska w Lewiczynie. Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia
Od Poli Dec
Chcieli poznać historię średniowiecznego grodziska, a natrafili na ślady bytności ludzi sprzed prawie 4 tysięcy lat. Zakończyły się trwające dwa tygodnie badania archeologiczne w Lewiczynie koło Grójca. Przed naukowcami teraz badania wydobytych przedmiotów.Grodzisko w Lewiczynie ma kształt stożkowatego nasypu otoczonego fosą i wałem zewnętrznym. Średnica całego obiektu wynosi 80 metrów.
Społecznicy z Grójca chcieli dowiedzieć się więcej na temat historii tego miejsca i poprosili o pomoc archeologów. Ci dokonali ciekawego odkrycia. Odnaleźli oni bowiem stanowiska kultur pradziejowych m.in. kultury trzcinieckiej, w tym wielu fragmentów naczyń oraz narzędzi krzemiennych. Datowane są one wstępnie od tysiąca dwustu do tysiąca dziewięciuset lat przed nasza erą.
Archeolodzy odnaleźli również pestki owoców z tego okresu. Do tej pory sądzono, że drzewa owocowe sprowadziła na ten teren królowa Bona i tak powstał największy sad Europy.
– Są tu różnego rodzaju pestki, tak, że nie mówimy tutaj o pestkach jednej rośliny, natomiast nie chciałabym tutaj wprowadzać w błąd z jakimi gatunkami mamy tutaj do czynienia. Być może z rodziny śliw, ale będziemy to badać – tłumaczyła Magdalena Majer-Klipowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Archeolodzy odkryli również elementy ubiorów i uzbrojenia. W poszukiwania włączyły się również okoliczne dzieci i młodzież . W sumie ponad 350 osób. Organizatorom chodziło nie tylko o badanie terenu, ale też popularyzowanie historii.
– Idea jest taka, aby inspirować młodzież do samodzielnego angażowania się w badania historyczne, w zadawanie ciekawych pytań, szukanie odpowiedzi na te pytania a propos swoich własnych korzeni i historii swoich własnych miejscowości – mówił Jakub Wójcik z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej.
Wykopaliska zostały zasypane, a przed naukowcami żmudne badania laboratoryjne wydobytych przedmiotów.
Źródło i materiał filmowy: