Wielkie odkrycie. Liczy co najmniej 52 tys. lat
Wyjątkowego odkrycia dokonano w Indonezji. W prowincji Celebes Południowy naukowcy natrafili na najstarsze figuratywne malarstwo na świecie. – To najstarszy dowód na istnienie opowieści – stwierdził profesor z australijskiego uniwersytetu.
Malowidła w jaskiniach wzgórza Karampuang na wyspie Celebes przedstawiają dziką świnię oraz trzy postaci ludzkie. Naukowcy pod kierownictwem prof. Adhisa Agusa Oktaviana, indonezyjskiego specjalisty od sztuki naskalnej z Narodowej Agencji Badań i Innowacji w Dżakarcie, potwierdzają, że malowidła liczą co najmniej 52,3 tys. lat. Są zatem o ponad pięć tys. lat starsze niż znana dotąd twórczość jaskiniowa.
Niezwykłe odkrycie
Zdaniem prof. Maxima Auberta z Griffith University w Australii, nowe odkrycie zmieni wyobrażenie o ewolucji człowieka. – Znalezione malowidło opowiada skomplikowaną historię – stwierdził badacz.
– To najstarszy dowód na istnienie opowieści. To najstarsze takie dzieło ludzkich rąk. Świadczy to o tym, że już wtedy ludzie byli zdolni do abstrakcyjnego myślenia – dodał Auberto.
Naukowcy podkreślają, że oczywiście istnieją starsze dowody na rysunek, znalezione np. na skałach w jaskiniach Blombos w południowej Afryce. Pochodzą one sprzed 75 tys. lub nawet według niektórych źródeł sprzed 100 tys. lat. Składają się jednak z geometrycznych wzorów, a nie malowideł, jak to odkryte teraz w Indonezji.
Dzieło malarstwa naskalnego
Świnia przedstawiona na malowidle ma częściowo otwarty pysk. Największa z postaci ludzkich wyciąga ręce i wydaje się trzymać w nich drąg. Drugą postać namalowano bezpośrednio przed świnią i ona także wydaje się trzymać kij, który może dotykać gardła zwierzęcia. Trzecia postać jest przedstawiona do góry nogami i jedna z jej rąk sięga w stronę głowy świni.
źródło: https://turystyka.wp.pl/wielkie-odkrycie-liczy-co-najmniej-52-tys-lat-7045463594105504a