Gazeta.pl: Rzymska moneta sprzed 2 tys. lat. Wyjątkowe znalezisko na Lubelszczyźnie

Rzymska moneta sprzed 2 tys. lat. Wyjątkowe znalezisko na Lubelszczyźnie

Od Poli Dec

Z końcem kwietnia na Lubelszczyźnie doszło do nadzwyczajnego odkrycia. Poszukiwacz zabytków korzystający z wykrywacza metali natrafił na rzymski denar serratus. Srebrna moneta pochodzi sprzed 2 tys. lat. O jej przekazaniu do zbioru rzymskich zabytków numizmatycznych poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Za antyczne znalezisko odpowiedzialny jest poszukiwacz zabytków Krzysztof Kozłowski, który przy użyciu wykrywacza metali przeszukiwał tereny gminy Józefów w pobliżu koryta Wisły (woj. lubelskie). Mężczyzna natrafił na rzadki denar serratus (ząbkowany), który pod koniec kwietnia przekazał do zbioru rzymskich zabytków numizmatycznych.

Denar z czasów starożytnego Rzymu. Czekał na odnalezienie na Lubelszczyźnie

Srebrna moneta pochodzi z republikańskiego okresu Rzymu i jest datowana na 81 r. p.n.e. Jej cechą charakterystyczną jest mała średnica o wartości 16 mm. „Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka, umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. U góry, z tyłu głowy, zachował się jedynie w stanie szczątkowym nieczytelny napis. Druga strona monety zawiera przedstawienie oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły.” – czytamy we wpisie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na denarze znajduje się również wybrakowany napis brzmiący „MARI·C„, który najprawdopodobniej pierwotnie brzmiał „C·MARI·C·F”. Są to inicjały Gaiusa Mariusa, jednego z rzymskich triumwirów monetarnych. Zajmowali się oni biciem monet i w okresie późnej republiki mieli możliwość wykonywania ich personalizowanych wersji. Profil konserwatora zabytków udostępnił również link do strony, na której można zobaczyć dobrze zachowaną wersję rzymskiego środka płatniczego.

Rzymskie monety w Polsce. To nieodosobniony przypadek

Jak się okazuje, nie jest to pierwszy taki okaz znaleziony na terenie Lubelszczyzny. W 2018 roku podobnego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”. Przekazana konserwatorom moneta okazała się być denarem autorstwa L. Tituriusa Sabinusa wybitym najprawdopodobniej w 89 r. przed Chr. Ciekawą zbieżnością jest fakt, iż ten rzymski środek płatniczy także znaleziono na terenach nadwiślańskich.

źródło: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29733995,rzymska-moneta-sprzed-2-tys-lat-wyjatkowe-znalezisko-na-lubelszczyznie.html

Podziel się!