Onet: Archeolodzy znaleźli łyżwy. Nie zgadniecie, ile mają lat!

Archeolodzy znaleźli łyżwy. Nie zgadniecie, ile mają lat!

Od Poli Dec

Chińczycy jeździli na łyżwach już 3500 lat temu, fot. Xinjiang Institute of Cultural Relics and Archaeology

 

Archeolodzy w północno-zachodnich Chinach znaleźli łyżwy wykonane ze zwierzęcych kości. Znalezisko, jak poinformowali badacze, liczy sobie 3500 lat. Te pradawne łyżwy przypominają starożytne łyżwy znalezione w Europie, co sugeruje wymianę technologiczną między Chinami a Europą w epoce brązu.

Wykonane z bydlęcych i końskich kości łyżwy znaleziono w grobowcu należącym, jak to określili badacze, do kogoś z „wyższych sfer”. Artefakty liczą sobie 3500 lat. Chociaż nie jest jasne, czy łyżwy były używane do polowań, transportu czy do innych celów, archeolodzy twierdzą, że są bardzo podobne do łyżew wykonanych także z kości zwierzęcych znalezionych w starożytnej Europie. To, jak mówią, dostarcza wyraźnych dowodów na komunikację między pradawnymi społecznościami zamieszkującymi tereny dzisiejszych Chin z Europą.

Kolebka nart

W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, że łyżwy, jako towarzyszący ludzkości wynalazek, mogą być aż tak „stare”. A jednak. W ostatnim czasie w Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang znaleziono starożytne łyżwy. Sam Xinjang jako kraina geograficzna mieści się w kilku państwach: w Kazachstanie, Kirgistanie, Mongolii i oczywiście w północno-zachodnich Chinach. Jest to region w dużej mierze górzysty. Nic więc dziwnego, że uważa się go za miejsce, w którym „narodziły się” narty. Potwierdzają to nawet malowidła naskalne, odnalezione w jaskiniach w górach Ałtaj. Przedstawiają one myśliwych czymś w rodzaju nart, a datowane są aż na 10 000 lat! Zresztą miejscowa ludność w dalszym ciągu pielęgnuje tradycję ręcznego wykonywania nart z drewna.

Wspomniane łyżwy zostały znalezione w pochodzących z epoki brązu ruinach w Gaotai. Naukowcy uważają, że w odkrytym w tym miejscu kompleksie grobowym o powierzchni 120 metrów kwadratowych z XVI-XV wieku p.n.e. spoczęła szanowana rodzina pasterska. Znajdowały się tam również budynki mieszkalne. Zdaniem przedstawicieli Xinjiang Institute of Cultural Relics and Archaeology ruiny Gaotai to największe i najlepiej zachowane – a jednocześnie najwyższej klasy – pozostałości architektury nagrobkowej epoki brązu nie tylko w samym Xinjang, ale i na terenie całej Eurazji.

Wymiana technologii

Oprócz łyżew znaleziono tam dziesiątki elementów różnych drewnianych wozów, w tym nawet 11 kół, a także m.in. osie. Archeologowie uważają, że posłużyły one do budowy grobowca, natomiast już po jego ukończeniu zostały zdemontowane i również zakopane. Oprócz nich znaleziono tam również ponad 500 różnego rodzaju artefaktów, takich jak wyroby garncarskie czy kamienne narzędzia. Należy podkreślić, że prace archeologiczne nadal są prowadzone, także możemy spodziewać się znalezienia jeszcze większej ilości przedmiotów.

Co do samych łyżew: zostały one wykonane z kości wołów i koni aż 3500 lat temu. Naukowcy nie są zgodni co do tego, do czego dokładnie służyły. Ich przeznaczeniem mogły być polowania, przemieszczanie się lub coś zupełnie innego. Ciekawy jest jednak fakt, że przypominają one te znajdowane w starożytnej Europie. Dowodzi to chociażby tego, że pomiędzy tym regionem a naszym kontynentem istniały jakieś kanały komunikacji.

źródło: https://www.onet.pl/informacje/dziennik-naukowy/archeolodzy-znalezli-lyzwy-nie-zgadniecie-ile-maja-lat/44m2p3c,30bc1058

Podziel się!