NG: Oto najstarsze drzewo na świecie. Ma 9,5 tysiąca lat i rośnie w Szwecji

Od J.G.D.

Najstarsze drzewo świata to świerk rosnący w Szwecji, na terenie Parku Narodowego Fulufjället. Nazwano go „Stary Tjikko”– od imienia psa (nota bene syberyjskiego husky) jego odkrywcy, Leifa Kullmana. Świerk ma zaledwie 5 m wysokości.

Profesor Leif Kullman z Uniwersytetu Umeå określił wiek drzewa na podstawie analizy rozkładu izotopu promieniotwórczego węgla 14C. Z pewnością był zaskoczony odkryciem, gdy okazało się, że drzewo przeżyło 95 wieków.

W sąsiedztwie stwierdzono pozostałości genetycznie identycznych pędów znajdujące się w różnym stadium rozkładu. Należały one do tego samego osobnika. Sukcesywnie zamierające pędy nadziemne Starego Tjikko zastępowane są kolejnymi odroślami.

Co ciekawe naukowiec, który dokonał odkrycia, tłumaczy, że jak na swoje czasy Stary Tjikko był bardzo małym drzewkiem. Świerk pamięta epokę lodowcową, podczas której poziom Morza Północnego był o około 120 metrów niższy niż obecnie. Większość terenu między Wielką Brytanią a Norwegią pokrywała wówczas gęsta puszcza.

Wielkie drzewa nie byłyby w stanie tak długo przetrwać. Ukształtowany przez niskie temperatury i wiatr Tjikko był przy ówczesnych gigantach jak drzewko bonsai. Prawdopodobnie to pozwoliło mu przetrwać tak długo.

Część naukowców jest przekonana, że zaszczytny tytuł najstarszego drzewa należy jednak do cyprysa patagońskiego rosnącego w Chile od około 5400 lat. Wyjątkowe drzewo jest jednym z największych w Parku Narodowym Alerce Costero. Jego średnica to blisko 4 metry. Choć oficjalnie nie jest jeszcze najstarszym drzewem na świecie, już od dawna towarzyszy mu hiszpański przydomek Gran Abuelo, czyli „pradziadek”.

Najstarsze drzewo w Polsce

Za najstarsze drzewo w Polsce powszechnie uważa się Dąb Bartek, jeden z polskich pomników przyrody. Jeszcze nie tak dawno temu sądzono, że liczy on sobie 1200 lat. Dziś wiemy, że Bartek jest młodszy o ok. 500 lat.

Starszy od niego jest Cis Henrykowski. W 1921 roku jego wiek oszacowano na ponad 1400 lat! 15-metrowy cis rośnie we wsi Henryków Lubański.

 

źródło: https://www.national-geographic.pl/artykul/czujesz-sie-staro-to-drzewo-ma-9-5-tys-lat-i-dobrze-sie-trzyma

02.03.2023: Najstarsze drzewo na świecie straciło wierzchołek

Rosnący w regionie Dalarna na zachodzie Szwecji świerk Old Tjikko, mający 9565 lat, uważany za najstarsze drzewo na świecie, pod wpływem obfitych opadów śniegu oraz silnych wiatrów stracił wierzchołek.

„Pięciometrowe drzewo jest teraz o około metr krótsze” – przekazał telewizji SVT Tommy Loennebacke, przewodnik po parku narodowym Fulufjaellet w gminie Aelvdalen, gdzie znajduje się okaz.

Loennebacke zwrócił uwagę, że tegoroczna zima w północnej części Dalarny, przy granicy z Norwegią, jest trudna dla drzew. Duże ilości śniegu przymarzły do koron, obciążając gałęzie.

Old Tjikko (Stary Tjikko) został odkryty w 2008 roku przez parę naukowców z Uniwersytetu w Umea, którzy drzewo nazwali imieniem swojego psa. Wiek świerku, a dokładnie jego korzeń, został oszacowany na podstawie badania radiowęglowego.

Roślina jest genetem, czyli powstała z jednego zalążka, generując przez tysiące lat nowe odnogi. Dzisiejszy pień ma zaledwie kilkaset lat. „Old Tjikko wygląda teraz inaczej, ale przetrwa, gdyż to jego system korzeniowy ma prawie 10 tys. lat” – podkreślił Loennebacke. (PAP)

Podziel się!