Cieszyn – Najstarsze znalezisko na rynku. Moneta z początku naszej ery z wizerunkiem cesarza rzymskiego
Od Poli Dec
Cieszyn – Najstarsze znalezisko na rynku. Moneta z początku naszej ery z wizerunkiem cesarza rzymskiego
To najstarszy przedmiot znaleziony na cieszyńskim Rynku – przyznaje Zofia Jagosz-Zarzycka z działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Mowa o srebrnej monecie, która końcem roku została wydobyta podczas badań archeologicznych z warstwy zalegającej nad średniowiecznym brukiem.
Monetą jest denar rzymski z wizerunkiem Antoninusa Piusa, który został wybity po śmierci tego cesarza (zmarł w 161 roku) przez jego następcę Marka Aureliusza.
– Możemy tylko domniemywać z kim lub w jaki sposób ten denar dotarł do Cieszyna i w jakich okolicznościach został tu zagubiony – przyznaje Zofia Jagosz-Zarzycka. Niezwykła moneta wraz z innymi znalezionymi w trakcie badań trafiła do konserwacji w Warszawie.
Od początku wykopalisk archeolodzy znaleźli 164 monety głównie Piastów cieszyńskich oraz sąsiadujących z Cieszynem księstw. Badacze aktualnie zakończyli wykopaliska na wewnętrznej płycie Rynku oraz na jezdniach przy pierzejach wschodniej, zachodniej i południowej. W trakcie ostatnich prac wydobyli niezliczone ilości fragmentów naczyń ceramicznych i kafli piecowych.
Do konserwacji w Toruniu przekazano 188 woreczków zawierających fragmenty skórzane – buty, odzież, resztki poprodukcyjne oraz 70 przedmiotów z drewna, w tym naczynia i przybory kuchenne oraz przedmioty do gier i zabaw. Archeolodzy na cieszyński Rynek powrócą wiosną, by zbadać ostatni odcinek jezdni przy pierzei północnej, która teraz jest udostępniona dla ruchu kołowego.