Beglik Tash – bułgarski Stonehenge. Tu odprawiano trackie misteria
Beglik Tash – bułgarski Stonehenge. Tu odprawiano trackie misteria
Jeśli wybieracie się na odpoczynek do Bułgarii w rejon Słonecznego Brzegu, koniecznie obejrzyjcie Beglik Tash. To najstarsze sanktuarium trackie u wybrzeży Morza Czarnego, i choć miejsce odkryto w XIX wieku, przez wiele lat było niedostępne dla turystów.
Beglik Tash leży zaledwie kilka kilometrów na północ od miasta Primorsko, znajduje się w najwyższej części przylądka Beglik Tash (128 m n.p.m.)
Pierwszą naukową relację o sanktuarium, które było wówczas znane jako Apostol Tash, stworzył pod koniec XIX wieku czesko-bułgarski historyk i archeolog Karel Škorpil. Ale przez wiele lat sanktuarium było niedostępne. Znajduje się ono bowiem na terenie leśnym, który był częścią rezydencji myśliwskiej byłego komunistycznego przywódcy państwa Todora Żiwkowa (rządził w latach 1954 – 1989). Wówczas tereny te były pod specjalna ochroną i nie było mowy, by ktoś niepowołany wszedł do leśnej rezydencji, nazywanej „Perła”. Później również nie prowadzono tam żadnych prac.
Dlatego jedno z największych odkryć dotyczących historii Tracji na południowym wybrzeżu Morza Czarnego i Strandży pozostawało nieznane nauce do 2002 roku. Wtedy dopiero archeolodzy bułgarscy rozpoczęli wykopaliska pod nadzorem Tsonii Drazhevy.
Trakowie to lud indoeuropejski zamieszkujący wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego – obszar ograniczony od zachodu rzekami Wielka Morawa i Wardar, od wschodu Morzem Czarnym, od północy Dunajem, na południu natomiast Morzem Egejskim.
Podczas badań archeologicznych znaleziono ceramikę, kamienne narzędzia i broń, krzemienie, monety itp. Wynika z nich, że miejsce to powstało w połowie II tysiąclecia p.n.e. i zostało zniszczone na początku IV wieku n.e. Brak późniejszych konstrukcji pozwolił na zachowanie unikalnych elementów sakralnych w ich pierwotnej postaci.
Beglik Tash – określenie, którego znaczenie prawdopodobnie wiąże się z podatkiem od owiec pobieranym przez władze osmańskie do 1913 r., „beglik” i tureckim słowem określającym obszar zbudowany z dużych kamieni, „taşlar”, jest formacją skalną składającą się z megalitów utwardzonej magmy, która wybuchła z wulkanu z epoki mezozoicznej. Większość megalitów ma ślady rzeźb na potrzeby trackich rytuałów. Są też pozostałości labiryntu, przez który mogą przejść zwiedzający. Tracki zegar słoneczny zbudowany jest z ogromnych kamieni. Jest też 150-tonowa skała, która spoczywa na ziemi tylko w dwóch miejscach, oraz „jaskinia łona”.
Każdego dnia w południe promień światła słonecznego wpada do wąskiego wejścia do jaskini i pada na jej tył. Według bułgarskiego archeologa Aleksandra Fola, niektóre z trackich jaskiń łonowych miały właściwość przepuszczania światła słonecznego tylko w określonych porach dnia, co jest naturalnym zjawiskiem postrzeganym przez Traków jako akty symbolicznego zapłodnienia łona Ziemi lub Bogini Matki przez fallusa słonecznego Boga Słońca.
Wejście do sanktuarium znajduje się od południowego zachodu. Do kamiennego „łoża małżeńskiego” prowadzi ścieżka klifowa. Łoże otaczają dwa kamienie ofiarne. Na tym łożu kapłan i kapłanka w czasie rytuałów odprawianych w noc przed letnim przesilenie, prezentowali święte zaślubiny między Bogiem Słońca a Boginią Matką.
Jest też ołtarz, na którym składano ofiary oraz tron, z którego kapłan prowadził całość ceremonii.
We wschodniej części okręgu leżą trzy „menhiri” (duże okrągłe kamienie). Na szczycie najwyższego „menhiri” wyrzeźbiono boską stopę Boga Słońca, na mniejszym jest odcisk stopy Bogini Matki. Boskie stopy wyznaczają najświętsze miejsce, przeznaczone tylko dla tych, którzy są inicjowani do udziału w misteriach. Jest Apostol Tash, bryła skalna w kształcie odwróconego serca. Przez wycięty otwór przechodzono podczas inicjacji ze świata żywych do świata podziemnego. To podobno najbardziej energetyczne tu miejsce, gdzie nawet można szukać uzdrowienia.
Cały kompleks, który jest złożony z 16 grup głazów, robi imponujące wrażenie. Trudno nie zadać sobie pytania, w jaki sposób powstał? Większość z kamieni została tu przecież sprowadzona i w odpowiedni sposób ułożona. Do dziś tej zagadki nie rozwiązano.
Beglik Tash porównywane jest często do Stonehenge. To jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Lezy w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Stonehenge, podobnie jak Beglik Tash, związany był z kultem Księżyca i Słońca.
Zobacz zdjęcia u źródła: https://www.onet.pl/styl-zycia/kobietaxl/beglik-tash-bulgarski-stonehenge-tu-odprawiano-trackie-misteria/2qc182y,30bc1058