Niezwykły artefakt sprzed 5 tys. lat odkryty pod Ogrodzieńcem!
od Poli Dec
Kolejny raz pasjonaci z wykrywaczami metalu przyczynili się do poszerzenia wiedzy na temat historii i dawnej kultury na naszych ziemiach. Śląska Grupa Eksploracyjna odkryła na terenie gminy Ogrodzieniec bardzo rzadką miedzianą siekierkę z epoki eneolitu!
Niezwykły artefakt sprzed 5 tys. lat odkryty pod Ogrodzieńcem! (FILM)
Śląska Grupa Eksploracyjna posiada pozwolenia na poszukiwania na terenie gminy Ogrodzieniec. Sprawdzają między innymi działki w okolicy średniowiecznego zamku, gdzie jak przyznają znajdują sporo drobnych przedmiotów, jak guziki, monety, szkaplerzyki… lecz tak wyjątkowych zabytków raczej nikt tam się nie spodziewał! Pasjonaci odkryli dwie bardzo stare siekierki, jedna pochodzić ma z kultury łużyckiej, natomiast druga, sporo rzadsza i starsza, pochodzić ma z eneolitu.
„Podczas eksploracji jednej z działek zaproszonemu koledze udało się znaleźć niesamowity przedmiot jakim jest Siekierka z epoki eneolitu, która według ekspertów może mieć około 5 tyś lat. Dzięki pomocy Muzeum Śląskie siekierka została poddana analizie budowy chemicznej do której wykorzystano nowoczesny spektrometr.” – powiedział Piotr Konarski z ŚGE
Tak natomiast wygląda skład pierwiastków w przebadanej siekierce:
97,70 – Cu
0,99 – Hg
0,79 – Au
0,30 – Fe
0,20 – Pb
Zaskakujący jest procent rtęci, być może forma odlewnicza zawierała resztki cynobru?
Nie ma więc wątpliwości, że siekierka ta jest sporo rzadsza i starsza od tych z epoki brązu. Pochodzi z okresu przejściowego między końcowym etapem epoki kamienia (neolit) a epoką brązu, w trakcie którego wśród ludów neolitycznych weszły w użycie pierwsze wyroby z metalu, przede wszystkim z miedzi i złota; Czas trwania eneolitu był zróżnicowany terytorialnie. Na sąsiednich ziemiach czeskich okres ten trwał między 4400 a 2000 lat p.n.e.
Jak wspomniałem poszukiwacze tego samego dnia mieli więcej szczęścia, odnaleźli drugą siekierkę, tym razem nieco młodsza – pochodzi z okresu kultury łużyckiej. Jest to jedna z europejskich kultur archeologicznych z okresu brązu i wczesnego okresu żelaza. Występowała głównie na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, a kształtowała się w końcowej części II okresu epoki brązu (1700–1300 lat p.n.e.) i początku III okresu (1300–1100 lat p.n.e.)
Cała aktywność poszukiwaczy na tym terenie idzie w parze z porozumieniem z Gminą Ogrodzieniec oraz pozwoleniem wydanym przez WKZ Częstochowa. Podziękowania należą się również Muzeum Śląskiemu, za pomoc w identyfikacji i odkrywaniu nieznanej nam dotąd historii. Znalezione artefakty zostały zabezpieczone i przekazane zespołowi muzealnemu, po konserwacji będą dostępne dla zwiedzających.
Poniżej możecie zobaczyć film z tych poszukiwań:
film zobacz u źródła: https://www.zwiadowcahistorii.pl/niezwykly-artefakt-sprzed-5-tys-lat-odkryty-pod-ogrodziencem/