Focus: Tuż za naszą granicą znaleziono figurkę sprzed tysięcy lat oraz Praehistorische Zeitschrift: Thomas Terberger et al. – Kult czy waga? „Bogini z naszyjnikiem” z epoki brązu z rzeki Tollense (NE Niemcy)

Tuż za naszą granicą znaleziono figurkę sprzed tysięcy lat

Od Roberta Szlachty

W rzece Tollense w północno-wschodnich Niemczech w lipcu 2020 roku odnaleziono niezwykłą figurkę, która może liczyć niemal trzy tysiące lat.

 

Za odkryciem stoi Ronald Borgwardt, który od lat 90. zajmuje się poszukiwaniami skarbów w wodach Tollense. Najnowsza zdobycz, wraz z leżącym kilka metrów dalej pierścieniem, została wydobyta w czasie nurkowania. Figurka waży 155 gramów, posiada płaski korpus, owalną głowę z zaznaczonym nosem i oczami, ugięte ramiona, dwie piersi oraz nogi i stopy. W okolicach jej krocza znajduje się natomiast coś, co prawdopodobnie miało symbolizować żeńskie genitalia.

Prawa noga przedstawionej postaci jest wyraźnie zgięta, natomiast lewa nieco bardziej wyprostowana. Posiada też elementy takie jak naszyjnik oraz pasek, a naukowcy twierdzą, że figurka pochodzi z VII wieku p.n.e. Ponad dziesięć podobnych przedmiotów znaleziono w obrębie Morza Bałtyckiego – jedną z nich odkryto w 1840 roku około 30 kilometrów od miejsca najnowszego znaleziska.

Tego typu przedmioty były najczęściej znajdowane w pobliżu rzek bądź wód Bałtyku – a tak się składa, że Tollense jest rzeką wpływającą do tego morza. Jeśli chodzi o potencjalne zastosowanie takich figurek, to archeolodzy mają kilka możliwych wyjaśnień. Być może wykorzystywano je w formie odważników, ponieważ większość pozostałych obiektów ważyło około 26 gramów. W tym przypadku waga wynosi 155 gramów, co jest niemal idealną sześciokrotnością wagi pozostałych figurek.

W myśl innego scenariusza figurka mogła zostać złożona w tym miejscu w związku z bitwą nad rzeką Tollense, które rozegrała się w okolicach 1300-1250 roku p.n.e. Niestety, nie istnieje jakakolwiek dokumentacja historyczna, która zdradzałaby informacje na temat starcia. Archeolodzy opierają się więc na tym, co znaleźli na przeszukiwanym obszarze i doszli do wniosku, że bitwa musiała doprowadzić do śmierci co najmniej kilkuset osób. Inna teoria sugeruje natomiast, iż była to nie bitwa, lecz masakra na kupcach, którzy padli ofiarami rabusiów. Świadczą o tym między innymi charakterystyczne deformacje zauważone u ofiar, które prawdopodobnie powstały na skutek długoletniego dźwigania towarów.

Obszar dolnej Odry odgrywał kluczowe znaczenie dla handlu w późnej epoce brązu. Świadczy o tym między innymi obecność licznych kurhanów (mogił przypominających kopce) pochodzących właśnie z epoki brązu i zlokalizowanych wokół wyspy Uznam. Podmokłe tereny mogły stanowić natomiast swego rodzaju symbol strefy przejściowej między światem żywych i umarłych. Być może figurki miały za zadanie zadowolić jakieś bóstwo bądź wykorzystywano je w formie odważników ułatwiających prowadzenie wymiany handlowej. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Praehistorische Zeitschrift.

Link do artykułu naukowego: Praehistorische Zeitschrift.

źródło: Focus

 Thomas Terberger et al. – Kult czy waga? „Bogini z naszyjnikiem” z epoki brązu z rzeki Tollense (NE Niemcy) z Praehistorische Zeitschrift

(Tłumaczenie fragmentów artykułu naukowego z Praehistorische Zeitschrift – Czesław Białczyński)

Streszczenie

Dolina Tollense w północno-wschodnich Niemczech jest dobrze znana z licznych dowodów wskazujących na gwałtowny konflikt datowany na początek XIII w. p.n.e. (III okres nordyckiej epoki brązu). Ten artykuł przedstawia ważne nowe znalezisko z późniejszej epoki brązu, znalezione w rzece w znanym skrzyżowaniu doliny z epoki brązu (stanowisko Weltzin 13) przez Ronalda Borgwardta w 2020 roku. Mała figurka z brązu (14,7 cm wysokości) ma jajko -kształtna głowa z wydatnym nosem, zapętlone ramiona, naszyjnik, dwie gałki oznaczające piersi, pasek, oznaczenie płci żeńskiej i dwie nieco inaczej ukształtowane nogi. W XIX wieku podobną kobiecą statuetkę znaleziono w okolicach wsi Klein Zastrow, zaledwie kilka kilometrów od skrzyżowania doliny, ale przede wszystkim figurki te znane są z Zelandii i Skanii. Pasy są obecne tylko na statuetkach z Zelandii i północnych Niemiec, a ich obecność sugeruje ścisły związek między postaciami z tych terenów. Dowody typologiczne umieszczają postać od rzeki Tollense do późnej epoki brązu (okresy V–VI). Jakiś czas temu omawiano liczby jako możliwe wagi wyważające, ale ich niewielka liczba nie potwierdza tej teorii. Jednak przy masie 155 g nowa liczba może być postrzegana jako wielokrotność 26 g, poprzednio proponowana jednostka masy w tamtym czasie. Nowe znalezisko sugeruje ponadto związek między znaleziskami statuetek a drogami komunikacji. Niewiele jest dowodów na poparcie interpretacji jako bogini. Osadzenie nowej figury na przecięciu doliny, gdzie setki lat wcześniej wybuchł konflikt zbrojny, może wskazywać, że było to nadal miejsce upamiętnienia.

Słowa kluczowe: dolina rzeki Tollense, epoka brązu, figura z brązu, system wagowy

 

Wprowadzenie
Dolina rzeki Tollense jest dobrze znana z wyjątkowych dowodów na niespotykaną dotąd skalę brutalnego konfliktu na początku XIII wieku pne. [1].
W różnych miejscach doliny (ryc. 1) znaleziono szczątki ponad 140 osobników. O ile możliwa była identyfikacja, wykazywała ona prawie wyłącznie obecność młodych mężczyzn w dobrej kondycji fizycznej, z często nie zagojonymi ranami [2]. Zidentyfikowanie grobli, wybudowanej pod koniec XIX w. p.n.e. na południowej granicy ponad 2,5-kilometrowego ciągu stanowisk, sugeruje, że ta przeprawa przez dolinę należała do ważnego szlaku i mogła być punktem wyjścia konfliktu (ryc. 2) [3].
Wiele z 300 obiektów z brązu, w tym rzeczy osobistych osób biorących udział w konflikcie można przypisać do III okresu nordyckiej epoki brązu (NBA) (ok. 1300–1100 p.n.e.) [4]. Dolina Tollense miała jednak duże znaczenie w różnych fazach epoki brązu (ryc. 3). Niniejszy artykuł przedstawia wybitny obiekt odkryty niedawno na stanowisku Weltzin 13 (dzielnica Mecklenburgische Seen-platte), który pojawia się w ostatniej fazie NBA (ok. 740–550 pne). Przejście doliny na stanowisku Weltzin 13/ Kessin 12 Od 2013 roku drewniane słupy i konstrukcje zostały udokumentowane na stanowisku Weltzin 13 (ryc. 4) [5].
Badania geomagnetyczne ujawniły liniową strukturę we wschodniej części doliny (stanowisko Kessin 12; ryc. 5A). Wykopaliska wykazały dwie linie głazów, które tworzyły granice grobli (szerokość ok. 3,2 m) wypełnionej piaskiem i darnią. Pozostałości dębowych desek wskazują na solidną nawierzchnię, która prawdopodobnie pozwalała na całoroczną przeprawę wozami. W kierunku środka doliny droga została w całości wykonana z drewna.Daty radiowęglowe i jedna data dendrochronologiczna wskazują na budowę około 1830 r. pne (ryc. 4) [6].
Na początku grobla prawdopodobnie przecinała dolinę w linii prostej , ale ze względu na pogłębianie współczesnej rzeki nie udało się zidentyfikować śladów toru na zachodnim krańcu. Rysunek 5B przedstawia rozkład przestrzenny i zmienną miąższość osadów rzecznych, które tworzą korytarz dawnych koryt rzecznych otaczających obecną rzekę kurs. Poza znaleziskami archeologicznymi nie ma chronologicznej kontroli tych osadów rzecznych w obrębie korytarza z powodu wielokrotnych przemieszczeń. Grobla biegnie w kierunku zachodnim w rejon występowania dawnych złóż rzecznych. W związku z tym musiały już zostać zamulone podczas korzystania ze ścieżki. W obecnym korycie prawdopodobnie następowało kolejne przesunięcie rzeki, która meandrowała w kierunku zachodnim. Z koryta położonego dalej na południe wydobyto znaleziska z epoki brązu. W tym miejscu Tollense jest płytkie, z licznymi elementami kamiennymi i drewnianymi w korycie rzeki (ryc. 4–5). Podglebie mineralne (glina zwałowa) jest korzystne dla brodu. Częściowo skupione kamienie w korycie rzecznym wskazują na nasypy, pozostałości mostów czy relikty grobli. Drewniany słup datowany jest na ok. 1320 den p.n.e. oraz trzy drewniane części od wschodniego brzegu datowane na ok. 1225 denBC, wskazują późniejszą działalność. Pod koniec XIV wieku prawdopodobnie zmieniono orientację toru na bardziej południową. Ponad 500 lat po pierwotnym wybudowaniu przeprawa przez dolinę była miejscem poważnego konfliktu. Obiekty z brązu z okresu III NBA, w tym skarb, podkreślają znaczenie tego miejsca w tamtym czasie [7].
Kilka drewnianych desek ze wschodniego brzegu rzeki pochodzi jednak z VII wieku p.n.e., a te nowsze konstrukcje nie są jeszcze dobrze poznane. Dane sugerują potencjalne wykorzystanie tego samego toru przez 1000 lat, nawet jeśli nie można udowodnić ciągłości. Długotrwałe użytkowanie śladów z epoki żelaza odnotowano na wielu duńskich stanowiskach [8]. Podczas gdy ślady w Fenland w północnych Niemczech miały generalnie krótszą żywotność [9].
[1] Jantzen et al. 2011; Terberger et al. 2018; Krüger et al. 2020.
[2] cf. Lidke et al. 2019.
[3] Jantzen et al. 2017.
[4] e. g. Uhlig et al. 2019.
[5] Jantzen et al. 2017.
[6] Jantzen et al.2 0 1 7.
[7] Ibid.
[8] Schou Jørgensen 1988.
[9] Fansa/Booth 2011
Nowe odkrycia: figurka z brązu
Ronald Borgwardt od lat 90-tych prowadzi regularne badania rzeki Tollense i dzięki jego staranności zidentyfikowano znaczenie tego stanowiska. 20 lipca 2020 r. ponownie zbadał rzekę, nurkując z rurką w miejscu Weltzin 13 i znalazł figurkę z epoki brązu [10] w osadach organicznych (ryc. 4; 6). W ciągu następnych dni odkrył także pierścień z brązu znajdujący się zaledwie kilka metrów dalej (ryc. 7). Zdobienia pierścienia naramiennego, który prawdopodobnie należał do zniszczonego skarbu, można porównać do zdobienia pierścieni naramiennych z okresu III NBA [11].
Figurka z brązu pozostała izolowanym obiektem, pierwotnie zdeponowanym w środowisku torfowym (ryc. 4). Powodem, dla którego nie odkryto go wcześniej, jest prawdopodobnie stale zmieniający się prąd. Postać dobrze zachowana, czerwono-brązowa. Jedynie niewielkie plamy wykazują zieloną patynę i inkrustacje. Postać antropomorficzna ma 14,7 cm długości (masa: 155 g; ryc. 6) i była widoczna przez otwór na czubku głowy. Osobnik ma płaski korpus i dużą, jajowatą głowę. Na czole widać przejście w ostro wyprofilowany nos. Twarz tworzą zagłębienia z dwoma guzkami na oczy, usta zaznaczają ledwo widoczne nacięcia pod nosem (ryc. 8). Podbródek podkreśla pięć krótkich pionowych cięć. Dwa wybrzuszenia z przodu szyi sugerują ozdoby pierścionkowe lub naszyjnik. Tułów jest płaski, z dwoma małymi guzkami widocznie tworzącymi piersi (ryc. 9). Pod nimi dwa wybrzuszenia pokazują pasek z przodu. Ramiona bez dłoni są zapętlone w dwa półkola. Biodra są lekko wymodelowane. Srom jest zaznaczony płytkim grawerem i pionowym cięciem. Prawa noga jest mocno zgięta, a kolana i stopy wysunięte. Figurka jest więc figurką nagiego osobnika z kobiecymi atrybutami i ozdobami na szyi i brzuchu. Jej konstrukcja była taka, że ​​figurka nie mogła stać na nogach. Jest mało prawdopodobne, aby nacięcia na brodzie wskazywały na brodę, a ich znaczenie pozostaje niejasne. Skład pierwiastkowy figury został określony nieniszcząco w trzech miejscach na suchej i w inny sposób niepoddanej obróbce powierzchni, za pomocą przenośnego aparatu fluorescencyjnego rentgenowskiego. analizator rescencji (Thermo Scientific Niton XL3t, tryb ogólny dla metali). Dlatego na wyniki ma wpływ korozja powierzchniowa/patynowanie [12] i dostarczają one jedynie wstępnych danych składu. Pięć pierwiastków: miedź (Cu), cyna (Sn), ołów (Pb), żelazo (Fe) i bizmut (Bi) stanowią około 98,8% całkowitego składu figury (Tab. 1). Miedź i cyna są w stosunku 89:5 procent, co wskazuje na chudy brąz z wysoką zawartością ołowiu (3,5%). Oprócz antymonu (Sb, 0,49%) brakuje arsenu (As) jako typowego dodatku semimetalicznego. Niemniej jednak udział  bizmutu jest uderzająco wysoki (0,6%). W połączeniu z antymonem bizmut poprawia wytrzymałość brązu na rozciąganie przy obróbce na zimno, a nie poprawia właściwości odlewnicze [13]. Oczekuje się, że cyna będzie znacznie niedostatecznie reprezentowana przez korozję powierzchniową, podczas gdy żelazo jest prawdopodobnie nadreprezentowane przez interakcje z osadami. Porównanie ze skandynawskimi znaleziskami z brązu analizowanymi przez Ling et al. (2013) pokazuje paralele do obiektów z okresu IV i V. Ze względu na różne metody pomiaru wyniki te mogą być postrzegane jedynie jako trend. Celowo wysokie zawartości ołowiu (powyżej 0,5 %) są charakterystyczne dla okresu V i VI [14].
Podobne figury
Około 170 lat temu podobną figurę z brązu odkryto w Klein Zastrow, około 35 km na północ od stanowiska Weltzin 13 [15] (ryc. 10). Tułów postaci (długość: 14 cm; ryc. 11,2) jest płaski, a na jajowatej głowie znajduje się nos, oczy i usta. Zapętlone ramiona są cienkie i w tym przypadku dłonie znajdują się pod biustem. Piersi wyglądają podobnie do postaci z Weltzin 13. Wybrzuszenie na brzuchu przedstawia prawdopodobnie pasek. Uwydatnione biodra i dopracowane kobiece genitalia. Nogi są proste, stopy są tylko wskazane. Obie figury są podobne w konstrukcji, ale różnią się szczegółami. Niestety znalezisko w Klein Zastrow nie ma informacji kontekstowych, a jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane.
Dwie figury znajdują podobieństwa w Zelandii (trzy okazy) i Skanii (siedem okazów) (ryc. 10–12), jedną figurę znaleziono dalej na północ w hrabstwie Västra Götaland [16]. Łącznie ze znaleziskami z północnych Niemiec można wymienić 13 postaci tego samego typu nagich osobników – w większości przypadków wyraźnie kobiet. Dalsze figury z brązu, takie jak okazy z Helsingborga (ryc. 12,9), Ferreslev (wyspa Fyn) lub z obszaru Viborg (Jutlandia) [17] wykazują jedynie ogólne podobieństwa i nie będą dalej omawiane. Wiele figur znaleziono w pobliżu rzek oraz na lub w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego – tylko sześć pochodzi ze wschodniej strony cieśniny Sund – i sugerują one połączenie ze szlakami komunikacyjnymi na zachodnim Bałtyku. Przez rzekę Peene na wschodzie lub przez rzeki Trebel i Recknitz na północnym zachodzie rzeka Tollense jest połączona z Morzem Bałtyckim. Ta ostatnia to skrót na duńską wyspę – Klein Zastrów znajduje się ok. 1 km. 6 km na północ od rzeki Peene i jest połączona z tym samym zlewiskiem rzeki.
Najbardziej widoczną częścią figur jest głowa i w większości przypadków ma kształt owalny lub okrągły. Nos jest często wyrzeźbiony, podczas gdy inne szczegóły, takie jak oczy, uszy i usta są obecne lub nie. Wszystkie figurki mają zapętlone ramiona, które w sześciu przypadkach kończą się dłońmi pod biustem. Piersi są oznaczone guzkami w dziewięciu przypadkach i występują na wszystkich okazach z Zelandii i północnych Niemiec. Pięć figurek z Zelandii i północnych Niemiec ma żeńskie genitalia zaznaczone pionowym cięciem ozdobionym grawerunkami, podczas gdy okazy z Kvistofta 1, Malmö, Kullaberg i Timmele (cała Szwecja; ryc. 13A) mają tylko pionowe cięcie. Ozdoby na szyję można znaleźć w różnych regionach. W większości przypadków można zidentyfikować jeden pierścionek lub naszyjnik (ryc. 11–12; 13B), ale czasami dwa lub trzy. Pas wokół brzucha występuje tylko na figurkach z północnych Niemiec oraz znaleziskach z Farø i Værebro w Zelandii (ryc. 11,1-3.5). Dwie figurki znalezione na Pomorzu Zachodnim należą do najwyższych, a przy masie 155 g okaz z Weltzin 13 przewyższa wszystkie inne figurki (ryc. 14; tab. 2). Niestety zachowała się tylko kopia znaleziska z Klein Zastrow, a masa oryginalnego obiektu została oszacowana na ok. 3 tys. 130 g.
Podsumowując, dwie figury znalezione na południe od Morza Bałtyckiego znajdują swoje najlepsze podobieństwa w Zelandii. Elementy takie jak zdobienie pasa i/lub przedstawienie wyraźnej płci są obecne tylko na figurkach z Zelandii i zachodniego Pomorza. Figura z Klein Zastrow znajduje podobieństwa w okazach ze Skanii (Västra Ingelstad, St Olof). Różnice powodują, że pochodzenie wszystkich okazów z jednego źródła jest mało prawdopodobne. Ich silna obecność w Skanii z elementami odmiennymi od figur z Zelandii sugeruje produkcję przynajmniej na wschód i zachód od cieśniny Sund. Bliskie podobieństwo okazów z Weltzin 13 i Værebro może sugerować jeden region pochodzenia postaci z Zelandii i północnych Niemiec. Szczegółowe analizy metaloplastyki z epoki brązu z okresu II i III NBA wykazały identyczne innowacyjne techniki, ślady podobnych zwyczajów i artefaktów z tej samej formy w odległości ponad 200 km [18]. Rzemieślnicy mogli również udostępniać szczegółową wiedzę w różnych regionach w późnej epoce brązu. Ogólne rozmieszczenie figur (ryc. 10) pokazuje obszar ścisłej interakcji na terenie dzisiejszej Skanii, Zelandii i Pomorza Zachodniego. Podróże z południowo-wschodniego wybrzeża Bałtyku do Lolland, Falster i Zelandii odbywały się prawdopodobnie na statkach morskich typu Hjortspring, które często przedstawiano na rycinach naskalnych z tamtych czasów [19].
10 The find is registered with inventory number ALM 2021/120,1 at Landesamt für Kultur und Denkmalpflege Mecklenburg-Vorpommern
11 Jantzen et al. 2017, fig. 4.
12 Radivojević et al. 2019.
13 Junk 2003
14 Winther Johannsen 2016, fig. 3.
15 e. g. Kunkel 1931
16 Malmer 1992; Nord 2009.
17 Brøndsted 1958, 237.
18 Nørgaard 2018, map 35; Jantzen 2008.
19 Bengtsson 2017, fig. 72.
Datowanie
Większość rysunków nie zawiera informacji kontekstowych. Ponieważ są to również wyłącznie pojedyncze znaleziska, datowania rzeźby opierają się jedynie na porównaniach typologicznych, wskazujących na późną nordycką epokę brązu. Ogólną paralelę dla figurek kobiecych z zapętlonymi ramionami można narysować ze znanymi figurami z brązu z Grevensvænge w Zelandii [20]. Ocalały tylko dwa obiekty, skarbu z prawdopodobnie siedmioma postaciami. Wśród nich klęcząca postać w rogatym hełmie [21]. Lewe ramię postaci jest zapętlone w tym samym stylu, co postacie omówione tutaj. Pierścień na szyję i „pas” to kolejne wspólne cechy. Wczesny rysunek przedstawia dużą siekierę w lewej ręce ryciny, co sugeruje datę okresu V lub VI (ok. 900–500 pne) [22]. Hełm figury Grevensvænge jest podobny do hełmów z dwoma rogami znalezionych w Viksø w Zelandii, które można przypisać do NBA późnego IV okresu (ok. X wpne) [23]. Kolejna paralela sugerująca kontekst późnej epoki brązu pochodzi z Glasbacka (Kaul 1998, 26). Figura przedstawia podobny kształt głowy, gałkowate oczy i zapętlone ramiona. Zdobione końcówki noży (Beringstedt/Holstein; Javngyde/Amt Århus), szpilka (Horne/Fyn) i klęcząca figurka z Fangel Torp/Odense przedstawiają ludzką reputację – resentymenty z dużymi kolczykami znalezione na figurce z Malmö (ryc. 12,5)24. Skarb Fangel Torp pochodzi z okresu V NBA [25]. Ze względu na zarys ostrza noża z Javngyde prawdopodobna jest data z późnego okresu IV/wczesnego okresu V. Przywołuje się również niejasne formalne podobieństwo do klęczącej kobiecej figurki, ubranej jedynie w krótką sznurkową spódnicę i naszyjnik [26] ze skarbca Fårdal, datowanego na okres V. Najważniejszym elementem typologicznym datowania są jednak pierścienie na szyi. Figury z Tollense, Farø, Viksø i Ivetofta noszą po dwa naszyjniki, te z Västra Ingelstad i Kvistofta prawdopodobnie trzy [27]. Szyjki były powszechnie składane parami – rzadko także trójkami lub czwórkami – na torfowiskach w okresie VI [28]. Typowych Wendelringów z okresu VI znajdowano również czasami w parach (a czasami w wielokrotnościach) w grobach wokół szyi zmarłego [29]. Według Heynowskiego [30] naprzemienna, przeciwstawna dekoracja karbowana na biżuterii na szyi na postaciach Farø (ryc. 11,3) i Kvistofta 1 (lub Katslösa; ryc. 12,3) identyfikuje je jako Wendelringe. Capelle (1967) wykazał jednak, że rozmieszczenie znalezisk torfowiskowych z dwoma szyjkami różni się od rozmieszczenia figurek (ryc. 10), gdyż tych ostatnich nie ma w Fyn, Jutlandii i Szlezwiku-Holsztynie. Capelle argumentuje, że niedopasowanie rozmieszczenia figurek i znalezisk z torfowisk obala panującą stuletnią teorię, że figurki przedstawiały boginie. Podsumowując, późna, a nie wczesna data w późnej nordyckiej epoce brązu jest obecnie najbardziej prawdopodobna dla figury, w tym przedmiot znaleziony na stanowisku Weltzin 13. Znaczna liczba znalezisk z brązu znalezionych w dolinie Tollense pochodzi z okresu V NBA (ryc. 3). Wysoka zawartość ołowiu w figurze Tollense jest typowa dla okresu V, a zwłaszcza dla okresu VI. Prace budowlane w Weltzin 13 w VII wieku pne są oznaczone dwiema datami AMS. Drewniane szczątki prawdopodobnie stanowiły część mostu lub platformy. Ogólnie rzecz biorąc, poszlaki sugerują, że figurka Tollense pochodzi z późnego okresu V/wczesnego okresu VI NBA (VII w. p.n.e.).
Interpretacja postaci
Wykonywanie przedstawień ludzkich ma długą tradycję, a przedstawienia kobiece są szczególnie powszechne [31]. We wczesnej nordyckiej epoce brązu sporadycznie występowały rzeźby zwierzęce i antropomorficzne z brązu (np. Trundholm, Loshult), jednak dopiero w późnej nordyckiej epoce brązu figury te stały się częstsze. Opisane osobniki żeńskie mają wiele wspólnych elementów, ale cechy, takie jak pierścień na szyi, są również obecne na innych figurach. Figurki Grevensvænge są szczegółowe i wysokiej jakości. Natomiast stojące postacie kobiece uważa się za „pod względem artystycznym gorsze od wszystkich innych statuetek z późnej epoki brązu. Postawiono więc hipotezę, że statuetki te są tanimi masowymi wyrobami, należącymi do biednych ludzi jako bogów domowych” [32]. Niewielka liczba znanych postaci przeczy jednak interpretacji jako produktu masowego dla „ubogich”. Figura Weltzin 13 została znaleziona na terenie dawnego mokradła, co jest typowe dla osadów z epoki brązu [33]. Znalezisko z Værebro (ryc. 11,5) zostało znalezione na brzegu rzeki i prawdopodobnie również pochodziło z koryta rzeki [34]. Tam, gdzie dostępne są informacje, większość pozostałych danych wykryto na (dawnych) terenach podmokłych. Wydaje się prawdopodobne, że deponowanie danych było celowe [35]. Przejście przez dolinę w miejscu Weltzin 13/Kessin 12 prawdopodobnie należało do ważnej trasy, która mogła istnieć jeszcze w VII wieku p.n.e. Mokradła i wody można uznać za sfery przejściowe do podziemi [36]. Możliwe, że gwałtowny konflikt, który miał miejsce w dolinie rzeki Tollense znacznie wcześniej, był jeszcze obecny w zbiorowej pamięci ludzi w momencie depozycji. W takim przypadku Weltzin 13 byłby szczególnym miejscem upamiętnienia i rytuału. W przypadku Kullaberg w północno-zachodniej Skanii figurę znaleziono na skraju stromej skały nad morzem. Z drugiej strony Kullabergu i sąsiedniego półwyspu widoczna jest Zelandia i obszar ten „zajmował niegdyś centralną pozycję w ruchach i komunikacji zachodniej Skandynawii w epoce brązu” [37]. To dodatkowo potwierdza pogląd, że figury zostały zdeponowane w ważnych miejscach komunikacji w krajobrazie późnej epoki brązu.
20 Djupedal/Broholm 1953; Thrane 1999.
21 A recent rather similar find is present in Thy Museum 2019.
22 Thrane 1999.
23 Vandkilde 2013, 165; Vandkilde et al. 2 0 2 1 ,7
24 Broholm 1947, 196–9; Brøndsted 1958, 224–5; Schmidt 1993, 163.
25 Broholm 1946, 227.
26 Bergerbrant 2014.
27 An alternative theory is that the decorations could represent one ring with three tubes, e. g. Broholm 1946, 11, 6 – Period IV.
28 Broholm 1947, 200; Brøndsted 1958, 236–7; Busch et al. 2000, 178.
29 Heynowski 1992, 22–24, pl. 27; 29, 6–7.
30 Heynowski 2000, 51.
31 e. g. Hansen 2007.
32 Malmer 1992, 378; Stenberger 1964.
33 Scholz 2012; Schmidt 2016.
34 Vebæk 1978.
35 e. g. Hansen 2012; Scholz 2012.
36 e. g. Vandkilde 2013.
37 Nord 2009, 251.
Dyskusja: ciężarki czy artefakty o regulowanej wadze?
W 1992 roku Malmer omówił okazy jako możliwe świadectwa systemu wagowego z epoki brązu – w rzeczywistości uważał je za rzeczywiste odważniki. Zebrał wartości masy ośmiu figurek o masie od 55 g do 132 g, z których pięć waży od 102 g do 110 g (ryc. 14; tab. 2). Malmer dalej rozważał wagę jedenastu „obrączek” z litego złota, które są typowymi znaleziskami w NBA okresu V. Obie kategorie rozumiał jako procenty c. 108 g [38]. Sperber (1993), używając indeksu Holma, zasugerował jednostkę c. 26 g [39]. We wschodniej części Morza Śródziemnego i Mezopotamii wagi figuratywne istniały w drugim i pierwszym tysiącleciu p.n.e. [40], ale jest mało prawdopodobne, aby konkretne przedmioty, takie jak „boginie z naszyjnikiem”, które w szczegółach wykazują formalną różnorodność, mogły być wagami. Co najwyżej mogły być artefaktami regulowanymi wagą, co oznacza, że ​​zostały wyprodukowane z odmierzonej ilości metalu. Aby przetestować potencjalną regulację wagi, dostępne dane należy przeanalizować przy użyciu najnowszych metod metrologicznych. Niedawne badanie ponad 150 „obrączek” zarejestrowało wartości masy 91 okazów [41]. Zastosowanie analizy kwantogramu kosinusowego (CQA), najlepszej praktyki w badaniach metrologicznych [42], nie przyniosło żadnych wyników, które wspierałyby jakąkolwiek regulację metrologiczną „obrączek przysięgłych”. CQA jedenastu figurek o znanych wartościach masy [43] dało „dobre dopasowanie” przy 26 g (ryc. 15). Problematyczne jest jednak to, że małe próbki często tworzą losowe klastry w rozkładzie częstości. Aby to uwzględnić, przeprowadzono symulację losowo wygenerowanych zestawów danych (testy Monte Carlo dla istotności statystycznej [44]). Linia przerywana na Rysunku 15 pokazuje 5% poziom alfa, który jest tylko nieznacznie dotknięty przez szczyt przy 26 CQA. Poziom alfa na poziomie 5 % jest najmniej akceptowalnym statystycznie istotnym progiem spójności [45]. W związku z tym interpretacja liczb jako przedmiotów regulowanych wagą lub nawet jako wag nie jest pewna na podstawie obecnych dowodów. Jednak nowe znalezisko z Tollense wydaje się przynajmniej potwierdzać hipotezę Malmera i Sperbera o wielokrotności 26 g (6x; Tab. 2). kamienne przedmioty z grubym rowkiem biegnącym wzdłuż ich średnicy, datowane na okresy III-V NBA. Kannelu ren steine, które były również używane w kulturze łużyckiej, były prawdopodobnie używane jako ciężarki wyważające [46]. Zastosowanie analizy rozkładu częstotliwości do Kannelurensteine ​​ze wschodnich Niemiec i zachodniej Polski ujawnia klaster między 110–120 g [47]. Chociaż ta grupa jest dość podobna do tej podanej przez figurki, należy zebrać i przeanalizować więcej danych, aby wyciągnąć sensowne wnioski. Nowe znalezisko belki wagi kostnej we wczesnołużyckim grobie na cmentarzysku Coswig w Sachsen-Anhalt we wschodnich Niemczech [48] sugeruje, że w tej kulturze używano odważników i wag w XIV i XIII wieku p.n.e. Ponadto brązowe okucia potencjalnego pojemnika organicznego, znalezione jako część skarbu w rzece Tollense49, są podobne do tych w prostokątnych naczyniach z łuskami, przedmiotami z brązu, a nawet złomami złota znalezionymi we Francji z tego samego okresu [50]. Te skórzane woreczki są również znane z nordyckiej epoki brązu [51], ale nigdy nie znaleziono żadnych wskazań dotyczących sprzętu do ważenia. Więcej danych z późniejszej kultury łużyckiej i późniejszej nordyckiej epoki brązu musi zostać przetworzonych, zanim będziemy mogli domagać się ustalonego zastosowania metrologii wagowej w okresach IV–V, Hallstatt B, a nawet podczas przejścia do epoki żelaza.
Wniosek
Postacie kobiece z zapętlonymi ramionami nawiązują do charakterystycznych miejsc w krajobrazie późnej epoki brązu, a odkryte niedawno okazy z doliny Tollense świadczą o ich ścisłym połączeniu z szlakami komunikacyjnymi. Znaczenie obszaru dolnego Odry dla handlu w późnej epoce brązu odzwierciedla koncentracja skarbów brązu wokół wyspy Uznam, ok. 1900 roku. 50 km na wschód [52.] Kontekst terenów podmokłych wspiera ideę osadzania się w sferze przejściowej między światem rzeczywistym a światem podziemnym. Figury zostały uznane za dowód kultu (jako uosobienie bogini), dowód handlu (jako ciężarki wagowe) lub oba („bogini bogactwa”). Rozmieszczenie na stosunkowo niewielkim obszarze raczej przemawia przeciwko interpretacji jako nordyckiej bogini tamtych czasów. W kontekście figury Głasackiej Kaul [53] zasugerował jednak, że „punkt wyjścia do powstania takiej figury musi naturalnie leżeć w sferze sakralnej”. Użycie jako przedmiotu o regulowanej wadze lub odważnika jest możliwe, ale na razie nie można tego potwierdzić. Usytuowanie rzeźby Tollense na starym szlaku może sprzyjać depozycyjnemu kontekstowi komunikacji i handlu. Jak daleko przejście przez dolinę było nadal miejscem pamięci setki lat po brutalnym spotkaniu, pozostaje jednak otwarte.
Podziękowania:
Chcielibyśmy podziękować Larsowi Larssonowi (Uniwersytet w Lund) i Joenowi Lefflerowi (Muzeum w Lund) za ich wsparcie. Ponadto chcielibyśmy podziękować nieznanemu recenzentowi za cenne uwagi do wcześniejszego szkicu tego artykułu oraz Laurze i Raphaelowi Hermannom za dopracowanie języka angielskiego. Praca Lorenza Rahmstorfa była wspierana przez ERC-2014-CoG „WEIGHTANDVALUE: Metrologia wagi i jej ekonomiczny i społeczny wpływ na epokę brązu w Europie, zachodniej i południowej Azji” [Grant nr. 648055]. Nicola Ialongo (Uniwersytet w Getyndze) stworzył rysunek 10.
38 Malmer 1992, tab. 2.
39 cf. also Pare 1999.
40 e. g. the Assyrian lion weights; Reade 2018.
41 Knoll et al. 2014.
42 Ialongo/Rahmstorf 2019, 115–117.
43 Note that Malmer added 4  g for the missing lower leg of the St. Olof- figure and we added 8 g for the whole missing leg of the Kvist-ofta 2- figure. Neither are accurate adjustments. Instead, the precise mass values should be calculated by 3D models in the future.
44 cf. Ialongo/Rahmstorf 2019, 116.
45 A recently ‘proven’ weight adjustment of Atlantic Bronze Age gold objects, which also just reached the alpha level of 0.05 (Rahmstorf 2019, fig. 5A), later yielded a negative result when the database was expanded (Hermann in press).
46 Ialongo/Rahmstorf 2019, 113–114; 119–120; 122; Rahmstorf/Ialongo 2020.
47 Ialongo/Rahmstorf in press, tab. 1.
48 Schunke 2021.
49 Uhlig et al. 2019.
50 Mordant et al. 2021.
51 Pare 1999, 462–463; Goldhahn 2013, 409.
52 Schmidt 2016, 69.
53 Kaul 1998, 26
Autorstwo:
Thomas Terberger ORCID logo, Ronald Borgwardt, Joachim Krüger, Sebastian Lorenz ORCID logo, Jens-Peter Schmidt and Lorenz Rahmstorf
Podziel się!

    © Czesław Białczyński