Korso24: Co za odkrycie w Trześni na Podkarpaciu! Szczątki 200 osób na wielkim cmentarzysku sprzed setek lat

Co za odkrycie w Trześni na Podkarpaciu!

nadesłała Pola Dec

Co za odkrycie w Trześni na Podkarpaciu! Szczątki 200 osób na wielkim cmentarzysku sprzed setek lat

Grób masowy w którym pochowanych zostało blisko 200 osób, na czaszkach zmarłych między innymi ślady po kulach oraz trepanacji – pisze Arkadia Firma Archeologiczna na swoim Facebooku. Zobacz co znajdowało się pod ziemią w Trześni w powiecie tarnobrzeskim.

Kontynuacja badań archeologicznych na „Starym Kościelisku” w Trześni w powiecie tarnobrzeskim przyniosła ciekawe rezultaty. Już w 2016 roku w tym miejscu znaleziono pochówki z ery przedchrześcijańskiej. Tym razem naukowcy z Firmy Archeologicznej Arkadia pochwalili się znaleziskami z okresu siedemnastego wieku oraz czasów wojen napoleońskich!

– To najbardziej zadziwiające cmentarzysko, jakie spotkałam w swojej karierze. Są tu pochówki pradziejowe, z czasów kultury łużyckiej, następnie wczesnego średniowiecza, z siedemnastego wieku oraz z początków dwudziestego wieku. To, co odkryliśmy, wskazuje, że to tylko mały fragment znacznie większej nekropolii – mówi na łamach WP Katarzyna Oleszek, archeolog z Rzeszowa

Badania w tym rejonie rozpoczęły się przypadkowo. W trakcie podwyższania wałów przeciwpowodziowych na rzece Trześniówce odkryto pierwsze ludzkie kości.

– Obok siebie leżą chrześcijanie, którzy na piersiach czy w dłoniach trzymali medaliki lub krzyże. Ale są zmarli z tej samej epoki, którzy mieli przy sobie monety, srebrne denary. To pokazuje, jak w tej społeczności przenikały się tradycja chrześcijańska i wierzenia pogańskie.

– mówi Katarzyna Oleszek dla wp.pl.

Wszystkie ciała, z wyjątkiem jednego, złożono w kierunku wschód – zachód. Archeolodzy wskazują, że odkryto na przykład czaszki ze śladami po kulach – to pewnie ofiary potyczki zbrojnej, szczątki żołnierza armii napoleońskiej, zakonnik z krzyżem. Według historycznych przekazów na które powołuje się Wirtualna Polska w czternastym wieku w tej okolicy istniał kościół i parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Budowla nie zachowała się do współczesnych czasów. W 2011 roku podczas wzmacniania wałów przeciwpowodziowych odkryto fragmentu muru ceglanego.

źródło: https://korso24.pl/historia/co-za-odkrycie-w-trzesni-na-podkarpaciu-szczatki-200-osob-na-wielkim-cmentarzysku-zdjecia/NQiZ0KWxkAnsjX3hKhEt

Podziel się!