Szczecinek: Kamień z rytami i okrągły „znicz”. Ciekawe znalezisko w szczecineckich lasach

Kamień z rytami i okrągły „znicz”. Ciekawe znalezisko w szczecineckich lasach

nadesłała Pola Dec

 

Modlą się do słońca, ziemi i drzew. Aby móc praktykować swoje przedchrześcijańskie wierzenia, wybierają ustronne miejsca, często lasy, gdzie palą obrzędowe ogniska. Jak się okazuje, neopoganie dotarli także w okolice Szczecinka. Czy nadal tu są?

Jak poinformowali w mediach społecznościowych szczecineccy muzealnicy, w trudno dostępnej części lasów w powiecie szczecineckim dokonano niecodziennego odkrycia. Jeden z przyjaciół muzeum natrafił na kamień z tajemniczymi rytami.

 

W celu ustalenia funkcji i czasu powstania owych rytów kilka miesięcy temu przeprowadziliśmy badania wykopaliskowe, którymi kierował archeolog, Andrzej Kuczkowski

– poinformowali w mediach społecznościowych muzealnicy.

Co ustalono? Przeprowadzone badania doprowadziły do ciekawych ustaleń.

Okazało się, że wokół kamienia, na którym widnieje znak, zwany w mitologii neopogańskiej „Ręce Boga”, nie natrafiliśmy na żadne ślady, ale kilka metrów dalej natrafiliśmy tuż pod darnią na okrągły „znicz” kamienny ułożony z ciasno przylegających kamieni. Pośrodku znajdowały się ślady po paleniu tu ognisk. Węgle te poddano datowaniu metodami laboratoryjnymi, dzięki czemu ustalono, że pochodzą one z drzewa ściętego…na początku lat 90. XX wieku

– czytamy dalej na facebookowej stronie Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Jak podają muzealnicy znalezisko to najprawdopodobniej nic innego, jak elementy leśnego sanktuarium, powstałego w tym miejscu tuż po przemianach ustrojowych w Polsce, kiedy zaczynała się moda na ruchy neopogańskie i rodzimowiercze. Zdaniem pracowników muzeum, wówczas powstał cały szereg takich miejsc, w których spotykali się w sekrecie członkowie rodzących się wówczas kultów.

Czy na temat tego ciekawego miejsca będzie można dowiedzieć się czegoś więcej. Szczecineccy muzealnicy liczą na to, że tak i w związku z tym wystosowali specjalny apel.

Muzeum Regionalne w Szczecinku poszukuje kontaktu do osób, które mogłyby powiedzieć więcej na temat leśnego sanktuarium

– piszą dalej muzealnicy i dodają, że chociaż to miejsce ma raptem kilkadziesiąt lat, można je uznać za niezwykle ciekawy element naszego krajobrazu kulturowego.

źródło: https://szczecinek.com/artykul/kamien-z-rytami-i-okragly/1235856

Podziel się!