Mazury24.eu: Sensacyjne odkrycie w Mikołajkach. To zmienia historię tego miejsca

Sensacyjne odkrycie w Mikołajkach. To zmienia historię tego miejsca

foto Mazury24.eu

Tym razem kolejne odkrycie które przesuwa okres zasiedlenia ziem na których dzisiaj znajduje się miasto Mikołajki  do głębokiej starożytności – 2000 lat p.n.e.

Długo, bardzo dłuygo czekaliśmy aby się okazało że Słowianie zasiedlali Mazury tak bardzo dawno. Co dalej? Możecie być pewni, że dalsze odkrycia potwierdzą to co już dawno odkryła genetyka genealogiczna współczesnego Y- DNA, mt-DNA, au-DNA jak i genetyka archeologiczna kopalnego DNA z obszaru Polski  – tej „postalinowskiej”. A przecież chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości że polska nauka powinna zajmować się co najmniej obszarem Pierwszej Rzeczpospolitej, albo w ogóle całej Słowiańszczyzny. Ale polscy archeolodzy jak do tej pory chętniej grzebali się (bez żadnych znaczących sukcesów) w piaskach Egiptu niż w naszej rodzinnej ziemi. Tutaj w mikołajkach nie odkryto jak na razie szkieletów, czyli cmentarzysk sprzed 4000 lat, tylko ceramikę. Trzeba szukać cierpliwie dalej, bo gdzieś tych twórców ceramiki przecież pogrzebano? Czyż nie?!

Ciekawe czy historycy „polscy” przesuną historię Słowian na tym obszarze do roku 2000 p.n.e. czy też przypisywać będą uparcie te znaleziska mitycznym Germanom lub Celtom, albo i Bałtom – byle tylko nie Lechitom???

Twórcą największego sukcesu polskiej egiptologii jest geolog Franciszek Zalewski, odkrywca faktycznej daty Potopu Biblijnego, który zidentyfikował ślady geologiczne (chemiczne, historyczne) tego wydarzenia na piramidach.

Sensacyjne odkrycie w Mikołajkach. To zmienia historię tego miejsca

 

Podczas prac budowlanych w Mikołajkach odkryto pozostałości osadnictwa sprzed aż czterech tysięcy lat. To oznacza, że teren dzisiejszego miasta był zamieszkany dużo wcześniej niż do tej pory sądzono.

Jak informuje Urząd Miejski w Mikołajkach, podczas prac budowlanych przy ul. Mrągowskiej odkryto ciekawe stanowisko archeologiczne. Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna rozpoczęła prace interwencyjne, które potwierdzają, że dzieje osadnictwa na terenie miasta są dużo starsze niż średniowiecze.

„Najstarsze artefakty to fragmenty naczynia glinianego z okresu neolitu, czyli sprzed ok. 4 tys. lat. Znaleziono także zabytki z okresu wpływów rzymskich – wśród nich paciorek szklany oraz pozostałości naczynia ceramicznego (ok. IV w.)” – informuje Ratusz w Mikołajkach.

Większość znalezisk związana jest z nekropoliami z różnych okresów. Najstarsze ludzkie szczątki związane są z ludnością kultury bogaczewskiej (ok. V w.).

Natomiast duża część grobów pochodzi z XVIII w. i jak się przypuszcza, są to ofiary dżumy z ok. 1710-1711 r. Łącznie odkryto do tej pory 150 szkieletów.

Podziel się!