Znaleźli artefakty ukazujące nieznaną historię sprzed 3 tys. lat na Podkarpaciu
Siekierka tulejowa z epoki brązu
Niemałą sensację archeologiczną wywołało już kolejne odkrycie zabytków pochodzących z epoki brązu przez pasjonatów z wykrywaczami metali w Nadleśnictwie Sieniawa na Podkarpaciu!
Działają legalnie posiadając wszelkie pozwolenia na swoje poszukiwania. Mowa o eksploratorach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznym „Galicja”, którzy poszukują śladów dawnych wojen i bytności człowieka m.in. przy użyciu wykrywaczy metali. Kolejny raz udało im się odkryć artefakty jakich wcześniej nigdy nie znaleziono w okolicy, wywołując tym poruszenie w środowisku naukowym.
Jedno znalezisko z epoki brązu mogło być przypadkowe, drugie było już sporą sensacją. Trzecie natomiast rysuje już szerszy obraz i może być np. potwierdzeniem że gdzieś w okolicy istniała osada z tego okresu, której dotychczas nie zlokalizowano.
Co dotychczas udało się odkryć poszukiwaczom z Stowarzyszenia Galicja w okolicy Nadleśnictwa Sieniawa? Chociażby siekierkę tulejową, oraz sztylet z epoki brązu! Teraz znaleźli kolejną siekierkę z brązu i inne zabytki, które trafiły już do konserwacji i naukowego opracowania.
„Znalezioną siekierkę myślę można wydatować na lata 1100-1000 p.n.e, czyli krąg kultur popielnicowych. Nie można też wykluczyć że zabytek to import np. z kultury Pilińskiej ze terenów współczesnej Słowacji.” – powiedział na jego temat Waldemar Duszka znany kowal i rekonstruktor
więcej u źródła ( w tym wiele fotografii odkryć): Zwiadowca Historii