Niezalezna.pl: Bohaterowie kreskówki „Porwanie Baltazara Gąbki” będą mieli własny pomnik!

Bohaterowie kreskówki „Porwanie Baltazara Gąbki” będą mieli własny pomnik!

Ze swojej strony dodam tylko że projektowane są dwa pomniki. Pierwszy wchodzi właśnie w fazę realizacji, a jest to postać Smoka Wawelskiego i Kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka, na tle samochodu. Odlew z brązu, na placu Wojska Polskiego – odsłonięcie, jak poinformował mnie wydział Promocji Urzędu Miasta Bielska Białej, z końcem grudnia 2020, lub w styczniu 2021 – oczywiście zdam relację.  W 2021 powstanie też pomnik z Don Pedrem, słynnym Szpiegiem z Krainy Deszczowców. CB

 

Pomnik bohaterów serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”, który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, jeszcze w tym roku stanie w ścisłym centrum miasta. Magistrat podał, że zawarł umowę z rzeźbiarką Lidią Sztwiertnią na projekt.

Szymon Gąsowski z biura prasowego urzędu miejskiego poinformował w poniedziałek, że umowa obejmuje wykonanie projektu autorskiego oraz modelu kompozycji figuralnej postaci z serialu w skali 1:6 Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. Gotowe to ma być do 4 maja.

Rzeźba ma być gotowa i umieszczona w przestrzeni publicznej do końca br. Gąsowski zapewnił, że stanie w ścisłym centrum miasta.

Pomnik będzie częścią szlaku złożonego z niewielkich pomniczków postaci, które stworzyli animatorzy z bielskiego Studia. W ten sposób upamiętnieni zostali już pies Reksio, Bolek i Lolek, a także myśliwy Pampalini.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-70 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

W ub.r. magistrat porozumiał się ze spadkobierczynią praw do postaci z serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”, mieszkającą w Niemczech córką ich twórcy Afreda Ledwiga – Yvonne, a także reprezentantem spadkobiercy autora książki o przygodach bohaterów, które zekranizowało bielskie Studio.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. W Studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. 

Podziel się!

    © Czesław Białczyński