Zagadka – Jaki to strój ludowy z terenu I Rzeczpospolitej? (11)

Zagadka – Jaki to strój ludowy z terenu I Rzeczpospolitej? (11)

 

 

Rzadko pokazywane stroje ludowe na wystawie w Domu Gotyckim w Nowym Sączu

Wystawa "Strojenie". Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Wystawa „Strojenie”. Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Rzadko pokazywane sądeckie stroje ludowe będzie można obejrzeć na wystawie „Strojenie”, którą w Domu Gotyckim w Nowym Sączu (woj. małopolskie) przygotowuje tamtejsze Muzeum Okręgowe. Wernisaż jest planowany na 4 sierpnia.

„Pokażemy piękno i bogactwo ubiorów mieszczański i ludowych, które kiedyś noszono na ziemi sądeckiej. Będzie to wybór najcenniejszych, najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych grup etnicznych strojów z kolekcji nowosądeckiego Muzeum Okręgowego” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Joanna Hołda i dodała: „Zwiedzający zobaczą, jak na przestrzeni lat zmieniała się moda”.

Zbiór strojów ludowych nowosądeckiego muzeum liczy ponad 800 eksponatów, w tym unikatowe świąteczne ubiory Lachów Sądeckich, staromodne gorsety lachowskie i góralskie z końca XIX w., zachodniołemkowską czuhę, czyli długi płaszcz.

Na wystawie w Domu Gotyckim (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) znajdą się również fotografie archiwalne, malarstwo (m.in. Marii Ritter, Bolesława Barbackiego, Romualda Reguły) ukazujące dawne stroje mieszkańców Sądecczyzny. Nie zabraknie cytatów z publikacji badaczy kultury ludowej, przede wszystkim z opracowania etnografa Seweryna Udzieli „Kilka słów o strojach, budowlach, sprzętach i naczyniach w Sądecczyźnie” (1905).

Z tej właśnie publikacji muzeum, promując wystawę, przytacza cytat: „Kto chce zobaczyć, jak się ubiera i stroi lud wiejski na Sądecczyźnie, a nie może jeździć po jarmarkach do Starego i Nowego Sącza, do Łącka, do Limanowej, nie może każdej niedzieli i święta być w innym kościele, niechaj wybierze się w lipcu na odpust do klasztoru św. Kunegundy w Starym Sączu, a tam zobaczy zgromadzony razem lud z całej Ziemi Sądeckiej. Koło klasztoru gwarno, tłumnie i barwnie – a jak barwnie?! Oko nie może się oderwać od tych pięknych strojów, od tych wspaniałych, a różnobarwnych haftów na nich. Jedno ubranie ładniejsze i bogatsze od drugiego. Męska odzież idzie w zawody ze strojem kobiecym i wychodzi z tego porównania zwycięsko”.

Wystawa czynna będzie do 31 października. Została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach projektu „Kulturotwórcze znaczenie jarmarków i targów na Sądecczyźnie – badania i popularyzacja”. (PAP)

źródło: http://dzieje.pl/wystawy/rzadko-pokazywane-stroje-ludowe-na-wystawie-w-domu-gotyckim-w-nowym-saczu

Podziel się!