Zagadka – Jaki to strój ludowy z terenu I Rzeczpospolitej? (7)
Folklor w Burbiszkach
Muzykę, taniec oraz śpiew można było usłyszeć w Burbiszkach nad urokliwym granicznym polsko – litewskim jeziorem Gaładuś, nad którym odbyła się najstarsza impreza plenerowa organizowana w Polsce przez Litwinów, jako tradycyjny zlot zespołów folklorystycznych – „Sąskrydis” 2013.
Autor: Leszek Przeborowski, leszeksejny.blogspot.com
Na tę barwną imprezę od lat przybywają mieszkańcy Suwalszczyzny i dziesiątki turystów pragnących poznać kulturę mniejszości litewskiej w Polsce. Kilkanaście lat temu przegląd zespołów przybrał formułę pikniku, częściowo ze względu na walory krajobrazowe Burbiszek. Publiczność obcuje z muzyką w naturalnym amfiteatrze – siedząc na trawiastym zboczu, z którego widok zapiera dech w piersiach.
W tegorocznej edycji festiwalu uczestniczyły zespoły składające się z małych dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Na scenie w Burbiszkach zaprezentowały się również chóry i kapele ludowe działające w Polsce, takie jak: „Dzūkija“, „Puniukai“, „Bitelės”, „Jotva”, „Vidugirių kaimo kapela”, „ Atgaiva”, „Gimtinė“, „Šalčia“, „Šalcinis”, „Tėviškiės aidai”, „Vyčiai”, „Intro” , „Klumpė”.
Celem imprezy jest popularyzacja kultury litewskiej, wspólne występy zespołów, wymiana doświadczeń, promocja litewskiego dorobku kulturalnego, zacieśnianie więzi między Litwinami mieszkającymi w Polsce i na Litwie. – Zależy nam na promowaniu kultury litewskiej i ten festiwal pokazuje, że to się nam udaje. Ludzie przyjeżdżają całymi rodzinami, jest dużo młodzieży. Poziom artystyczny wykonawców rośnie i dzięki temu największa plenerowa impreza polskich Litwinów staje się coraz atrakcyjniejsza – twierdzą zarówno goście z Litwy, jak i zebrani słuchacze.
Organizatorem imprezy plenerowej jest Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Przegląd odbywa się od 1956 roku.
Fot. Leszek Przeborowski, leszeksejny.blogspot.com