Dragomira Płońska: Jacy byśmy byli, gdyby pozostała u nas Wiara Przyrody? (Zapomniana Lechia)

Jacy byśmy byli, gdyby pozostała u nas Wiara Przyrody?

Jacy byśmy byli, gdyby pozostała u nas Wiara Przyrody?

Coś może nam o tym powiedzieć wiara i kultura Japonii.

Jest to bardzo cywilizowany kraj. Wysoko rozwinięta gospodarka. Na marginesie – jest to gospodarka w znacznej mierze zbieracko – łowiecka, bo jej główną gałęzią jest rybołówstwo. Zaraz po niej jest elektronika.

Wiara Przyrody (NIE RELIGIA), jaką jest Shinto (szintoizm), przetrwała tutaj w stanie niemal nienaruszonym, kształtując specyficzną mentalność Japończyków. Od VI w. n.e. nakłada się na nią powłoka buddyzmu, ale ponieważ buddyzm jest filozofią, a nie religią (wiarą też nie), to wręcz wzbogacił szintoizm, nie niszcząc jego istoty.

Gdy Wiara Przyrody mocno tkwi w świadomości człowieka ma on szacunek do przyrody oraz zdrowsze podejście do życia, śmierci i tragedii życiowych. U nas stosunek do śmierci bardzo zmieniło chrześcijaństwo, które epatuje śmiercią, łącząc ja z karą piekła.

 

https://youtu.be/Qizww0nMPXA

 

…..

https://youtu.be/WCo3_W6I5Ko

Poniżej, najbardziej znana japońska świątynia, po której terenie spacerują jelenie i łanie (łania  to samica jelenia, a samiec to byk; sarna to osobny gatunek, gdzie samica to sarna, a samiec to kozioł; samica łosia to klępa, samiec to byk, a cielak w zależności od płci to łoszka lub łoszak).

Zapisane papierki, które Japończycy zostawiają w świątyniach, to odpowiednik naszych wstążek prośbowych (bajorków).

całość u źródła: https://zapomnianalechia.wordpress.com/2018/07/30/jacy-bysmy-byli-gdyby-pozostala-u-nas-wiara-przyrody/

Podziel się!