Idol Szygirski znaleziony na Syberii – dwa razy starszy od piramid!

Idol Szygirski znaleziony na Syberii – dwa razy starszy od piramid!
 
Kiedy mamuty jeszcze chodziły po Ziemi, a ludzie biegali za nimi z dzidami, grupka ludzi na Syberii ścięła drzewo i wyrzeźbiła w jego pniu ludzką formę. Naukowcy sądzą, że wiedzą kogo przedstawiała rzeźba, która jest dwa razy starsza od Piramid w Gizie.

Idol szygirski do dziś ma w sobie wiele tajemnic (Wikimedia Commons CC BY)

 

 

 

W jednym z badań opublikowanych na stronie Uniwersytetu Cambridge, zespół naukowców z Rosji oraz Niemiec przedstawił swoje niebywałe odkrycie. Oszacowano ile lat ma drewniany bożek, któremu nadano nazwę Shigir. Określono go w ten sposób przez miejsce, w którym go odnaleziono w 1894 roku. Leżał ponad 4 metry pod torfowiskiem szygirskim. Odkryty wtedy był w kilku częściach, łącznie licząc 2,8 metra wysokości. Niestety, nie wszystkie jego fragmenty przetrwały, prawdopodobnie był o wiele większy. Mógł liczyć nawet 5,3 m.

 Wikimedia Commons CC BY

Po ponad stu latach postęp technologiczny pozwolił badaczom na dogłębne przebadanie tego dzieła sztuki. Dzięki datowaniu radiowęglowemu ustalono, że bożek ma około 9 800 lat. Już wtedy jego długowieczność zrobiła na naukowcach ogromne wrażenie.

Jednak teraz poddany nowym badaniom, okazał się być jeszcze starszy. Sposób badania radiowęglowego nie był jeszcze wtedy tak zaawansowany jak dziś. W dodatku pierwsze testy pobrały dane z zaledwie dwóch fragmentów bożka. Naukowcy dla pewności ponownie zbadali posąg. Wykorzystując współczesne techniki, okazało się że kłody modrzewiowego drewna miały aż 11 600 lat. To ponad dwa razy więcej niż Piramidy w Gizie, wedle ostatnich szacunków liczy się, że mają około 6000 lat. Jednocześnie taki wiek czyni idola szygirskiego najstarszą drewnianą rzeźbą, jaką znamy.

 Wikimedia Commons CC BY

To niewiarygodne odkrycie ma szersze implikacje dla badania wczesnych ludzi w tych rejonach. Odwzorowanie idola szygirskiego jest niewiarygodnie podobne do innych reliktów z dawnych epok. Jest bardzo podobny do rzeźb odkrytych w Göbekli Tepe – jednej z najstarszych świątyń na świecie, mieszczącej się w Turcji. Jedyną widoczną różnicą pomiędzy idolem a nimi jest materiał. Rzeźby odkryte w Turcji zostały wykute w kamieniu.

Sugeruje to, że ogromne symboliczne i potencjalnie rytualistyczne dzieła mogą pochodzić z tego samego miejsca. Co prawda nie jest wiadome, co doprowadziło do nagłego rozwoju artystycznego czy religijnego wśród dawnych kultur.

Czytajcie też:

Wikipedia:

Idol szygirski (ros. Шигирский идол) – pochodząca z okresu mezolitu najstarsza drewniana rzeźba na świecie, odkryta w 1890 roku na Syberii. Obecnie jest eksponowana w Swierdłowskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym w Jekaterynburgu.

Posąg został odkopany w styczniu 1890 roku na torfowisku szygirskim, około 100 km od Jekaterynburga[1][2]. Spoczywał na głębokości 4 metrów, połamany na kilka części[3]. Zachowana do dziś część posągu mierzy 2,8 m wysokości. Pierwotnie całość miała 5,3 m wysokości, dolne fragmenty rzeźby zaginęły jednak po rewolucji październikowej i dziś znane są wyłącznie z rycin[1]. W czasach radzieckich zabytek znajdował się w muzealnym magazynie, na ekspozycji publicznej został wystawiony dopiero w 2003 roku[3].

Posąg wyrzeźbiony został w świeżym drewnie modrzewiowym, zgodnie z ustaleniami badaczy drzewo w momencie ścięcia miało 157 lat[1][4]. Twarz idola wykonano poprzez schematyczne zaznaczenie oczu, nosa i ust[2]. Umieszczono ją na długim korpusie pokrytym zygzakowatymi wzorami oraz siedmioma zarysami ludzkich twarzy[1]. Przeprowadzone w 1997 roku przez rosyjskich naukowców datowanie radiowęglowe wykazało, że rzeźba ma 9500 lat. Rezultaty ponownego datowania w laboratorium w Mannheim z 2015 roku wskazują, że jest znacznie starsza i liczy sobie ok. 11 tysięcy lat[1][4].

 

https://www.dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/idol-szygirski-dwa-razy-starszy-od-egipskich-piramid

Idol szygirski dwa razy starszy od egipskich piramid

Znaleziony ponad 100 lat temu w okolicy Jekaterynburga 5-metrowy posąg – Idol szygirski – liczy sobie 11 600 lat – ustalili badacze. Oznacza to, że drewniana figura jest dwa razy starsza od egipskich piramid.

 

W 1894 roku poszukiwacze złota przekopując torfowisko w pobliżu Jekaterynburga odkryli 5-metrową, drewnianą statuę bóstwa. Posąg pokryty z przodu i z tyłu podobiznami ludzi, twarzami, dłońmi, zygzakowatymi liniami oraz innymi symbolami został nazwany Idolem szygirskim.

Przez ponad sto lat statua była prezentowana jako ciekawostka w muzeum w Jekaterynburgu, którego pracownicy zakładali, że liczy sobie najwyżej kilka tysięcy lat. Jednak nowe badania, których rezultaty zostały opublikowane na łamach pisma „Antiquity” dowodzą, że posąg został wykonany z pojedynczej kłody świeżego drewna modrzewiowego około 11 600 lat temu, co czyni go jednym z najstarszych na świecie przykładów sztuki monumentalnej. Figura ta jest ponad dwa razy starsza od egipskich piramid.

Idol szygirski został znaleziony na głębokości około 4 merów. Zachowała się jego górna część, która mierzy 3,4 metra. Jednak pierwotnie statua miała 5,3 metra wysokości. Jej dolna część zaginęła po rewolucji październikowej i dziś znana jest wyłącznie z rycin.

 

Posąg do lat 90. przeleżał niepokojony przez nikogo magazynach muzeum. Dopiero w 1997 przeprowadzono pierwsze datowania radiowęglowe. Wykazały one, że statua liczy sobie 9 tys. lat. Jednak metody, którymi posłużyli się wtedy badacze zostały zakwestionowane. Badacze przeprowadzili bardziej wyczerpującą analizę i odkryli, że Idol szygirski jest znacznie starszy, niż wcześniej sądzono i ma około 11 600 lat – co oznacza, że ​​został stworzony tuż po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej.

Próbki do tego badania zostały pobrane w 2014 roku. Rok później na konferencji w Jekaterynburgu badacze ogłosili wyniki ich prac, jeszcze przed ocenieniem badań przez recenzentów. Pełny artykuł naukowy poddany recenzji ukazał się kilka dni temu.

Poza dokładniejszym datowaniem posągu, zastosowanie podczas badań nowych technik analitycznych doprowadziło do odkrycia nowych wizerunków na powierzchni statuy. Wskazuje to, że wielkoskalowa, złożona sztuka pojawiła się w więcej niż jednym miejscu na Ziemi i że była dziełem kultury zbieracko-myśliwskiej, a nie, jak kiedyś zakładano, późniejszych społeczeństw rolniczych. – Te kultury miały złożone rytuały i potrafiły wyrażać równie złożone idee – powiedział Thomas Terberger, archeolog z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech i współautor artykułu.

więcej: https://www.dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/idol-szygirski-dwa-razy-starszy-od-egipskich-piramid

 

Tajemnice Idola z Szygiru

http://www.superkalejdoskop.com/index.php/ct-menu-item-9/2866-tajemnice-idola-z-szygiru

To prawdziwa sensacja. Szczegółowa analiza najstarszej drewnianej rzeźby na świecie – Idola z Szygiru – wydobytej z torfowiska zachodniej Syberii ponad sto lat temu, pokazała, że jest ona dużo starsza niż wcześniej sądzono. Liczy co najmniej 11 tysięcy lat.

Idol szygirski

Na idola natrafiono przypadkiem, w styczniu 1890 r., na terenie odkrywkowej kopalni złota w Kirowgradzie na zachodnich obrzeżach Syberii. Leżał w torfowisku na głębokości 12 stóp. Był połamany w kilku miejscach, ale antybakteryjne działanie torfu sprawiło, że przetrwał w świetnym stanie do dnia dzisiejszego. W chwili, gdy został odnaleziony, mierzył 17,4 stopy. Przedstawia coś w rodzaju postaci, której duża trójwymiarowa twarz została wykonana („wydrapana” w drewnie modrzewiowym „kamienną łyżką”) poprzez schematyczne zaznaczenie oczu, nosa i ust. Długi korpus pokrywają tajemnicze symbole, składające się ze złożonych serii falistych, prostych i zygzakowatych linii, oraz sześć zarysów dwuwymiarowych twarzy. Po rewolucji październikowej dolne fragmenty rzeźby zaginęły (obecnie mierzy ona 9,2 stopy) i dziś znane są wyłącznie z oryginalnych rysunków sporządzonych przez syberyjskiego archeologa Władimira Tolmaczewa.

 

więcej: http://www.superkalejdoskop.com/index.php/ct-menu-item-9/2866-tajemnice-idola-z-szygiru

Pierwsza cywilizacja na ziemi była powiązana z „uralskim diabłem”

Rosyjscy i niemieccy naukowcy podali wiek Idola Szygirskiego: 11 600 lat. Tym samym jest on najstarszym wizerunkiem „diabła” na ziemi. Wcześniej wierzono, że bożek ma nie więcej niż 8-9 tysięcy lat, a i ten wiek dla wielu wydawał się przesadą.

Teraz, dzięki nowoczesnym metodom i przyrządom, ustalono dokładny wiek „diabła z Uralu”. Naukowcy uważają, że drewniana figura może być związana z pierwszą światową cywilizacją z Anatolii, o tym napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Antiquity”.„Czcigodny wiek tego posągu — 11 600 lat — i inne nasze odkrycia zmuszają nas do stwierdzenia, że łowcy-zbieracze mieli skomplikowane rytuały i mogli wyrażać abstrakcyjne idee w sztuce” — powiedział Thomas Terberger z Uniwersytetu w Getyndze.

Według naukowców istnienie Idola Szygirskiego dowodzi, że religia i kultura nie pojawiły się wraz z rolnictwem, jak wcześniej sądzono, a na długo przed nim. Aby określić dokładny wiek, Terberger i jego rosyjscy koledzy, Swietłana Sawczenko i Michaił Żilin, rozpoczęli wszechstronne badania nad idolem trzy lata temu.

Idol Szygirski
© Sputnik . Pavel Lisitsyn
Idol Szygirski

Jego wiek, nawiasem mówiąc, zbiega się z wiekiem najstarszych zabytków sakralnych na świecie, znalezionych w Gebekli Tepe w tureckiej Anatolii w 1960 roku. Pasuje nie tylko wiek, ale także wielu motywów wyobrażeń, w tym „wzrost”: 3-5 metrów. To świadczy o związku pomiędzy cywilizacją Anatolii i pierwszymi osadnikami starożytnego Uralu.Idol Szygirski został znaleziony pod koniec XIX wieku, niedaleko Jekaterynburga, przez poszukiwaczy złota. Jego szczątki przetransportowano do miasta, gdzie zostały zbadane przez naukowców. W tym czasie ustalono tylko, że posąg wyrzeźbiony jest z modrzewia i pokryty pismem oraz ornamentami. Idol — stylizowany wizerunek „leśnego diabła” — głównego wroga pierwszych myśliwych Uralu.

źródło: https://pl.sputniknews.com/swiat/201804307874037-idol-szygirski-Sputnik-diabel-dawne-cywilizacje-demon-najstarsze-wyobrazenie-ural/

Podziel się!